Facebook Pixel

Що нам нав’язує російська пропаганда та як Курська операція вплинула на інформаційну війну – Артем Захарченко

Попри закриття проросійських ЗМІ державного зрадника Медведчука ще наприкінці 2021 року, російських вплив залишається активним у інформаційному просторі України.

Найпопулярнішою абревіатурою тут є ІПСО (інформаційно-психологічна спеціальна операція), проте росіяни намагаються впливати на наш простір не тільки підкинутими нав’язуваннями власних наративів і фейків.

The Page поспілкувався з Артемом Захарченком, керівником CAT UA, центру, що аналізує український інфопростір, про те, як, на кого та чому впливають російські наративи в Україні.

Яку історію росіяни намагаються нав’язати українцям через свої наративи

Про що варто говорити на цьому етапі інформаційної війни: російські ІПСО чи, скажімо, просування різних наративів, роздмухування наявних в Україні конфліктів?

Я часто порівнюю інформаційну війну зі справжньою. Далеко не завжди росіяни працюють в інформаційному просторі за допомогою ІПСО. Часто вони використовують якісь, так би мовити, конвенційні засоби ведення війни. Так само, як у звичайній війні, не можна пускати в бій тільки ССО.

Найбільш стратегічна інформаційна зброя росіян — це наративи, тобто історія, яку вони намагаються просувати і підкріплювати якимись ІПСО. Тобто важливо розуміти не стільки окремі вкиди, скільки власне цілу історію, яку вони хочуть розповісти.

QuoteІсторія дуже цілісна. Довгий час вона була про те, що фронт провалюється, продавлюється, що Україна близька до якоїсь поразки. Також іще навесні вони говорили про те, що влада нелегітимна. Усе це посилювалося окремими вкидами.

«Продаж електроенергії за кордон», як успішне російське ІПСО

Наприклад, на початку літа вони дуже багато говорили про електроенергію. Про те, що нібито влада продає її за кордон, коли ми сидимо без світла.

Цей загальний меседж подавали в різних виглядах, у різних каналах і на різні аудиторії. Оце, дійсно, схоже було на класичну ІПСО.

Тоді багато досить адекватних людей були переконані, що влада наживається на електроенергії. Виривалися з контексту якісь заяви німецьких політиків, дані про перетікання електроенергії через кордон.

Чим Україна змогла перемогти російські впливи (відео)

Наскільки взагалі зараз можна говорити про вплив росії на наш інфопростір?

На початку повномасштабної війни російське втручання було вкрай неефективним через єдність українців, але Кремль продовжував свої спроби. Наприклад, ми не сприймали меседж росіян, що війна вигідна тільки команді Зеленського. Це вони дуже активно просували. Говорили про нелегітимність.

І це було досить важливим для того, щоб ми, українське суспільство, втрималися і не розвалилися через внутрішні суперечки, сварки. Ну і відповідно залишки якоїсь інституційної спроможності нас протримали до цього часу.

До Курська росіяни поступово отримували вплив на українське суспільство, так само, як захоплювали дедалі більше української території, проте більшість українців залишилась поза ним.

Як Курська операція ЗСУ вплинула на інформаційну війну проти росії

Один із випадків взяття в полон великої кількості росіян у Курській області

Один із випадків взяття в полон великої кількості росіян у Курській області

Здається, після початку заходу ЗСУ на територію Курщини російські пропагандисти сіли в калюжу, так?

До речі, дуже цікаво, що з початком Курської операції сталося те, що завжди стається з російським інфопростором, коли вони не готові до якоїсь події. Росіяни просто намагаються закидати це все дуже швидко, дуже різними версіями, інформаційним шумом. Коли бачите такий хаос в російському інфопросторі, це завжди ознака того, що вони не знають, що робити та казати.

Коли до події готові, вони мають погоджену версію, яку просувають від найменших каналів у телеграмі до найвищих російських посадовців.

Таким чином вони перевіряють, як аудиторія реагує на ці меседжі. А буквально за два-три дні їх озвучує путін. Він не озвучує несподіваних меседжів, тільки те, що вже протестовано на нижчих посадовцях.

Як Курська операція ЗСУ змінила український інформаційний простір

Коли почалася Курська операція, здається, набагато менше почали говорити про страшні ТЦК, які «нападають на простих громадян». Наскільки ці дві речі пов’язано?

Після початку Курської операції взагалі дуже багато всього змінилося.

QuoteУявіть собі типовий голлівудський блокбастер. Там обов'язково перед кульмінацією є такий момент, коли здається, що все пропало, що головний герой не зможе пережити це. І у нас власне нещодавно був такий момент, коли здавалося, що всі сюжетні лінії ведуть до поразки:
  • не було підтримки від США навесні;
  • провал з мобілізацією;
  • звільнили Головкома, який багатьом подобався;
  • погана ситуація з бюджетом;
  • росія постійно наступала і робила прориви в Донецькій області.

Навіть коли почалися якісь рухи на покращення, коли ЗСУ відбилися у Вовчанську, коли нам розблокували допомогу, воно сприймалося людьми, як щось точкове, і вся історія все одно сприймалася такою, що веде до нашої поразки. Це і був кризовий момент.

І несподівано ситуація змінюється. Курська операція, якщо говорити про сюжет війни, який сприймається громадянами, є чимось таким, що все змінює. Вона робить неактуальними досить багато попередніх тем.

У тому числі проблему ТЦК. Багатьом не хочеться мобілізуватися в армію, яка програє, а армія, яка йде в яскраві рейди по тилах ворога, інша в сприйнятті людей.

Чи була Україна в наступі під час інформаційної війни

Чи були за ці 2,5 роки успішні українські наративи, запущені в російський простір?

QuoteРосіяни занадто все обмежили. У нас дуже вузенькі канали донесення інформації до них. Найпотужніший наш інформаційний канал — це канал кінетичного впливу. Коли туди долітають наші безпілотники, вони ці меседжі розуміють. Власне, Курська та Бєлгородська області це абсолютно інший інформаційний простір, інше інформаційне середовище, відмінне від решти росії.
Фото палаючої нафтобази в тимчасово окупованому Криму липень 2023 року

Фото палаючої нафтобази в тимчасово окупованому Криму липень 2023 року

Вони сердиті, ображені на владу, яка в федеральних новинах про них не згадує. Тобто це люди, які мають набагато більше інформації і зовсім інші настрої, набагато негативніші порівняно з рештою росії, яка між собою досить слабко відрізняється, тому що вони переважно одні й ті самі меседжі централізовано поширюють. Принаймні те, що видно публічно.

Тому ми можемо впливати на російський інфопростір слабко. Ми робили спроби запускати мережі ботів, але росіяни їх переважно ігнорують, коли йде масова розсилка бот-меседжів.

Є ще вплив через «хороших росіян», деякі з них, я так розумію, йдуть на співпрацю з нашими органами. Але там таке кубло, в якому вони один одного їдять. А от кінетичний вплив дуже зрозумілий. Тому це основне, що нам дається донести до них.

Росіяни найкраще використовують суперечності між українцями

Чи можна говорити про найсильніший меседж росіян або стратегію, яка в них найкраще працює?

QuoteНайбільше успіхів їм завжди приносила гра на внутрішніх суперечностях українців. На тому, що якась частина українського суспільства нібито гірша за іншу, нібито більш привілейована за іншу. Скажімо, отримує електроенергію, чи «всі ППО стягнули до Києва».
Листівка про три сорти українців під час президентської кампанія 2004 року стала найбруднішою та найнапруженішою з моменту здобуття Україною незалежності.

Листівка про три сорти українців під час президентської кампанія 2004 року стала найбруднішою та найнапруженішою з моменту здобуття Україною незалежності.

Старий, як світ, прийом ще з часів виборчої боротьби Ющенка проти Януковича. Це ж використовувалось і з ТЦК, коли говорили, що чіпають тільки звичайних хлопців, а синки депутатів всі за кордоном.

Так, це, безумовно, було з активною участю росії, але тут досить цікава штука. Ми колись робили окреме дослідження щодо ліній розділення в українському суспільстві.

Коли росіяни беруть ту лінію, яка вже намітилась в Україні, приміром протиставлення ТЦК і громадян або ТЦК та ЗСУ, їм вдається розкрутити і зробити настрої набагато радикальнішими.

На початку у нас дійсно були люди, які дуже боялись ТЦК, з'явилися перші групи з інформацією, де роздають повістки, і я впевнений, що частина з них виникла абсолютно органічно, природно, тому що просто у окремої категорії людей був сильний страх. Росіяни ухопилися за це, додали синів депутатів, протиставлення «справжніх військових» і ТЦК і розкрутили його.

А от коли вони якусь лінію розділення намагаються створити з нуля, у них, як правило, не виходить.

Що їм не вдається розкрутити з нуля?

Наприклад, вони намагаються просувати, нібито в Україні є якесь потужне проросійське підпілля, яке системно шкодить ЗСУ, не тільки наводить ракети чи палить авто, але і складніші речі робить. Українці в це однозначно не вірять.

Досить ефективно СБУ показала, що це за люди, чим вони дихають, ну, і співчуття до таких людей в українського суспільства немає.

Як ІПСО вражає конкретну людину та як можна захиститись

Якщо ми говоримо про індивідуальний рівень, коли неправдиві меседжі, наративи, ІПСО працюють на людині, як так стається?

Я схильний все описувати через наративи. Психологи також використовують наративний аналіз, тільки трошки для іншого, ніж комунікаційники. Наприклад, людина оповідає свій індивідуальний наратив — розповідає історію свого життя. Психологи часто зважають на те, якими словами вона описує, які етапи свого життя підкреслює, важливі події і так далі.

Коли в житті якась криза, людина дуже хоче пояснити, чому так сталося. Чому він, наприклад, повернувся з фронту, а його дружина не дочекалася. І от тут росія підкидає відповідь, скажімо, «держава тебе використала і кинула». Дуже легко все спихнути на державу, у всіх своїх провинах звинуватити її.

Людина часто намагається пояснити своє життя. Коли суспільний наратив пропонує рішення, часто людина вбудовує його елементи в історію свого життя.

Це було з нами постійно. Наприклад, наші бабусі-дідусі, розповідали про Голодомор і якось пояснювали його, розповідали, що з ними сталося під час Другої світової та чому. Історичні події, які поширені в суспільстві, накладаються на наші інтерпретації.

Чи не є це проблемою пошуку простого пояснення подій?

QuoteЦе не стільки пояснення, скільки взаємодії між історіями. Ми описуємо сюжет свого життя. Нам притаманно вибудовувати це в якусь послідовність, вбудовувати в історію, де є причини і наслідки.

Якщо нам пропонують готові якісь такі шаблони історій, то ми їх активно використовуємо. Ми хочемо бути частиною великої історії, ми хочемо бути її героєм. Таким чином інтегруємо велику історію з її інтерпретацією подій у наше життя.

На цьому і ґрунтується боротьба наративів, нашого з російським, за розуми людей і за те, як вони будуть сприймати війну та багато інших подій.

Наскільки в розповсюджені російської пропаганди в Україні винні й наші телеграм-канали?

Треба сказати, що російські інформаційні впливи зараз наймасовіше присутні саме в телеграмі. В ютубі їхні великі канали заблоковані, на телебаченні теж немає проросійських каналів, а от у телеграмі контролю немає, тому це їхня головна платформа.

Російська пропаганда постаралася створити там дуже різні канали. Деякі, на зразок воєнкорів, — для людей, які хочуть знати «правду про війну». Інші — на зразок всяких інсайдерських каналів, які нібито дають якісь зливи з Офісу президента.

Вони намагаються для різних категорій українців підбирати свої меседжі. Саме через телеграм. Дехто мімікрує під проукраїнських блогерів або навіть прихильників «Євросолідарності», намагаючись показувати, що вони просто за Порошенка, тому владу критикують.

Як відрізнити українську опозицію від російських агентів

Мені здається, це насправді доволі гостре питання в Україні. Часто можна почути: якщо хтось почне критикувати владу, — це зрадник. Або навпаки: не критикує — продався ОП. Як тут відрізняти?

Якщо ці люди лають усіх українців загалом, показують їх якимись не такими, — це вже одна з ознак того, що це може бути російський вплив. Підривають загалом віру в перемогу. Говорять про те, що нічого хорошого не буде — теж плюсик.

Так, є люди, які реально песимістично налаштовані, тому за однією ознакою не можна судити, кілька ознак мають збігатись.

QuoteПодивіться на те, як «Європейська Солідарність» коментує, наприклад, тему Курської операції. З одного боку, там помітні сумніви в тому, що рішення було достатньо продуманим. Обережна критика є. Але коли йде така тотальна істерика про те, що «наших хлопчиків вбивають там на Курщині, а ми тим часом втрачаємо землю» — йде потужне нагнітання. Це теж дзвіночок. Тому що загалом спікери «Євросолідарності» достатньо стримано, а інколи навіть схвально коментують ці теми.

Виокремити російського агента може бути достатньо складно. До того ж часто це може бути не російський агент, а людина під російським впливом, яка звідкись отримує цю інформацію.

Якою б була найважливіша порада, як не попастись на російську пропаганду, її меседжі, ІПСО, наративи?

Щойно ви бачите інформацію, яка вас хвилює, перед тим, як її перерепостити або хоча б якось перейнятися, задумайтесь, чи обов'язково це правда.

Також поставте собі запитання, чи може поява цієї інформації бути вигідною ворогу. Якщо є хоч якийсь сумнів, що це може бути так, не поширюйте цю інформацію і не сильно їй довіряйте.

Чому російська наративи досі присутні в Європі та США (відео)

Подякувати 🎉