Facebook Pixel

Україна на карантині: тотальний локдаун vs надзвичайний стан

Захворюваність на коронавірус в Україні йде на спад — з кожним днем кількість хворих і госпіталізацій зменшується, але уряд усе-таки вирішив продовжити режим адаптивного карантину в країні до липня. А поки українці обговорюють можливе посилення обмежень: введення повного великоднього локдауну, комендантської години й навіть надзвичайного стану, The Page розбиралося, чи варто цього боятися та що говорять чиновники.

Локдаун в Україні

Станом на 27 квітня 2021 року «червоний» рівень епідемічної небезпеки діє в Києві, Житомирській, Сумській, Миколаївській, Запорізькій, Хмельницькій, Харківській, Полтавській, Чернігівській та Київській областях. Як бачимо, ситуація все ще залишається невтішною, адже якщо в «червоній» зоні опиняться понад 50 — 70% областей, влада планує ввести локдаун у країні. Про це раніше заявляв міністр охорони здоров'я Максим Степанов.

Однак, за словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, вводити тотальний локдаун по всій країні наразі немає потреби. Про це йдеться в його Telegram-каналі.

«Ситуація з коронавірусом в окремих регіонах залишається напруженою. Але водночас в окремих областях спостерігаємо зниження кількості нових випадків і госпіталізацій. Це чергове свідчення того, що адаптивний карантин, запроваджений урядом, - ефективний інструмент. Місцева влада має й надалі відповідально реагувати на ситуацію в себе в регіоні, а ми всі мусимо не розслаблятися й дотримуватися протиепідемічних правил».

Денис Шмигаль

Денис Шмигаль

прем'єр-міністр України

Так прем'єр говорив і раніше. У відповідь на пропозицію мера Києва Віталія Кличка ввести всеукраїнський жорсткий карантин Шмигаль повторив, що в цьому немає потреби, і назвав заяву Кличка «політичним піаром».

Водночас, за даними джерела Telegram-каналу LegalHub у Міністерстві економіки, всеукраїнського локдауну не буде, бо ситуація в економіці є катастрофічною. «Ухвалено рішення відмовитися від ідеї локдауну всюди, де це тільки можливо. Області закриватимуться то тут, то там, але всю Україну на локдаун не саджатимуть категорично. Щоб хоч десь зберегти робочі місця та збір податків», — розповіло джерело.

Великодній локдаун в Україні

Псувати святкування Великодня і травневих свят у 2021 році українцям додатковими карантинними обмеженнями не будуть. За словами Степанова, обмеження на травневі свята залишаться незмінними й залежатимуть від зони, до якої потрапив регіон. Але карантинні правила діятимуть під час служби в церквах. Зокрема, у Києві храми мають забезпечити дезінфекцію та провітрювання приміщень, обмежити кількість відвідувачів до однієї людини на десять квадратних метрів приміщення, забезпечити температурний скринінг для учасників богослужіння й обов'язково дотримуватися маскового режиму. Водночас Степанов анонсував дещо інші правила під час богослужінь по всій країні.

Правила карантину в церквах і храмах на Великдень:

  • буде зменшено тривалість богослужінь, але їхню кількість збільшать;
  • двері храмів і церков мають бути відчинені;
  • буде заборонено фізичний контакт під час здійснення обрядів: поцілунки хрестів, ікон, святинь;
  • в обрядах має брати участь лише один член родини. За словами Степанова, важливо виключити відвідування служб особами похилого віку й тими, хто має хронічні захворювання;
  • під час богослужінь та освячення їжі всередині храму або на подвір’ї потрібно одягати захисні маски.

Комендантська година в Україні: що це таке

Крім загального локдауну, українці обговорюють також введення комендантської години в країні. Йдеться про заборону перебування на вулицях і в громадських місцях у певний час доби для тих, хто не має відповідного дозволу та посвідчення особи, для зменшення поширення хвороби. Однак комендантську годину можуть ввести тільки в разі надзвичайного стану в країні, але правових підстав для цього наразі немає.

За словами Степанова, поки що введення комендантської години в Україні не розглядається. Утім, інфекціоністи дотримуються іншої думки. Так, старший викладач Школи охорони здоров'я Києво-Могилянської академії, кандидат медичних наук, інфекціоніст, ексглава Центру громадського здоров'я Володимир Курпіта заявив «Главреду», що комендантську годину в Києві потрібно вводити, і робити це вже зараз, оскільки ситуація із захворюваністю в столиці є критичною, а в лікарнях катастрофічно не вистачає місць із киснем.

Quote«Щоб побачити ефект від карантинних обмежень, треба витримати два інкубаційні періоди. У разі звичайного перебігу хвороби він становить 14 днів, тому введення жорстких заходів має тривати не менш як чотири тижні. Якщо взяти до уваги, що британський та інші нові штами, виявлені в Україні, мають менший інкубаційний період (3 — 7 днів), тоді ефект від обмежень можна буде побачити через два тижні», — вважає він.

Водночас глава Комітету Верховної Ради з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький висловив сподівання, що комендантську годину в Україні вводити не будуть, оскільки «президента Володимира Зеленського звинуватять у всіх смертних гріхах». В інтерв'ю «РБК-Україна» він заявив, що влада однозначно має посилити патрулі Національної поліції та Національної гвардії в містах, селах і транспорті.

Надзвичайний стан в Україні: що це і як його вводять

Згідно з чинним законодавством, надзвичайний стан — це правовий режим, який обмежує певні конституційні права людей і надає додаткові повноваження органам державної влади. Його можуть оголосити, якщо є загроза безпеці громадян або конституційному ладу, яку не можна усунути в інший спосіб.

Рішення уряду про введення надзвичайного стану набуває чинності, якщо його затвердить Верховна Рада. Такий режим також може почати діяти одразу після підписання відповідного указу президентом, однак якщо парламент не затверджує його — він втрачає силу.

Раніше Кличко налякав киян, заявивши, що в разі якщо в столиці станеться колапс медичної системи, у місті можуть ввести надзвичайний стан. Однак поки в столиці тільки продовжили жорсткий карантин ще на два тижні — до 30 квітня.

«Ми дуже наблизилися до ситуації, коли в нас може статися колапс медичної системи. Якщо цифри зашкалюватимуть і трапиться колапс медичної системи, у нас не буде іншого виходу, крім як переходити на надзвичайний стан».

Віталій Кличко

Віталій Кличко

мер Києва

Не виключив розвитку такого сценарію і глава парламенту Дмитро Разумков. За його словами, введення надзвичайного стану є можливим за ще більшого погіршення ситуації з COVID-19.

Quote«На жаль, так [можливе введення надзвичайного стану — The Page], бо цю статистику потрібно добре розуміти. У нас в інформаційному просторі питання коронавірусу трохи відійшло на другий план, у підсумку сьогодні ми бачимо ті показники, про які говоримо», — сказав він.

За словами ж міністра охорони здоров'я, введення в Україні не тільки комендантської години, але й надзвичайного стану не обговорюється.

«Ми можемо прописувати будь-які правила. Але дуже важливо, щоб вони виконувалися. Тільки так ми можемо зупинити поширення третьої хвилі COVID-19», — резюмував він.

Подякувати 🎉