Кількість нових випадків захворюваності на коронавірус в Україні й далі б'є антирекорди. Станом на 2 квітня 2021 року в Україні зафіксовано 1 711 630 випадків COVID-19 і 33 679 смертей. Минулої доби захворіли 19 893 людини, померли – 433. Усе більше міст і областей переходять до «червоної» зони поширення коронавірусу та вводять жорсткий локдаун.
зібрало інформацію про те, як живе Україна в умовах зростання захворюваності.
«Червона зона»: антирекорди зашкалюють
Станом на 2 квітня 2021 року в «червоній» зоні перебувають місто Київ, Одеська, Житомирська, Закарпатська, Сумська, Івано-Франківська, Чернівецька, Львівська, Миколаївська, Чернігівська та Київська області. Жорсткі карантинні обмеження вводить влада Запоріжжя. Наприкінці березня локдаун ввели в Дніпрі.
За словами керівника експертної групи з питань надання екстреної медичної допомоги департаменту медпослуг МОЗ Олександра Данилюка, в Україні зафіксовано історичний максимум звернень за екстреною медичною допомогою.
Станом на 31 березня зареєстрували 35 705 звернень за номером 103. До цієї цифри входять 16 823 виїзди бригад екстреної медичної допомоги, зокрема 5 025 госпіталізацій. Схожа ситуація була в листопаді та на початку грудня 2020 року, але поточна ситуація є набагато гіршою.
У західному регіоні ситуація взагалі критична. Там тимчасово зупинилася заправка балонів киснем через вихід із ладу обладнання на одному з найбільших місцевих підприємств, яке забезпечувало киснем увесь регіон.
За словами глави комітету з питань здоров'я нації Михайла Радуцького, Україні потрібен загальнонаціональний локдаун.
Жорсткий карантин у Києві
З 5 квітня 2021 року в Києві вводять жорсткий локдаун: закривають школи та дитячі садочки, працівників мають відправити на віддалену роботу або надати відпустку. Весь наземний транспорт працюватиме за спецперепустками, щоб перевозити лише співробітників підприємств критичної інфраструктури.
З 1 квітня заборонили роботу продовольчих ярмарків. Також діє заборона на роботу ТРЦ, проведення масових заходів і спортивних змагань із глядачами, релігійних заходів (допустима норма – 1 людина на 10 кв. м).
Локдаун у Миколаєві
Регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій порекомендувала Миколаєву посилити карантин із 3 квітня. Користуватися громадським транспортом можна буде тільки за спецперепустками, які треба пред'являти разом із посвідченням особи. Працювати зможуть лише заклади торгівлі продовольчими товарами, аптеки та об'єкти критичної інфраструктури.
Дитячі садочки працюватимуть тільки для дітей, чиї батьки працюють на підприємствах критичної інфраструктури. Усі школярі після закінчення канікул перейдуть на дистанційне навчання.
«Фактично із суботи ми будемо змушені ввести проїзд у транспорті із 6:30 до 9:00 і з 16:30 до 19:00. Решту часу транспорт не курсуватиме», – повідомив мер Миколаєва Олександр Сенкевич.
Він додав, що обмеження діятимуть до виходу міста з «червоної» зони.
«Червона зона» в Одесі
З 23 березня 2021 року в Одесі почали діяти обмеження «червоної» зони. Однак 1 квітня на засіданні профільної комісії Одеської облради було ухвалено рішення посилити карантин аналогічно до київського.
«Ми бачимо, що «червона» зона – тільки на папері. Якщо ми не розв'яжемо питання щодо обмежень, то ми не зупинимо цей потік», – повідомив голова комісії Дмитро Чапір.
Посилення карантину у Львові
Щонайменше до 12 квітня у Львівській області діятимуть жорсткі карантинні обмеження, передбачені для «червоної» зони. Крім того, тимчасово було скасовано безоплатний проїзд у громадському транспорті для пільговиків. Загалом громадським транспортом можуть користуватися тільки працівники підприємств критичної інфраструктури.
Дитячі садочки працюватимуть у черговому режимі — для дітей, чиї батьки працюють на об'єктах критичної інфраструктури. Непродовольчі магазини можуть працювати навинос або за попереднім замовленням.
Обмеження на Закарпатті
У Закарпатській області карантин посилили з 8 березня. Голова Закарпатської ОДА Анатолій Полосков повідомляв, що ситуація в області критична, лікарні заповнені на 81%. В області діють усі обмеження «червоної» зони.
Послаблення в Івано-Франківську
Попри те що Івано-Франківська область перебуває в «червоній» зоні, там відновлюють роботу дитячих садочків. Якщо ситуація з поширенням коронавірусу покращиться, то з 5 квітня дозволять роботу шкіл. Уже зняли пости поліції на в'їздах до області, крім Поляниці, де розташований курорт «Буковель».
«До остаточної стабілізації ситуації ми не можемо скасовувати обмеження, які впливають на епідемічну ситуацію, зокрема щодо проведення масових заходів і концентрації людей у транспорті. Але, з іншого боку, потрібно враховувати потреби жителів області», – повідомив голова ОДА Андрій Бойчук.
Тривала «червона» зона в Чернівцях
У Чернівецькій області «червона» зона діє ще з лютого 2021 року. Планувалося, що обмеження триватимуть до 9 березня, але ситуація в області й досі не стабілізувалася. За період пандемії там захворіли 70 752 особи, а померли – 1 387.
24 березня в Чернівцях закрили на карантин найбільший у регіоні «Калинівський ринок».
Карантин у Житомирі
Житомир потрапив до «червоної» зони 3 березня 2021 року. У лютому кількість захворювань там зросла майже втричі: з 900 до 2 716 на тиждень. Роботу громадського транспорту в області не обмежують, однак усі інші обмеження «червоної» зони діють.
«Змін у роботі громадського транспорту не буде. Погоджуються подальші рішення та способи організації перевезень. Незабаром відповідну інформацію буде розміщено на сайті Житомирської міської ради», – повідомили в міськраді.
Очікування локдауну в Чернігові
За останні тижні березня кількість підтверджених випадків коронавірусу в Чернігівській області зросла вдвічі. За словами мера Чернігова Владислава Атрошенка, коли в міських лікарнях буде понад 230 госпіталізованих, там оголосять частковий локдаун.
«Тайм-аут» у Сумах
«Двотижневий тайм-аут» ввели в Сумах із 22 до 5 квітня. Це робилося для того, аби відстрочити жорсткий локдаун.
«Рекомендувати організаторам перенести всі заплановані культурно-масові заходи до закінчення встановленого цим рішенням строку обмежень. Керівникам комунальних служб перевести прийом громадян в онлайн-режим. Керівникам підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, тобто всім, рекомендувати утриматися від проведення будь-яких масових заходів на підприємствах», – повідомляв мер Сум Олександр Лисенко.
Список областей не в «червоній» зоні
У «помаранчевій» зоні перебувають такі області:
- Вінницька;
- Волинська;
- Дніпропетровська;
- Донецька;
- Запорізька (до 3 квітня);
- Кіровоградська;
- Луганська;
- Полтавська;
- Рівненська;
- Тернопільська;
- Харківська;
- Хмельницька.
У «жовтій» зоні тільки Херсонська область, до «зеленої» зони не потрапила жодна область.