Facebook Pixel

Страховий ринок демонструє стійке зростання – причини

Страховий ринок України продовжує зростати, попри війну – активи ризикових страховиків зросли до 46,1 млрд грн. Водночас триває концентрація ринку: частка п'яти найбільших ризикових страховиків за обсягом премій зросла з 39 до 42%, а десяти з 65 до 71%. На ринку страхування життя частка найбільшого страховика за обсягом премій становить майже 50%.

Станом на початок квітня в Україні було 55 ризикових страховиків (на 30 червня 2024 року їх було 78, а на 30 травня 2023 року – 115). Протягом минулого року з ринку вийшли 36 компаній, з яких 34 працювали у сегменті ризикового страхування. The Page розповідає, що зараз відбувається на цьому ринку.

Підсумки роботи страхового ринку України у 2024 році

Страхові виплати

Страховий ринок України у 2024 році показав зростання всіх ключових показників: активів, страхових премій та виплат. Загальні валові страхові премії зросли на 15%, до 53,1 млрд грн, зокрема з ризикового страхування – до 47,4 млрд грн. Такі дані наводить профільне видання «Форіншурер».

Страхові виплати зросли до 20,4 млрд грн, зокрема: страхування життя – 1,4 млрд грн виплат, ризикове страхування – 19 млрд грн. Рівень виплат 2024 року зріс до 40%.

Збільшення виплат триває з початку 2023 року багато в чому через інфляцію та девальвацію гривні. У ризикових страховиків вони останнім часом зростають приблизно на 1% на квартал, темпи приросту суттєво сповільнилися.

Топ-10 найбільших ризикових страховиків за валовими преміями у 2024 році

Топ-10 найбільших ризикових страховиків за валовими преміями у 2024 році

Страхові премії

У більшості видів страхування премії також зросли, але динаміка дуже неоднорідна.

У транспортному страхуванні премії зросли за КАСКО на 3% та ОСАЦВ на 14%. З початку року ціноутворення в обов'язкових видах автострахування стало вільним, тарифи зросли майже на 100% за одночасного зростання граничних сум відшкодування. Але ці зміни практично не вплинули на результати 2024 року.

При цьому премії зі страхування «Зелена карта» продовжили скорочення – на 10% квартал до кварталу (дедалі менше українських авто виїжджає за кордон). 2024 року українські страхові компанії виплатили за договорами «Зелена карта» 50,5 млн євро страхового відшкодування потерпілим у ДТП. МТСБУ врегульовано 15 926 справ, що на 5,3% більше, ніж 2023 року. Найбільше випадків зафіксовано у Польщі, Німеччині, Румунії, Чехії та Італії.

У особистому страхуванні позитивну динаміку продемонструвало лише страхування життя (зростання на 17%), тоді як премії зі страхування здоров'я зменшилися на 12%, а по асистансу (страхування туристів) – на 34%.

Також зросли премії зі страхування відповідальності (на 17%) та вантажів і багажу (14%).

Топ-10 найбільших ризикових страховиків за виплатами у 2024 році

Топ-10 найбільших ризикових страховиків за виплатами у 2024 році

Фінансові показники страховиків

За підсумками 2024 року 9% страхових премій передано у перестрахування. У певних сегментах ця частка була значно вищою: 21% – за «Зеленою картою», 23% – у страхуванні майна та вогневих ризиків.

Протягом четвертого кварталу резерви збитків ризикових страховиків зменшилися на 3%, переважно за продуктами «Зелена карта» і страхуванням майна та вогневих ризиків. Це спричинило зниження коефіцієнта покриття премій резервами.

Коефіцієнт чистої збитковості за результатами року залишився на рівні 50%, практично не змінившись порівняно з дев'ятьма місяцями 2024 року.

Чистий прибуток ризикових страховиків у 2024 році склав 2,5 млрд грн, що на 31% більше, ніж у 2023 році. Рентабельність капіталу зросла на 4 п. п. – до 14%. Прибуток страховиків життя за рік зріс більш ніж удвічі завдяки фінансовому результату одного великого страховика – до 1,4 млрд грн, однак рентабельність капіталу майже не змінилася.

За підсумками 2024 року всі страховики дотримувалися вимог до капіталу платоспроможності (SCR) та мінімального капіталу (MCR). У трьох компаній значення нормативу SCR перебуває у межах 100–120%.

Страхові премії та виплати за видами страхування у 2024 році, млрд грн

Страхові премії та виплати за видами страхування у 2024 році, млрд грн

Страхові компанії можуть бути визнані стратегічно важливими для економіки країни

Національний банк наприкінці березня затвердив критерії визначення страхових компаній, які мають важливе значення для національної економіки у сфері страхування. Поки що «стратегічні» страховики не визначені.

Страховик може бути визнаний критично важливим за умови одночасного виконання трьох вимог:

  1. Відповідність вимогам щодо капіталу платоспроможності та мінімального капіталу. Для підтвердження відповідності підприємство має подати останню звітність згідно з НБУ.
  2. Структура власності підприємства має бути визнана прозорою на підставі рішення Національного банку України.
  3. Підприємство має належати до першої групи суспільної важливості за результатами щорічного визначення Національним банком.
Подякувати 🎉