Facebook Pixel

Спекулянти й експортери зміцнюють гривню, а туризм заважає: коли долар впаде нижче за 27 грн

Перша половина червня на валютному ринку схарактеризувалася стрімкішим, ніж очікувалося, зміцненням гривні. Так, 9 числа курс долара впав до майже річного мінімуму — до 27,17 грн. Загалом із початку місяця національна валюта зміцнилася на 36 копійок.

Про те, чому гривня стрімко зміцнюється, яким буде курс долара, євро та рубля в Україні в другій половині червня, а також про чинники впливу та поради щодо купівлі валюти — у матеріалі The Page.

Чому падає долар і що на нього впливатиме в червні

Наразі ревальваційний тренд на валютному ринку посилився. Так, пропозиція валюти перевищує попит, і перевага на ринку міцно закріпилася за покупцями, пояснює аналітик інвесткомпанії Concorde Capital Євгенія Ахтирко.

«Зміцнення курсу було настільки стрімким, що минулого тижня вперше з березня на міжбанку з’явився Національний банк для викупу надлишкової пропозиції валюти, щоб пригальмувати ревальвацію».

Євгенія Ахтирко

Євгенія Ахтирко

Аналітик інвесткомпанії Concorde Capital

Вона прогнозує, що до кінця місяця ревальваційний тренд може посилитися, якщо інвестори-нерезиденти відновлять купівлю гривневих ОВДП, що не тільки збільшить пропозицію валюти на ринку, а й покращить очікування його учасників.

Погоджується з Ахтирко і керуючий партнер компанії «Атлант Фінанс» Юрій Нетесаний, який називає переважання пропозиції валюти над попитом на міжбанківському валютному ринку головною причиною посилення гривні. Він пояснює, що експортери активно продають валюту, чому сприяють високі світові ціни на товари українського експорту (зернові, соняшник, руда, метали). За його словами, вони поспішають продати її зараз, доки курс не опустився ще нижче, а покупці очікують ще більшого зміцнення гривні, що посилює ревальвацію.

Однак це не єдина причина посилення національної валюти. Так, у червні їй «допомагатимуть»:

  • нерезиденти, які відновлюють свій інтерес до гривневих ОВДП і повільно продовжують нарощувати свій портфель українських цінних паперів. Для купівлі облігацій, номінованих в українській гривні, іноземні інвестори продають валюту на міжбанку й купують ОВДП, що також додатково тисне на курс. А попит на ОВДП підігріває Міністерство фінансів, яке збільшує норму дохідності за облігаціями;
  • населення, яке й далі продає валюту. У травні різниця між продажем і купівлею склала $342 млн, а у квітні була ще більшою – $546 млн.

Водночас, за словами Нетесаного, на ринку є й негативні для гривні чинники. Йдеться про те, що майже щодня регулятор виходить на міжбанківський валютний ринок із купівлею валюти. І якщо за ціни 27,3 грн він робив це, щоб «нагадати про себе», то ближче до 27 грн обсяги купівлі зростатимуть. «Регулятору невигідні значні коливання курсу, тому варто очікувати й подальшу активну купівлю валюти з боку НБУ», — говорить він.

З мінусів Нетесаний зазначає також початок туристичного сезону і значний відкладений попит на закордонний відпочинок із боку українців, що змушує туристичні компанії збільшити купівлю валюти.

Фахівець відділу продажів боргових цінних паперів інвестиційної компанії Dragon Capital Сергій Фурса раніше зазначав у коментарі The Page, що жодних несподіванок, пов'язаних із курсом гривні щодо долара, у червні очікувати не варто. Він вважає, що валюта залишиться на тому самому рівні, що й зараз, з можливими мінімальними коливаннями.

Прогноз курсу долара до кінця червня 2021 року

Ахтирко прогнозує курс на рівні 27 — 27,2 грн за долар. Нетесаний налаштований більш оптимістично, стверджуючи, що гривня може зміцнитися й до менше ніж 27 грн за долар. Так, більшу частину місяця він очікує курс гривні щодо долара в діапазоні 26,9 — 27,1 грн.

«Однак з огляду на те, що гривня є досить ліквідною валютою, варто очікувати, що впродовж місця котирування залишатимуть межі цього діапазону й переміщатимуться до ширшого, проте короткострокового коридору — 26,8 — 27,2 грн за долар».

Юрій Нетесаний

Юрій Нетесаний

Партнер «Атлант-Фінанс»

Курс євро та рубля в Україні до кінця червня 2021 року

Курс євро традиційно залежатиме від ситуації на міжнародному валютному ринку й котирувань євро/долар на ньому. Нетесаний пояснює, що зараз європейська валюта на світовому валютному ринку коштує $1,22, і це майже пікове значення, щодо якого варто очікувати корекцію. Він прогнозує, що курс євро на світових майданчиках у вузькому діапазоні буде на рівні $1,196 — 1,221, а в ширшому — $1,19 — 1,23 за євро. Відповідно гривня у вузькому діапазоні буде 32,5 — 33,5, а в широкому — 32,0 — 33,0 грн за євро.

Щодо рубля, то з економічних чинників на курс впливатимуть ціни на нафту та газ на світових ринках.

Quote«Російський рубль упродовж місяця ми очікуємо в діапазоні 0,37 — 0,38 грн за один рубль», — говорить експерт.

Купівля долара в червні 2021 року

Аналітик інвесткомпанії Concorde Capital Євгенія Ахтирко раніше пояснювала, що зміцнення курсу триватиме ще деякий час, тому купувати долари для короткострокових заощаджень може бути невигідно. А Нетесаний стверджує, що оптимальним курсом для купівлі може стати рівень у районі 27 грн за долар і нижче. З-поміж вищезазначених валют, за його словами, найдоцільнішою виглядає купівля долара.

Подякувати 🎉