Facebook Pixel

Важливо знати: які дії ТЦК при затриманні є законними

Законодавчі зміни повинні запобігти будь-яким незаконним діям з боку співробітників військкоматів та поліції. Про це розповіла адвокатка з кримінального та військового права адвокатського об’єднання «Актум» Оксана Доготер в ефірі «Еспресо».

Згідно з затвердженим порядком, всі військовозобов'язані зобов'язані завжди мати при собі військовий квиток та оновити його до 16 липня включно. Відсутність цих документів може бути підставою для затримання та доставки до ТЦК для складання протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з мобілізацією.

Адвокат зазначила, що затримання проводиться відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, що регламентує порядок та правила дій поліції. Однак, за її словами, попри чіткі інструкції на папері, насправді часто відбуваються численні порушення.

Які порушення є найбільш поширеними

Оксана Доготер навела приклад інциденту, що трапився в Ужгороді. Там поліція зупинила автомобіль, яким їхав чоловік зі своєю дружиною. Проте замість поліцейського до водія підійшов співробітник ТЦК, що є порушенням, оскільки лише поліцейський має право зупиняти транспортні засоби, представлятися та пояснювати причину зупинки, після чого вже може проводитись перевірка за участю співробітника ТЦК.

Представник ТЦК перевірив військово-облікові документи, які були приведені у відповідність до закону. Але після огляду документів він заявив, що чоловік не має права на відстрочку, і зажадав слідувати за ним.

Адвокат зазначила, що громадянина було зареєстровано у ТЦК іншого міста, тому його виклик до територіального центру є незаконним.

Quote«Мобілізація громадянина можлива лише через ТЦК, де він стоїть на обліку. Мобілізація з дороги не здійснюється. Необхідно правильно оформити протокол для переміщення до ТЦК або видати відповідний порядок денний», — пояснила Оксана Доготер.

На зауваження чоловіка про те, що він готовий їхати тільки після складання протоколу або видачі повістки, співробітник поліції відмовився складати протокол про адмінзатримання, зазначивши, що підстав для цього немає. Однак працівники ТЦК й надалі перешкоджали громадянину їхати далі у своїх справах.

Як має відбуватися затримання відповідно до закону

Оксана Доготер зазначила, що відповідно до законодавства затримання особи можливе лише у разі його оголошення у розшук або за відсутності у нього військово-облікового документа.

Затримання здійснюється із застосуванням спеціалізованих засобів фіксації, включаючи боді-камери, а також з обов'язковим роз'ясненням людині її прав та обов'язків. Доготер наголосила, що військовозобов'язані мають право на присутність адвоката під час такого затримання.

Також у ТЦК необхідно правильно оформити усі документи.

Подякувати 🎉