Курс долара у вересні попри негативні очікування після зміцнення на початку місяця з 5 числа почав падати. Загалом із 1 вересня гривня зміцнилася на 23 копійки — до 26,66 грн за долар. Щодо євро, то від початку місяця національна валюта зміцнилася до європейської на 46 копійок — до 31,37 грн за євро.
Опитані експерти вважають, що до кінця вересня гривня навряд чи посилюватиме свої позиції й залишиться стабільною, однак деякі стверджують, що вона знову може перетнути позначку 27 грн. Докладніше про те, що впливатиме на курс валют цього місяця й на якому рівні буде курс долара, євро та рубля до кінця вересня — у матеріалі
.
Що впливатиме на курс долара у вересні
Від початку місяця гривня закріпилася на рівні вище за 27 грн лише на три дні — з 2 до 5 вересня, після чого знову почала несуттєво зміцнюватися. Загалом ситуація для гривні залишається сприятливою, і причин для різних коливань наразі не простежується, вважає фахівець відділу продажів боргових цінних паперів інвестиційної компанії Dragon Capital Сергій Фурса.
Відтак, за словами аналітика інвесткомпанії Concorde Capital Євгенії Ахтирко, на ринку поки що не відчувається сезонного посилення девальваційного тиску.
«Спроби деяких гравців ринку підняти курс до позначки 27 грн за долар не були успішними. Очевидно, що попит на валюту не збільшився, а пропозиція залишається достатньою, аби курс залишався на тих позиціях, що й у серпні».

Євгенія Ахтирко
Аналітик інвесткомпанії Concorde Capital
Водночас керуючий партнер компанії «Атлант Фінанс» Юрій Нетесаний розповідає, що у вересні на курс впливатимуть як позитивні, так і негативні чинники.
З-поміж позитивних:
- отримання Україною від Міжнародного валютного фонду $2,7 млрд у рамках розподілу $650 млрд між країнами-членами, які Фонд виділив як допомогу для відновлення світової економіки внаслідок пандемії. Цей транш країна може використати для повернення минулих запозичень. За словами експерта, це дало змогу зміцнити золотовалютні запаси Національного банку до рекордних $31,6 млрд. «Наразі ці кошти є одним із головних чинників того, що долар коштує менше ніж 27 грн», — говорить він;
- отримання Україною 600 млн євро, рішення щодо виділення яких уже ухвалила Єврокомісія (другий і останній транш у рамках програми макрофінансової допомоги на загальну суму 1,2 млрд євро), яке відбудеться наприкінці жовтня;
- рішення щодо підвищення Нацбанком облікової ставки до 8,5%, що призведе до зменшення ліквідності національної валюти;
- продовження збору врожаю. Аграрії продовжують продаж своєї продукції, а високі світові ціни на продовольство збільшують виручку аграрних компаній і пропозицію валюти на міжбанку.
Негативні чинники:
- імовірне запровадження чергового локдауну, що, на думку Нетесаного, з великою долею ймовірності станеться в жовтні;
- збільшення попиту на міжбанку з боку імпортерів. Традиційно з вересня імпортери збільшують попит на іноземну валюту, готуючись до високого торговельного сезону, який починається в листопаді. Окрім імпорту товарів, імпортери енергоносіїв також збільшують попит на валюту для закупівлі ресурсів і підготовки до опалювального сезону;
- борги — до кінця вересня Україна має повернути приблизно $2 млрд, що також збільшить попит на валюту на міжбанку.
Прогноз курсу долара до кінця вересня
Нетесаний прогнозує, що курс долара щодо гривні до кінця вересня буде на рівні 26,6 — 27,1 грн за долар. Проте, за його словами, варто очікувати поступового зміцнення американської валюти.
Натомість Ахтирко зазначає, що долар буде на нинішньому рівні — 26,7 — 26,8 грн, із цим погоджується й Фурса, додаючи, що значних коливань очікувати не варто.
Прогноз курсу євро та рубля до кінця вересня
Нетесаний прогнозує, що курс європейської валюти впродовж вересня в широкому діапазоні буде на рівні $1,17 — $1,19, а у вузькому, у якому валюта перебуватиме тривалий час, — $1,17 — $1,18 за євро. Щодо гривні євро очікується у вузькому коридорі — 31 — 32 грн за євро. Водночас курс валюти значною мірою залежатиме від подій на світовому фінансовому ринку.
Щодо рубля, то прогнозний діапазон до гривні до кінця місяця — 0,36 — 0,37 грн за рубль. На користь рубля зараз грають порівняно високі ціни на нафту, поступове підвищення квоти Росії на видобуток «чорного золота» у форматі ОПЕК+, а також історично високі ціни на природний газ. Проти нього грають купівля валюти на внутрішньому ринку в рамках бюджетного правила та зростання інфляційних очікувань у країні.
«У другій половині року настає період сезонної слабкості рубля. Цілком імовірно, що рубль стане менш стабільним після завершення майбутніх вересневих виборів. Залишаються чинними також і зовнішні санкційні ризики для країни», — пояснює експерт.
Купівля долара, євро та рубля у вересні
Найбільш перспективною з-поміж зазначених валют, за словами Нетесаного, виглядає купівля долара.
«Звісно, можливості купити долар за 26,5 грн, яка була в серпні, уже не буде. Проте можна спробувати придбати іноземну валюту за 26,6 грн, що буде ідеальним варіантом, або за 26,7 грн за долар, що трохи гірше, але реалістичніше».

Юрій Нетесаний
Партнер «Атлант-Фінанс»