Навесні валютний ринок був досить збалансованим. Так, з 1 березня до 31 травня гривня зміцнилася щодо долара з 27,9 грн до 27,5 грн. розповідає, як поводила себе національна валюта впродовж трьох минулих місяців, які отримала виклики, та публікує прогноз, що буде з курсом долара влітку 2021 року: що на нього впливатиме й коли варто купувати долари.
Курс долара в Україні навесні-2021
Попри те що навесні національна валюта загалом зміцнилася, вона отримала декілька негативних викликів. Йдеться, зокрема, про загострення ситуації на Сході України, що, за словами керуючого партнера компанії «Атлант Фінанс» Юрія Нетесаного, мало найбільший вплив на курс гривні протягом весни. Так, замість сезонного посилення національна валюта суттєво просідала в очікуванні ширшого воєнного конфлікту, навіть перевищуючи позначку 28 грн за долар у квітні.
Негативно на курс, за його словами, вплинув також і весняний локдаун, що зменшив ділову активність, тимчасово зупинив інвестиційні вливання й загалом негативно позначився на економіці країни й опосередковано — на національній валюті.
Однак були й позитивні моменти. Так, гривня зміцнилася завдяки підвищенню облікової ставки Національним банком і сезонним чинникам у вигляді завершення опалювального сезону і зменшення попиту на валюту серед компаній-імпортерів енергоресурсів, а також початку посівної кампанії та збільшення пропозиції валюти з боку аграріїв для її завершення. Позитивно вплинула й бездіяльність Національного банку, який не викуповував валюту з ринку. Як наслідок — наприкінці травня гривня зміцнилася найбільше: до 27,4 грн за долар.
Що впливатиме на долар влітку 2021 року
За словами економіста «Альфа-Банку» Олексія Блінова, влітку на курс долара впливатимуть такі чинники:
- торговий баланс. Це пояснюється тим, що тут ситуація є позитивною: ціни на товари українського експорту є досить високими, очікується збільшення врожаю, якщо погодні умови будуть сприятливими;
- фінансовий рахунок. Економіст називає ситуацію помірно позитивною й зазначає невелике збільшення інтересу нерезидентів до українських цінних паперів, що створює приплив валюти на продаж;
- транш МВФ. Червень із погляду державного боргу є вирішальним, бо наразі Україна робить спробу отримати транш МВФ, яку можна назвати останньою, адже потім часу вже не буде, бо програма закінчується до кінця року, і для цього робляться законодавчі кроки. За словами Блінова, це має обмежений вплив на котирування обмінного курсу, але залежно від результату може задати настрій ринку;
- спеціальні права запозичення (СДР) від МВФ. Протягом червня також має стати зрозумілішою ситуація з окремою глобальною програмою МВФ серед країн-учасниць, за якою Україна може отримати приблизно $2,7 млрд (залежно від рішення остаточна сума може змінитися). «Це теж дуже важливо в контексті того, що у вересні в нас настає пік платежів за зовнішнім боргом (Україна має віддати $2 млрд, а зараз уряд має на рахунках менше ніж $1 млрд)», — сказав він.
Погоджується з Бліновим і аналітик інвесткомпанії Concorde Capital Євгенія Ахтирко. Вона зазначає, що від початку року пропозиція валюти на ринку здебільшого перевищує попит і відбувається традиційне сезонне зміцнення гривні.
«Щодо рішення МВФ про фінансування України, то воно стане зрозумілим ближче до кінця літа. Але навіть негативне рішення навряд чи призведе до значного погіршення ситуації на валютному ринку. Надання або ненадання кредиту безпосередньо не впливає на баланс валюти на ринку. Утім, відмова МВФ від фінансування може негативно позначитися на настроях учасників ринку, що призведе до тимчасового збільшення волатильності», — погоджується з економістом Ахтирко.
А Нетесаний серед головних чинників називає:
- аукціони Міністерства фінансів щодо продажу ОВДП і поступове повернення туди нерезидентів, що збільшить пропозицію валюти на міжбанківському валютному ринку;
- вітчизняний експорт. Ціни на товари українського експорту перебувають на рекордно високих рівнях, а погодні умови, за словами експерта, є сприятливими для високого врожаю зернових. Це сприятиме зростанню обсягів експорту зерна, починаючи з липня, а валютні надходження до країни зростатимуть;
- дії регулятора на міжбанку. Головним питанням залишається рівень, за якого Національний банк почне купувати валюту для поповнення золотовалютних резервів.
Щодо МВФ, то, за його словами, надання Фондом наступного траншу означатиме, що держава виконала частину взятих на себе зобов’язань щодо зміни певних тарифів, законодавчих актів та боротьби з корупцією, що стане позитивним сигналом для інших інститутів і приватних інвесторів.
«Інститути, серед яких Європейський Союз, Європейський банк реконструкції та розвитку, Міжнародний банк реконструкції та розвитку й інші, також нададуть Україні транші, які наразі тимчасово зупинено, а інвестори повернуться на ринок ОВДП із купівлею державних боргових цінних паперів у гривні. Для цього їм доведеться продавати на міжбанку досить багато валюти, що призведе до перевищення пропозиції валюти над попитом і посилення гривні».

Юрій Нетесаний
Партнер «Атлант-Фінанс»
Прогноз курсу долара влітку 2021 року
Нетесаний упевнений, що влітку гривня посилюватиметься, що відбуватиметься під дією вищезгаданих позитивних чинників. З трендом ревальвації погоджується й Ахтирко. За її словами, вона буде повільною і триватиме до середини або кінця літа.
Загалом Нетесаний очікує курс влітку в діапазоні 26,9 — 27,5 грн з огляду на те, що коли курс наблизиться до позначки 27 грн за долар, регулятор усе частіше виходитиме на міжбанк із купівлею валюти. Це вирівнюватиме пропозицію та попит і поповнюватиме золотовалютні резерви, що допоможе не допустити значних коливань курсу в майбутньому.
Ахтирко ж влітку очікує зниження курсу до рівня 27 — 27,2 грн за долар.
Коли краще купувати долари в Україні 2021 року
Блінов зазначає, що в останні три місяці в Україні на готівковому ринку та в безготівковому інтернет-банкінгу спостерігається тенденція щодо продажу іноземної валюти фізособами. За цей час продали понад мільярд доларів.
«Ми бачимо, що українці активно продають іноземну валюту, і це теж є двигуном відновлення економіки цього року. До кінця року ми маємо досить спокійний прогноз — тільки восени очікується сезон деякого ослаблення гривні (до рівня трохи вище за 28 грн), а це не зробить валюту інвестиційним рішенням. Усе-таки ставка за гривневим депозитом є привабливішою», — пояснює він.
Водночас Нетесаний зазначає, що оптимальним курсом для купівлі американської валюти може стати рівень нижче за 27 грн за долар, а Ахтирко пояснює, що зміцнення курсу триватиме ще деякий час, тому купувати долари для короткострокових заощаджень може бути невигідним.