Контрнаступ України: чому його чекає весь світ. Фото: Getty Images
Контрнаступ України, що може розпочатися у будь-який момент, визначатиме майбутнє демократичного світу: воно залежатиме від того, чи зможуть українські військові відкинути окупантів зі своїх територій.
В тому числі, Україна може повернути собі Крим, назавжди викинувши звідти росіян, пишуть у своєму матеріалі про контрнаступ відома історикиня, письменниця та журналістка Енн Епплбом і головний редактор журналу The Atlantic Джеффрі Голдберг.
Контрнаступ-2023: новий переломний момент
Українські військові закінчують підготовку до контрнаступу. Фото: Getty Images
Хоча війна в Україні не програна, вона також ще не виграна, підкреслюють Епплбом і Голдберг. Херсон вільний, але під постійними атаками. Ресторани Києва працюють, але біженці ще не повернулися додому. Зимовий наступ росії закінчився, але невідомо, коли розпочнеться літній наступ України.
«Поки він не почнеться, точніше, поки він не закінчиться, переговори – про майбутнє України та її кордони, відносини України з росією та Європою, остаточний статус Кримського півострова – також не можуть початися», – зазначають автори.
За словами Епплбом, зараз Володимир Путін все ще вірить, що довга, затяжна війна на виснаження зрештою поверне йому його імперію:
- західні союзники України втомляться та здадуться;
- Дональд Трамп виграє вибори у США та приєднається до Кремля;
- Україна відступить;
- українці будуть приголомшені величезною кількістю російських солдатів, як би погано вони не були озброєні та навчені.
Роль США у війні в Україні
Саме США мають владу у питанні, як і як швидко війна на виснаження перетворюється на щось зовсім інше, вважають автори матеріалу, враховуючи, що Штати впливають напряму на види та обсяги озброєння для Києва.
Міністр оборони України Олексій Резніков, розповідаючи про «Рамштайн-клуб», визнає, що найважливіші його стосунки з учасників цього клубу, куди входить близько 50 країн – з міністром оборони США Ллойдом Остіном («ми дуже-дуже часто спілкуємося»).
Голова офісу президента Андрій Єрмак зазначає, що українці тепер відчувають себе «стратегічними партнерами та друзями» США.
Коментуючи ці тісні відносини між США та Україною та відповідаючи на запитання, чому американці повинні дарувати зброю для далекої війни, президент Володимир Зеленський заявляє, що успіх Києва чітко визначить майбутнє Європи.
«Якщо у нас не буде достатньо зброї, це означає, що ми будемо слабкими. Якщо ми будемо слабкі, вони нас окупують. Якщо вони нас окупують, вони будуть на кордонах Молдови, і вони окупують Молдову. Коли вони окупують Молдову, вони проїдуть через Білорусь, окупують Латвію, Литву та Естонію. Це три країни Балтії, які є членами НАТО. Вони їх займуть. Звичайно, там хоробрі люди, вони будуть боротися. Але вони маленькі. І вони не мають ядерної зброї. Тож на них нападуть росіяни, тому що це політика росії — повернути всі країни, які раніше були частиною Радянського Союзу».
Війна за майбутнє цивілізації та демократії
Від української перемоги залежатиме майбутнє цивілізації. Фото: Getty Images
У цій війні на карту поставлена доля НАТО, позиція США в Європі, власне, позиція США у світі. За словами Зеленського, це війна за фундаментальне визначення не лише демократії, а й цивілізації:
«Це битва, щоб показати всім, включаючи росію, повагу до суверенітету, прав людини, територіальної цілісності; що треба поважати людей, не вбивати людей, не ґвалтувати жінок, не вбивати тварин, не брати те, що не твоє».
Якщо Україна, яка вірить у верховенство права та права людини, зможе перемогти значно більше, набагато більш автократичне суспільство, зберігаючи власні свободи, тоді відкриті суспільства та рухи в усьому світі також можуть сподіватися на успіх.
Після російського вторгнення венесуельський опозиційний рух вивісив український прапор на передній частині зали посольства своєї країни у Вашингтоні. Минулого року парламент Тайваню захоплено вітав українських активістів.
«Не всім у світі ця війна близька, але для кожного, хто намагається перемогти диктатора, вона має глибоке значення», – підкреслюють Епплбом і Голдберг.
Україна захищає цивілізацію, сформовану США?
Українці переробляють комерційні дрони на військові у приватних майстернях. Фото: Getty Images
США повʼязані з цією війною також ідеологічно. Цивілізація, яку захищають українці, була сформована американськими ідеями про демократію, підприємництво, свободу, громадянське суспільство та верховенство права, вважають автори матеріалу.
Як приклад вони наводять захопливі розповіді Зеленського про IT-сектор України, проєкти Мінцифри, зокрема й Дію.
Ще одним наочним прикладом Епплбом і Голдберг вважають десятки приватних майстерень дронів для фронту, які перероблять комерційні безпілотники на військові. Автори так описують одну з них:
«Майбутнє розгортається в кімнаті, де на кількох великих столах розкидані клей, дріт, шматки металу та електронні компоненти. 3D-принтер стоїть уздовж однієї стіни. На іншій стіні висить стелаж із моделями літаків із пінополістиролу».
За їхніми словами, статус цієї конкретної майстерні безпілотників може збити з пантелику американців, які думають, що «військові» — це унітарна установа або що «оборонне виробництво» — це щось, у чому беруть участь мільярдні компанії.
Меценат цього проєкту – колишній командир українського спецназу, нині народний депутат, полковник Роман Костенко. Усі «працівники» — інженери, зараз мобілізовані в армію пілотами та конструкторами безпілотників. Фінансування є приватним.
Міністр оборони України Олексій Рєзніков називає такі дрони «весільними», адже саме з такого типу комерційних дронів їх переробляють на летальні. Майстерня також модифікує існуючі вибухові пристрої, в тому числі радянських часів, для носіння безпілотниками.
Крім того, подібні майстерні створюють програмне забезпечення, яке координує роботу дронів. Їм допомагають іноземні компанії, включно з американським Palantir.
Українці використовують усе у непередбачуваних умовах
Максвелл Адамс, інженер Helsing, європейської оборонно-технологічної компанії, яка безкоштовно працює в Україні, каже, що українці вразили його команду своєю здатністю використовувати все доступне в непередбачуваних умовах.
Разом зі своїми українськими колегами його співробітники працюють над тим, щоб програмне забезпечення працювало на межі:
- на крихітних маленьких комп’ютерних мікросхемах на кузові старого іржавого автомобіля;
- в рюкзаку солдата;
- на корисному вантажі дрона.
Українці відчувають потребу використовувати все, що мають. Комбінацію озброєння, яку українці отримали з десятків різних країн, Резніков описав як «зоопарк», звіринець зброї.
«У нас приблизно 10 систем артилерії, і вони усі вони повинні працювати разом в умовах обмежених боєприпасів, обмеженої робочої сили та іноді обмеженого супутникового зв’язку», — пояснює він.
Українська армія: чому вона пішла далеко від радянської
Нова українська армія разюче відрізняється від радянської. Фото: Getty Images
Цей високотехнологічний світ існує поряд і всередині надзвичайно різноманітної громадянської армії – від навчених НАТО солдатів до дідів, що охороняють власні села.
«Незвичний характер цієї масової бойової сили разом із ще більш незвичайним набором фізичних і технологічних можливостей допомагає пояснити, чому українців недооцінили на початку конфлікту, і чому зараз так важко оцінити їхні здібності», – пишуть автори.
США та ЄС були переконані, що у цій війні «велика радянська армія буде боротися з маленькою радянською армією», і, за словами Резнікова, і велика радянська армія, звісно, мала б перемогти.
Але ще після російського вторгнення в Крим у 2014 році першими людьми, які стали захисниками, були добровольці з Майдану, нагадує міністр оборони. Тоді ж патріотично налаштовані молоді українці також пішли в оборонну промисловість або створили громадські організації, які й сьогодні підтримують армію.
Стара українська армія була сформована роками негативного відбору, залучаючи найменш освічених і найменш амбітних. Нову зараз формують найосвіченіші та найамбітніші. За останні місяці ця армія ще більше розвинулася.
У тренувальних таборах у країнах НАТО українські війська вчаться використовувати західні бойові танки, керувати новими видами артилерії, і, перш за все, проводити загальновійськові операції, які будуть частиною літнього наступу.
Майбутнє росії: чи має воно турбувати Україну
У російській історії військова перемога часто зміцнювала самодержавство.
Українцям потрібен такий військовий успіх, який має достатньо символічної сили, щоб змусити росію змінитися, вважають автори статті.
Проте Зеленський вважає, що Захід витрачає занадто багато часу на роздуми про Путіна, хвилюючись про те, що у нього в голові.
Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ, каже, що вважає майбутнє росії невідомим, тому немає сенсу міркувати про те, яким воно буде чи має бути.
«Здатність найкращих аналітиків передбачати майбутнє за цих обставин значною мірою переоцінена. росія розвалиться? — запитав він риторично. – Чи буде зміна режиму? Чи буде режим змушений зосередитися на внутрішніх проблемах, тобто зменшиться потенціал зовнішньої агресивної політики?»
Важливо лише одне: лідери росії мають дійти висновку, що війна була помилкою. Іншими словами, російська еліта має відчути внутрішню зміну, і тоді війна закінчиться.
Крим – найсильніший символ
Найсильніший символ у контексті боротьби України за своє існування – це Крим.
Вторгнення 2014 року стало початком російської війни проти України; подальша анексія попередила українців, що міжнародна правова система не захистить їх. Історія кримських татар перегукується з історією решти країни: татари були об’єктами репресій, залякувань і етнічних чисток як за царської, так і за радянської влади.
Після 2014 року багато татар знову втекли з півострова; понад 100 із тих, хто залишився, є політв'язнями. Постійна представниця президента в Криму Таміла Ташева, сама кримська татарка, називає татар «частиною української політичної нації».
Значення Криму також стратегічне. За останні дев'ять років режим Путіна перетворив півострів на щось схоже на російський авіаносець, прикріплений до дна України, посіченого окопами та укріпленнями.
Українці, знаючи про це, сподіваються повернути Крим політично-військовим шляхом: перекривши всі шляхи до півострова та націливши туди зброю.
«Крим ми візьмемо без бою», — каже Резніков.
Детальні плани деокупації Криму вже є. Ташева разом з юристами, освітянами та іншими розробила «Стратегією відновлення Криму», яка передбачає зеленіший і чистіший Крим, «сучасний європейський курорт».
Що таке українська перемога?
Українська перемога включає три складові. Фото: Getty Images
Що таке «перемога України»? В Україні — в офісі президента, в Міноборони, у МЗС, на приватних квартирах, на передовій — це питання взагалі не сприймається складним, зазначають автори матеріалу.
- По-перше, перемога означає, що Україна зберігає суверенний контроль над усією територією, яка лежить в межах її міжнародно визнаних кордонів, включаючи території, захоплені рф з 2014 року: Донецьк, Луганськ, Мелітополь, Маріуполь, Крим.
- По-друге, перемога означає безпеку для українців – від терористичних атак, обстрілів, ракет. Безпека означає, що аеропорти знову відкриваються, біженці повертаються, іноземні інвестиції відновлюються, а будівлі можна відбудовувати, не боячись, що інша російська ракета їх знищить. Тут Україні знадобиться більше, ніж припинення вогню: країна повинна бути включена в певну структуру безпеки, достатньо надійну, щоб їй можна було довіряти (наприклад, НАТО). Україні також доведеться відновити себе як прифронтову державу, як Ізраїль чи Південна Корея, з оборонною промисловістю світового рівня та великою постійною армією.
- По-третє, перемога означає справедливість – для жертв війни, для людей, які втратили домівку чи здоровʼя, для дітей, яких забрали у батьків. Справедливість може бути досягнута різними способами: через репарації, через передачу захоплених чи підсанкційних російських активів або через Міжнародний кримінальний суд, який нещодавно видав ордер на арешт Путіна. Доки таке правосуддя не буде досягнуто, мільйони людей не відчують, що війна закінчилася, і не припинять спроби вимагати відшкодування чи помсти.
Чи стануть ці плани реальністю, знову-таки залежить від контрнаступу та зброї, яку Україна отримає для нього.
«Європейці, Схід і Захід, чекають на контрнаступ. Середньоазіати чекають контрнаступу. Білоруси, венесуельці, іранці та інші по всьому світу, чиї диктатури підтримують росіяни, — усі вони теж чекають на контрнаступ. Цієї весни, цього літа, цієї осені Україна отримує шанс змінити геополітику на ціле покоління. І Сполучені Штати також», – резюмують Епплбом і Голдберг.