Facebook Pixel

«Страховий ринок перебуває в жорсткій кризі»: страховики не поділяють оптимізм НБУ

Страховики завершили IV квартал із незначним збитком, проте загалом 2022 рік був для них досить прибутковим. Про це йдеться в огляді небанківського фінсектору, який опублікував регулятор цього ринку — НБУ. The Page попросило прокоментувати дані та висновки Нацбанку керівника галузевої асоціації страховиків.

Як учасники-страховики оцінюють статистику та регуляторну політику НБУ

Дані НБУ представлено не в порівняних показниках, тобто з урахуванням зміни курсу гривні та інфляції, тому вони виглядають набагато оптимістичнішими, ніж є в реальності, зазначив В'ячеслав Черняховський, генеральний директор асоціації «Страховий бізнес». Він додав, що після передавання наглядових функцій Нацбанку обсяг аналітичної інформації, що публікується, став меншим, ніж був за колишнього регулятора — Нацкомфінпослуг.

Стан ринку страхування в Україні виглядає так:

  • частка страхування у ВВП України практично не змінилася й залишилася на рівні 1%, тоді як цільовий показник у стратегії НБУ – 2% до 2025 року;
  • страхові премії (платежі клієнтів – The Page) під час коригування на інфляцію у 2022 році впали в середньому на 36% проти 2021 року, під час коригування на курс долара – на 40%, страхові виплати – на 44% і 47% відповідно;
  • лідери падіння з-поміж основних видів у порівняних цифрах: страхування туристів – 63%, майна – 62%, добровільне медичне страхування – 40%, КАСКО – 37%, страхування життя – 35%. Найменше впав сегмент ОСЦПВ – на 21%. Водночас лише страхування цивільної відповідальності автовласників за кордоном «Зелена карта» показало зростання на 77%.

«Ці цифри свідчать про те, що страховий ринок перебуває в жорсткій кризі, спричиненій як війною, так і регуляторною політикою», – вважає Черняховський.

За неповні три роки нагляду НБУ з ринку пішла майже половина страхових компаній. Зокрема, на початку 2022 року було 155 компаній, а до кінця року залишилося 126.

«Загалом НБУ зараз проводить регуляторну політику, яка могла б бути прийнятною в мирні часи, але під час війни вона болісно б'є по ринку», — зазначає експерт. За останні пів року відкликано або зупинено ліцензії компаній, які забезпечували 10% заробітної плати та податкових відрахувань усього страхового ринку. Йдеться про суму приблизно 500 млн грн.

Приводом для санкцій була так звана непрозора структура власності, але не пропонувалися механізми, як унеможливити вплив «сумнівних» власників на компанію.

«НБУ з огляду на нинішню ситуацію варто було б сконцентруватися не лише на посиленні регуляторних вимог, а й на системному розвитку та підтримці ринку, пом'якшенні нормативних вимог на період воєнного часу», – вважає Черняховський.

Кількість надавачів фінансових послуг в Україні у 2023 році

Кількість надавачів фінансових послуг в Україні у 2023 році

Як НБУ оцінює стан ринку страхування в Україні

У 2022 році ринок зростав нерівномірно, а обсяги послуг залишалися набагато меншими за довоєнні. За ІV квартал обсяг активів страховиків життя збільшився на 3%, а за весь 2022 рік – на 18%. Активи компаній, що займаються ризиковими видами страхування, дещо зменшилися протягом кварталу, проте зросли на 6% загалом за рік. Протягом року ринок залишила одна компанія страхування життя та 26 ризикових страховиків.

Структура активів фінансового сектору України у 2023 році

Структура активів фінансового сектору України у 2023 році

У 2022 році обсяги премій зі страхування життя зменшилися на 17%, а ризикового страхування – на 21%. Водночас виплати за договорами страхування життя зросли на 7%, ризикового – зменшилися майже на третину.

У 2022 році частка премій з автострахування (КАСКО, ОСЦПВ і «Зелена карта») зросла на 10 відсоткових пунктів — до 49%.

Зокрема, обсяг премій «Зеленої карти» збільшився більш як удвічі проти 2021 року, а виплат — майже на третину. Водночас більш як удвічі скоротилися премії з майнового страхування та страхування фінансових ризиків, а виплати там зменшилися на 62%.

Коефіцієнт збитковості (ставлення суми завданих збитків і витрат на регулювання збитків до суми зароблених премій) обов'язкових видів страхування залишився на рівні 45%: негативний вплив зростання резервів компенсувався збільшенням обсягу зароблених премій. Аналогічний показник для добровільних видів страхування зменшився (поліпшився) до 42%, переважно через скорочення обсягу резервів.

Інвестиційні доходи ризикових страховиків у 2022 році зросли в 1,5 раза, як порівняти з попереднім роком. Більшу частину їх склали відсотки за банківськими депозитами. Однак зростання інвестиційних доходів не змогло покрити збільшення операційних витрат, тому коефіцієнт ефективності діяльності (ставлення різниці між інвестиційними доходами та витратами на управління інвестиціями до зароблених страхових премій за звітний період) збільшився (погіршився) до 88%.

Ризикові страховики та страховики життя завершили IV квартал із незначним збитком, проте за результатами року обидві групи були досить прибутковими. Рентабельність капіталу ризикових страховиків становила 15%, страховиків життя – 13%.

Обсяг активів страховиків України та їхня кількість у 2023 році

Обсяг активів страховиків України та їхня кількість у 2023 році


Подякувати 🎉