Гривня у вересні здивувала своєю стабільністю. Всупереч прогнозам сезонного обвалу не сталося. На початку місяця найкращий час для купівлі долара, вважають експерти.
Більшу частину вересня долар перебував у межах 26,6 — 26,8 грн. А після завершення сезону відпусток, коли попит на долар зменшився, гривня стала зміцнюватися. Але в жовтні почнеться помірне знецінення національної валюти.
Прогноз курсу долара в жовтні 2021 року
У жовтні гривня подешевшає до 26,8 — 27 грн за долар, вважає аналітик інвесткомпанії Concorde Capital Євгенії Ахтирко. Минулого місяця продавці на валютному ринку намагалися потроху девальвувати гривню, але ці спроби виявилися невдалими, оскільки пропозиція була надто великою.
Але в найближчі місяці через зниження цін на український експорт пропозиція валюти зменшиться, а імпорт зростатиме. «Це поступово призведе до ослаблення гривні», — говорить Ахтирко.
Про девальвацію говорить і керуючий партнер компанії «Атлант Фінанс» Юрій Нетесаний. У жовтні варто чекати зміцнення долара на міжбанку до 26,7 — 27,1 грн.
Цьому сприятимуть такі чинники:
- Бюджет. До кінця жовтня вже буде зрозуміло, чи зможе Міністерство фінансів профінансувати видаткову частину бюджету. Якщо ні, то доведеться залучати додаткове фінансування й підвищувати відсоткові ставки за ОВДП. Якщо це станеться, то варто очікувати повернення іноземних інвесторів, яким для купівлі цінних паперів знадобиться гривня. Отже, курс долара знизиться.
- Попит на валюту з боку населення. З іншого боку, українці стали купувати більше валюти. Це штовхає котирування вгору.
- Експорт. Попит на валюту з боку імпортерів енергоресурсів зростатиме, адже вони дорожчають на міжнародних біржах. Ціни перевищили $70 за барель і направляються до нової мети — $80. Ціна на газ у Європі встановлює нові антирекорди, перевищивши поріг $900 і прагнучи до $1000. Ситуація із запасами вугілля для теплоелектростанцій також не така, як мала б бути. Усе це штовхає долар угору.
- Економічна політика США та ЄС. Якщо пандемія не внесе нові корективи в розвиток світової економіки, це призведе до поступового згортання політики «кількісного пом'якшення». Після чого варто чекати на зміцнення долара і євро на світових фінансових ринках і ослаблення гривні.
«За нашими оцінками, у жовтні гривня буде в діапазоні 27,0 — 27,5 грн за долар. У жовтні — листопаді починається збільшення ділової активності. Наприклад, «Нова пошта» вже зараз додатково набирає співробітників, готуючись до високого сезону, коли обсяги покупок зростають на 30 — 50%, як порівняти з літніми місяцями. Додатковий тиск на гривню можуть створювати ще два чинники: великі темпи економічного зростання, а разом із ними — великі обсяги імпорту товарів і подорожі українців за кордон, що може забезпечити прискорення темпів вакцинації», — говорить президент Асоціації українських банків Андрій Дубас.
Прогноз курсу євро та рубля в жовтні
Як завжди, курс європейської валюти значною мірою залежатиме від подій на світовому фінансовому ринку. Сьогодні євро торгується на рівні $1,16. Упродовж жовтня Нетесаний очікує євро в діапазоні $1,15 — $1,19. Щодо гривні євро у вузькому коридорі очікується на рівні 30,5 — 31,5 грн за один євро. Курс російського рубля очікується в діапазоні 0,36 — 0,37 грн.
Чи варто купувати валюту в жовтні
На думку Андрія Дубаса, сьогодні в Україні немає передумов для різких коливань валютного курсу. У серпні Україна отримала $2,7 млрд спеціальних прав запозичення МВФ. Також рекордний урожай і сприятлива кон'юнктура для експортної групи сприяли накопиченню істотних резервів Національним банком, що дасть змогу регулятору активно реагувати на можливі курсові сплески.
«Сподіваємося, що переговори з МВФ, які почалися днями, пройдуть успішно. Це буде позитивним сигналом для інвесторів», — пояснює Дубас.
Водночас Юрій Нетесаний рекомендує запасатися валютою на початку місяця.
«Купівля валюти на початку жовтня може бути одним із найбільш правильних рішень. Найкращим варіантом буде купівля за курсом 26,5 грн. Причин для зміцнення гривні нижче за рівень 26,5 немає. Та й регулятор зі свого боку не дозволить гривні зміцнитися нижче».

Юрій Нетесаний
Партнер «Атлант-Фінанс»