Курс долара в Україні в серпні був досить стабільним — упродовж місяця гривня перебувала в середньому на рівні 26,8 за долар і не доходила до позначки 27. Водночас євро дещо знецінився — з 31,92 грн вартість цієї валюти опустилася до 31,69 грн.
Однак, за словами опитаних експертів, стабільний рівень гривні триматиметься недовго — уже у вересні національна валюта почне знецінюватися щодо долара й перетне позначку 27 грн. І це вже сталося — 2 вересня гривня продовжила ослаблення й відкотилася до 27 грн за долар.
Що буде далі, що впливатиме на курс, на якому рівні будуть долар, євро та рубль в Україні у вересні — у матеріалі .
Курс долара на вересень 2021 року
Експерти групи макроекономічного аналізу та прогнозування Ukraine Economic Outlook зазначають, що восени 2021 року гривня девальвуватиме.
У щотижневому огляді Weekly Economic Monitor вони пояснюють, що обсяги попиту на безготівкову валюту з боку клієнтів на внутрішньому міжбанку з 20 серпня в середньому на $24,4 млн на день вищі за пропозицію. За умови збереження сальдо купівлі готівкової валюти населенням у позитивній зоні, що пов'язано зі сплеском зовнішнього туризму, гривня частково підтримується сезонним зменшенням банками власної валютної позиції в серпні. Однак у вересні, коли курс вийде на рівень 27 — 27,2 грн, активи банків у валюті, навпаки, покажуть відновлення.
Девальвації у вересні також сприятимуть такі чинники:
- погіршення сальдо торгівлі товарами та послугами з –$0,3 млрд у серпні до –$0,82 млрд;
- період виплат дивідендів компаніями з іноземним капіталом (до –$1,7 млрд);
- виплати за євробондами низки компаній.
Експерти резюмують, що до 7 вересня курс долара в Україні буде на рівні 26,8 — 27 грн, а до 10 жовтня він становитиме вже 27,4 — 27,6 грн.
Аналітик інвесткомпанії Concorde Capital Євгенія Ахтирко погоджується з експертами, вважаючи, що після літнього затишшя восени гривня перейде до помірної сезонної девальвації.
«Це пов’язано з бізнес-активністю, що, найімовірніше, призведе до збільшення попиту на валюту. Утім, ми не виключаємо, що є можливим сценарій подальшого помірного зміцнення курсу або його стабілізація на рівні, який спостерігаємо зараз. Це може статися, якщо бізнес-активність залишатиметься на колишньому рівні. Також ми не виключаємо, що на ринок гривневих ОВДП можуть повернутися нерезиденти, і це послужить додатковим ревальваційним чинником».

Євгенія Ахтирко
Аналітик інвесткомпанії Concorde Capital
Ахтирко прогнозує курс долара щодо гривні у вересні на рівні 26,9 — 27 грн.
Керуючий партнер компанії «Атлант Фінанс» Юрій Нетесаний дає ширший прогноз і говорить, що у вересні варто очікувати подорожчання американської валюти в районі 27 — 27,5 грн. З-поміж головних чинників цього, за його словами, будуть:
- розрахунки держави за валютними зобов'язаннями. У вересні Україна має виплатити приблизно $3 млрд своїх зобов'язань за зовнішніми та внутрішніми кредитами у валюті;
- зростання попиту на валюту з боку імпортерів.
Прогноз курсу євро та рубля у вересні
Традиційно курс євро визначатиме міжнародний валютний ринок, зазначає Нетесаний. Там євро в широкому діапазоні можна очікувати на рівні $1,16 — 1,20, а у вузькому — $1,17 — 1,19. У гривневому еквіваленті курс євро впродовж вересня варто очікувати у вузькому діапазоні — 31,5 — 32,5 грн за євро з можливими короткочасними коливаннями поза цими межами в дещо ширшому коридорі — 31 — 33 грн за євро.
Щодо рубля, то валюта РФ упродовж вересня очікується в діапазоні 0,36 — 0,37 грн за один рубль.
Чи варто купувати долари у вересні
«У всіх охочих придбати валюту ще є час зробити це найближчими днями, поки гривня не почала здавати свої позиції».

Юрій Нетесаний
Партнер «Атлант-Фінанс»
Раніше Нетесаний зазначав, що купувати долар найкраще на рівні 26,5 — 26,7 грн.