Facebook Pixel

Чи падатиме гривня: прогноз курсу валют на осінь

Від початку року офіційний курс української валюти зміцнився на 1,34 грн (або на 5%) щодо долара США. Так, якщо 1 січня курс гривні був на рівні 28,27 грн за долар, то станом на 30 серпня його зафіксовано на позначці 26,93 грн за долар.

Водночас за останній тиждень офіційний курс гривні знизився на 0,28 грн (або на 1,04%): 23 серпня він був зафіксований на рівні 26,65 грн за долар, а 30 серпня — 26,93 грн за долар.

The Page розпитало фінансових експертів про те, чого чекати українцям і яким буде курс долара восени.

Традиційно вважається, що осінь — початок зими — це сезонний спадний тренд для гривні, пояснює президент інвестиційної групи «Універ» Тарас Козак. Для падіння гривні в цей час є низка об'єктивних причин, зокрема великі обсяги закупівель природного газу, імпорту побутових товарів (для підготовки до різдвяних і новорічних свят). Для цього імпортерам потрібна валюта, і попит на неї зростає.

«З іншого боку, ми знаємо, що цього року в Україні очікується рекордний урожай зернових. Крім того, ціни на зернові є значно вищими за торішні. Також зросли ціни на залізну руду й метали. Отже, імпорт і експорт більш-менш збалансовані за обсягами, і не можна сказати, що гривні щось загрожує».

Тарас Козак

Тарас Козак

Президент інвестиційної групи «Універ»

Крім того, є шанси отримати до кінця року не тільки $600 млн від МВФ, але і 600 млн євро від Європейського Союзу.

За словами Козака, ще одним чинником, що впливає на курс, можна назвати величезні обсяги валюти, що надходять до країни від українських «заробітчан». У першому півріччі було встановлено черговий рекорд, і Нацбанк очікує, що за весь 2021 рік до України від «заробітчан» надійде приблизно $13 млрд.

Крім того, наші айтівці також нарощують обсяги приблизно на 20% на рік. Цього року від них очікується понад $5 млрд надходжень.

Quote«Такий платіжний баланс виглядає досить стабільно, і значних коливань курсу не має бути, якщо тільки не станеться якийсь черговий «чорний лебідь». Найімовірнішим сценарієм до кінця року буде курс 26,5 — 27,5 грн за долар», — прогнозує Козак.

Передумов для значного стрибка курсу долара не бачить і віцепрезидентка Асоціації українських банків Галина Хейло. За її словами, у вересні долар завжди дорожчає. Це пов'язано з підготовкою до опалювального сезону, а також із початком кампанії зі збору врожаю. До того ж у вересні в нас зазвичай відбувається велике погашення боргу МВФ.

Однак минулого тижня МВФ перерахував Україні понад $2,7 млрд завдяки додатковій емісії спеціальних прав запозичення (SDR). МВФ виділяє ці кошти всім країнам-членам Фонду на відновлення економіки після коронакризи. Це, звісно, трохи змінює картину: зараз буде надлишок долара.

«Якби в нас не було цього «подарунка» від МВФ, то курс восени точно б піднявся. Адже нам потрібно віддавати гроші МВФ і на виплати дивідендів. Для всього цього потрібно купувати долари, а коли збільшується попит, то збільшується й курс. Я не думаю, що курс суттєво зміниться в будь-який бік. У мене є глибоке переконання, що курс у нас — це величина більше політична, ніж економічна. На мою думку, гривня перебуватиме в коридорі 27,0 — 27,5 грн за долар».

Галина Хейло

Галина Хейло

Віцепрезидентка Асоціації українських банків

Водночас фінансовий аналітик Богдан Слуцький вважає, що національна валюта продовжить курс на повільне ослаблення.

«З-поміж чинників, що сприяють здешевленню гривні, можна виділити відшкодування експортерам із бюджету податку на додану вартість у гривні, що зменшує пропозицію валюти на ринку, бо їм не треба її продавати для здійснення поточних операцій всередині держави. Також можна звернути увагу на поведінку імпортерів, які перед початком осіннього сезону з огляду на тренд зміцнення національної валюти підвищили попит на неї».

Богдан Слуцький

Богдан Слуцький

Фінансовий аналітик

У довгостроковій перспективі можна також говорити про стабільність гривні.

За оцінками міністра фінансів України Сергія Марченка, наступного року різких коливань курсу гривні щодо долара також не буде.

Quote«Я хочу сказати, що передбачається стабільна курсова динаміка. Жодних сплесків і шоків не очікується», — сказав він у прямому ефірі.

За словами міністра, Кабмін подав до Верховної Ради Бюджетну декларацію на 2022 — 2024 роки, у якій міститься прогноз курсу гривні на наступні роки — на рівні 28 грн за долар у середньому за роком.

Подякувати 🎉