Facebook Pixel

Військові витрати у світі: які країни наростили озброєння через війну в Україні

Військові витрати у світі: як вони змінилися через війну в Україні

Військові витрати у світі: як вони змінилися через війну в Україні

Загальні світові військові витрати у 2022 році, коли росія здійснила повномасштабне вторгнення в Україну, зросли. Залежно від регіону збільшувалися вони й останні 9 років війни в Україні. Проте цей розподіл нерівномірний – найбільшу частку військових витрат у світі займають США, а найрізкіше військові витрати зросли в Східній Європі.

The Page дослідило, як збільшилися військові витрати через війну в Україні та які регіони світу також озброюються через зростання загального геополітичного напруження.


Держави озброюються через війну в Україні

Згідно з даними Стокгольмського інституту дослідження проблем миру SIPRI, загальні світові військові витрати у 2022 році зросли на 3,7% і досягли суми $2,24 трлн. Більш як половина загальних світових витрат – 56% – припала на США, Китай і росію, зокрема, частка США зайняла 39%. Останній показник – найвищий з усіх світових держав.

Топ-15 країн з найбільшим відсотком військових витрат у світі у 2022 році

Топ-15 країн з найбільшим відсотком військових витрат у світі у 2022 році

Найрізкіше зростання витрат спостерігалося у Європі (13%) та припадало переважно на росію й Україну, проте військове вторгнення рф також вплинуло на напруженість у Східній Азії, йдеться у звіті.

Quote«Постійне зростання світових військових витрат останніми роками є ознакою того, що ми живемо у все більш небезпечному світі», — вважає старший науковий співробітник Програми військових витрат і виробництва озброєнь SIPRI доктор Нан Тіан.

За його словами, держави нарощують військову силу у відповідь на безпекові загрози, і ситуація, на їхню думку, найближчим часом не покращиться.

Часи Холодної війни повертаються

Щодо витрат Західної, Центральної та особливо Східної Європи, а також союзників України загалом, то рівень витрат повертається до рівня Холодної війни.

У 2022 році військові витрати держав Центральної та Західної Європи склали $345 млрд, а разом зі Східною Європою – $480 млрд.

Такі витрати в реальному вираженні вперше перевищили суми 1989 року, тобто наприкінці Холодної війни. Водночас із 2013 року військові витрати Західної та Центральної Європи зросли на 30%, Східної – на 72%.

Зростання та зменшення військових витрат у світі по регіонах

Зростання та зменшення військових витрат у світі по регіонах

Quote«Вторгнення в Україну негайно вплинуло на рішення щодо військових витрат у Центральній і Західній Європі. Ми можемо очікувати, що вони й далі зростатимуть в наступні роки», – говорить старший науковий співробітник Програми військових витрат і виробництва озброєнь SIPRI доктор Дієго Лопес да Сілва.

З прикладів різких зростань у 2022 році SIPRI наводить такі:

  • Фінляндія (+36%);
  • Литва (+27%)
  • Швеція (+12%);
  • Польща (+11%).

Дослідник Програми військових витрат і виробництва озброєнь SIPRI Лоренцо Скараццато також зазначає, що рішення щодо збільшення витрат багато країн ухвалили ще до 2022 року й нарощували їх ще з 2014 року, коли росія захопила Крим і частину Донбасу.

Як союзники України наростили військові витрати

Як союзники України наростили військові витрати

Скільки росія та Україна витратили на повномасштабну війну

Щодо росії, то російські військові витрати у 2022 році зросли на 9,2%, до $86,4 млрд (4,1% ВВП проти 3,7% у 2021 році). Витрати на національну оборони держави-терориста перевищили бюджетні плани 2021 року на 34%.

Quote«Вторгнення в Україну обійшлося росії набагато дорожче, ніж вона очікувала», — говорить директорка Програми військових витрат і виробництва озброєнь SIPRI докторка Люсі Беро-Сюдро.

Військові витрати України на оборону від росії у 2022 році досягли $44 млрд і збільшилися проти 2021 року на 640%, що побило рекорд усіх зростань витрат, зафіксованих SIPRI.

Військові витрати України як частка ВВП зросли до 34% ВВП у 2022 році з 3,2% ВВП у 2021 році.

Військові витрати США, Китаю та Японії

Зростали й військові витрати США, що значною мірою пояснюється безпрецедентним рівнем фінансової військової допомоги, яку вони надали Україні, зазначає старший науковий співробітник SIPRI доктор Нань Тянь:

Quote«З огляду на масштаби витрат США навіть незначне збільшення у відсотковому вираженні має значний вплив на рівень світових військових витрат».

У 2022 році фінансова військова допомога США Україні склала $19,9 млрд. Це був найбільший обсяг військової допомоги з часів Холодної війни, але він становив лише 2,3% загальних військових витрат США.

Так, у 2022 році США виділили:

  • на військові операції та технічне обслуговування – $295 млрд;
  • на закупівлі, дослідження та розробки – $264 млрд;
  • на військовий персонал – $167 млрд.

Сукупні військові витрати країн Азії та Океанії склали $575 млрд, що на 2,7% більше, ніж у 2021 році, і на 45% більше, ніж у 2013 році.

Ключову роль тут грають Китай ($292 млрд у 2022 році) і Японія ($46 млрд у 2022 році), які наростили свої витрати на 4,2% і 5,9% відповідно.

Подякувати 🎉