Facebook Pixel

Ціни зростають. Ринок нерухомості оговтався після атак окупантів

Ціни та попит на квартири у новобудовах в Україні в червні 2023 | The Page

Ціни та попит на квартири у новобудовах в Україні в червні 2023 | The Page

У травні 2023-го росіяни випустили рекордну кількість ракет та БпЛА по містах України. Проте один із найстресовіших місяців не похитнув стабільність ринку нерухомості: ціни на продаж первинки тримаються, а на оренду трохи підросли. The Page розповідає, що відбувається на ринку первинної нерухомості в Україні у червні 2023 року.

Чому ринок нерухомості утримався у травні 2023 року

Останнє падіння цін на нерухомість сталося у лютому 2023-го на тлі тривожних повідомлень щодо ймовірної ескалації на фронті у річницю російського вторгнення. Але від березня ринок нерухомості в Україні помітно стабілізувався: середні ціни на квартири або тримаються, або йдуть угору майже у всіх містах. Наприклад, у Харкові та області за цей період вони зросли з 21,9 тис. до 28,3 тис. грн за 1 кв. м.

«У травні амплітуда коливань на первинному ринку не перевищила 1,5%. Стабілізація на валютному ринку, поступове зміцнення гривні позитивно позначилися на ціновій динаміці. І це стосується не лише кінцевої ціни квадратного метра для покупця, а й вартості будматеріалів та будівельно-монтажних робіт», — прокоментував Володимир Семенцов, співзасновник та керівний партнер компанії INSPI Development.

Директор з маркетингу ЛУН Денис Суділковський зауважує, що у травні аналітики ресурсу побачили зростання цікавості та звернень до забудовників. Тренд на відновлення триває.

«Коли почалися блекаути, всім було страшно і фактично весь ринок нерухомості схлопнувся. Під час блекаутів Київ, що є найбільшим ринком країни, перейшов до режиму «нам треба перезимувати». Після цього від середини березня почалося доволі стрімке відновлення. І у травні, коли почалися регулярні обстріли України та Києва зокрема, завдяки ЗСУ це не виглядало настільки страшно», — пояснив Суділковський.

Як змінилися ціни на новобудови у червні 2023 року

Вже кілька місяців поспіль різниця між середніми цінами на первинне житло у Києві та Львові скорочувалася і на початок червня становила менше 1 тис. грн за кв. м. Нагадаємо, що до повномасштабного вторгнення столичні новобудови були на 27% дорожчими за львівські.

Топ-10 міст із найдорожчими новобудовами в Україні у червні 2023-го*

  • Київ — 46,2
  • Львів — 45,7
  • Дніпро — 41
  • Ужгород — 38,3
  • Дніпропетровська область — 38
  • Закарпатська область — 37
  • Львівська область — 36,3
  • Одеса — 35,5
  • Запоріжжя — 33,8
  • Вінниця — 33,6

*За даними ЛУН, тис. грн за 1 кв. м

Як відновлюється ринок нерухомості влітку 2023-го

На думку Суділковського, для гравців ринку вже з’являється передбачуваність. Найкраще про це свідчить ринок оренди, що є найбільш чутливою частиною ринку: попит та ціни зростають. У Києві середня вартість оренди 1-кімнатної квартири піднялася з 9,5 тис. грн у лютому до 11 тис. грн у травні, за даними Rieltor. А вартість оренди у Львові вже давно перевищила столичну і становить 15 тис. грн за 1-кімнатне житло.

«Від знайомих рієлторів знаю, що у центрі столиці є окремий клас квартир, котрі здавалися довгостроково іноземцям. З початком повномасштабного вторгнення, звісно, всі іноземці виїхали. Та власники цього житла переключилися на орендарів-українців, щоб квартири не стояли порожніми. Але зараз власники таких квартир знову висувають вимоги: ми здаємо лише за євро та лише іноземцям», — поділився експерт.

Якщо оренда насамперед реагує на будь-які зміни, за нею пожвавлюється ринок продажу житла для власних потреб і насамкінець заради інвестування коштів. Аналітики ЛУН бачать, що інтерес до придбання житла для себе зростає, а от купівля нерухомості як інвестиційне рішення поки що ні. Суділковський упевнений, що покупці цієї категорії зараз максимально обережно ставляться до ідеї інвестувати в Україні у будь-що в принципі.

Які квартири та на яких умовах зараз купують в Україні

Семенцов передбачає, що у червні попит на купівлю квартир збережеться низьким, але сталим: приблизно 20% від показників лютого 2022 року. За його даними, покупців насамперед цікавлять 1,2-кімнатні квартири площею від 40 до 70 кв. м.

Можливість розтермінування платежу за квартиру залишається одним із найбільш популярних інструментів стимулювання продажу житла. Інфографіка ЛУН

Можливість розтермінування платежу за квартиру залишається одним із найбільш популярних інструментів стимулювання продажу житла. Інфографіка ЛУН

«Країна збідніла, житло залишилося так само недоступним, проте запит ймовірно буде дуже високим з урахуванням потреби переселенців. Ринок відреагує зменшенням площі квартир. Якщо раніше однокімнатна була 42-44 кв. м, то вона може зменшитися на 5 квадратів, а це $5 тисяч, відчутна сума», — зауважує Суділковський.

Обидва співрозмовники The Page кажуть, що державна програма «єОселя» досі не вплинула на первинний ринок житла. На понад 25 тис. заявок охочих придбати квартиру на пільгових умовах припадає 1250 погоджених кредитів. Тож наразі основним інструментом стимулювання продажів залишаються акційні пропозиції забудовників, здебільшого — розтермінування.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉