В Україні триває 41-й день війни проти російських окупантів. зібрало новини у сфері бізнесу, політики та економіки, які допоможуть дізнатися більше про ситуацію в країні, що вже понад місяць виборює своє право на існування.
Головними подіями 5 квітня стали:
- у Рубіжному Луганської області російські окупанти влучили в цистерну з азотною кислотою, повідомив на своїй сторінці у Facebook очільник обласної державної адміністрації Сергій Гайдай.
«Не виходьте з укриттів! Якщо ви в приміщенні — зачиніть двері та вікна! Підготуйте захисні маски для обличчя, просочені содовим розчином», — написав він.
Цистерна з азотною кислотою в Рубіжному.
- Президент Володимир Зеленський 5 квітня дав інтерв’ю українським ЗМІ, у якому розповів про «Бучанську різанину», перемовини з Росією, Угорщину та інше. Так, президент заявив, що після злочинів російських військових у Бучі перемовини з країною-агресором буде вести важко. Він також не виключає, що його зустріч із президентом рф Путіним може не відбутися.
«Є наша внутрішня справа щодо цих злочинців, які катували наших людей. Ми починаємо збирати інформацію й будемо шукати цих людей. Є люди, які дуже хочуть знайти цих злочинців. Якщо міжнародне законодавство не буде нам у цьому допомагати, це зробить український закон», — заявив Зеленський про покарання винних у смерті цивільних осіб у Бучі, додавши, що в цьому Україні допомагатиме Європейський Союз.
Зеленський також зазначив, що найбільшого прогресу на перемовинах сторони дійшли в питанні нейтрального статусу України та міжнародних гарантій її безпеки. Водночас остаточного переліку країн, які готові забезпечити таку гарантію, ще немає.
«Денацифікація — це не до нас питання. Ставте його собі перед дзеркалом», — додав Зеленський на адресу росії.
Щодо Угорщини, яка не намагається завадити планам росії, президент України заявив, що прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан орієнтований на Росію.
«Він боїться впливу рф на його державу. А цей вплив є. Він може й далі загравати. Йому потрібні дешеві енергоресурси й таке інше. Але довго це не буде», — заявив він.
Політика
- Європейські країни масово висилають російських дипломатів із території своїх країн. Зокрема, це зробили Міністерства закордонних справ Франції, Німеччини, Данії, Італії, Іспанії та Швеції. Так, Франція відкликала 35 російських дипломатів, Данія — 15, Німеччина — 40, Швеція — 3, Італія — 30, Іспанія — 25. Загалом від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну західні країни вислали понад 250 російських дипломатів.
- Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн і високий представник Євросоюзу Жозеп Боррель цього тижня відвідають Київ, написав на своїй сторінці у Twitter представник президента Єврокомісії Ерік Мамер. Політики зустрінуться з президентом України Володимиром Зеленським напередодні благодійного заходу StandUpForUkraine, який відбудеться 9 квітня у Варшаві.
Економіка
- Урсула фон дер Ляєн оголосила про п'ятий пакет санкцій ЄС проти росії. Нові санкції пов’язані зі звірствами російських окупантів у Київській області, зокрема в місті Бучі. Так, ЄС заборонив імпорт російського вугілля на 4 млрд євро щороку; калійної солі, цементу, деревини, каучуку, ікри та горілки на 5,5 млрд євро щороку; а також забороняє транзакції із чотирма російськими банками, з-поміж яких і ВТБ, забороняє російським суднам і операторам заходити в порти країн ЄС, однак із винятками щодо доправлення агропродукції, продовольчих товарів, гуманітарних і енергетичних вантажів тощо. Також забороняється робота російських і білоруських транспортних операторів, а десятки фізосіб, включно з політиками та олігархами, додаються до санкційного списку.
- Bloomberg пише, що український експорт зерна через війну обмежився до 500 тис. тонн на місяць (до війни цифра сягала 5 млн тонн), що тягне за собою втрати розмірі $1,5 млрд. Навіть попри те, що більше зерна починають постачати інші країни (Індія починає постачання пшениці в Азію, Бразилія збільшує кількість постачань, як і Австралія, а Єгипет розглядає можливість обміну своїх добрив на румунське зерно та веде перемовини про пшеницю з Аргентиною тощо), Міжнародна зернова рада прогнозує, що світова торгівля зерном, без урахування рису, цього сезону може скоротитися на 12 млн тонн, що є найбільшим показником щонайменше за десять останніх років. Натомість росія й далі експортує зерно, однак надалі можуть виникнути складнощі щодо його доправлення та оплати.
Бізнес
- Французька мережа супермаркетів «Ашан» припинила інвестиції й постачання в росії та ізолює російський офіс. Як йдеться в повідомленні українського офісу компанії, у рф тепер не відкриватимуть нові магазини й не ремонтуватимуть ті, що вже працюють, не підтримуватимуться IT-технології та проєкти, не оновлюватиметься програмне забезпечення, не постачатимуться імпортні товари.
«Ми нарешті домоглися від головного офісу, щоб компанія припинила інвестиції та постачання у РФ. Це лише перший крок, але ми налаштовані боротися далі», — повідомили в «Ашан Україна».
- За словами міністра інфраструктури Олександра Кубракова, аеропорт «Бориспіль» від початку повномасштабної російської агресії зазнав втрат у розмірі 3,5 млрд грн, а «Укрпошта» за перший місяць втратила понад 500 млн грн доходів.
«Основне падіння прийшлося на письмову кореспонденцію, яка майже припинилася. Падіння імпорту склало 85%, експорту — 65%, падіння обсягів за внутрішніми посилками склало приблизно 80%. Також впала кількість сплачених комунальних платежів. Позитивні новини в тому, що внутрішні посилки відроджуються й показують позитивну динаміку, як і експортні відправлення».
Олександр Кубраков
міністр інфраструктури
- Після оприлюднення фактів звірств російських окупантів у Бучі можливі шляхи відходу з Росії розглядає і французька продовольча група Danone. Як пише агентство Reuters із посиланням на джерело, компанія хотіла уникнути втрати активів і проблем для місцевого персоналу, а також не позбавляти росіян харчових продуктів у разі її виходу.
Контекст.
- Ми оновили хроніку економічної війни проти Росії станом на 5 квітня.
- Також ми писали про бойові втрати російських загарбників на 5 квітня 2022 року.