З 1 вересня через повномасштабне вторгнення рф зміниться навчальний процес у школах, правила виїзду за кордон у відрядження, з'являться камери в обмінниках і розвантажаться пункти пропуску на кордоні.
нагадує про головні зміни, які на нас чекають у вересні 2022 року.
Навчальний рік в Україні 2022-2023: що зміниться
1 вересня стартує новий навчальний рік, який кардинально змінився через військову агресію рф. МОН розробило чотири моделі навчання в середніх школах в умовах війни залежно від того, де перебувають учні:
- на територіях, суттєво віддалених від бойових дій;
- переселенці;
- у зоні бойових дій і на тимчасово окупованих територіях;
- виїхали за межі України.
3,5 тис. з майже 13 тисяч шкіл країни працюватимуть офлайн — це школи у віддалених регіонах і ті, що мають бомбосховища. Ще 3 867 працюватимуть у змішаному режимі (як в очному, так і дистанційному форматі). Повністю дистанційно планують навчати дітей 5 497 закладів.
Зазнали суттєвих змін і програми деяких предметів, зокрема світової літератури, історії України та всесвітньої історії. На уроках історії наголошуватимуть на імперському типі держави СРСР, приділятимуть значну увагу українському опору у ХХ столітті. З'являться нові терміни «руській мір» та «рашизм». Вивчатимуть російсько-українську війна, що розпочалася у 2014 році, геноцид українців і воєнні злочини рф.
На уроках «Захист України» дітей навчатимуть основ вогневої підготовки, цивільного захисту, надання домедичної допомоги, правил поведінки під час повітряних тривог, обстрілів, поводження з підозрілими предметами тощо.
Виїзд чоловіків за кордон з 1 вересня: нові правила
З 1 вересня дозвіл на виїзд з України матиме ще одна категорія чоловіків та інших військовозобов'язаних — це підприємці, які планують робочу поїздку.
Уряд у тестовому режимі запускає проєкт «єВідрядження», під час якого військовозобов'язані чоловіки зможуть виїжджати за кордон. Подати заявку можна буде через портал «Дія». Крім того, дозволили виїзд морякам за згодою Територіальних центрів комплектування.
Підприємцям (ФОПам і юрособам) дозволять виїжджати в робоче відрядження на короткий строк: не довше, ніж на 7 днів. У відрядження компанії можуть відправити не більш як 10% загальної кількості працівників, але не більш як 10 людей.
Для отримання дозволу підприємці мають подати податкову звітність, не мати боргів і внести заставу — 200 тис. грн. Ці гроші повернуть після повернення в Україну. Якщо працівник порушить умови відрядження, заставу перерахують на потреби Міноборони, а підприємство до кінця воєнного стану не зможе оформити нові дозволи на виїзд за кордон.
Відеоспостереження в обмінниках з 1 вересня
Операції з обміну валют із 1 вересня мають обов'язково фіксуватися на камеру. Через те пункти обміну мусять обладнати приміщення системами технологічного відеоконтролю.
Наприкінці липня Нацбанк зробив жорсткішими умови роботи пунктів обміну валют. Їм заборонили публікувати курси валют на вуличних табло, натомість ця інформація має розміщуватися винятково в касах установ та їхніх структурних підрозділів. Крім того, валютним обмінникам найближчим часом підвищать розмір податкових виплат.
«Швидкі» пункти пропуску: експеримент Держмитслужби
Державна митна служба з вересня запускає на три місяці пілотний проєкт, який має скоротити черги в прикордонних пунктах пропуску. Величезні черги пов’язані як із вантажними перевезеннями, так і з пасажирськими.
У відомстві розповіли, що використали всі можливості пунктів пропуску, але черги на кордоні так само великі, тому вдалися до нового рішення — з 1 вересня вантажівки та фури розподілятимуть по пунктах пропуску за вагою:
- транспорт вагою до 7,5 тонни проїжджатиме через «Устилуг — Зосин», «Грушів — Будомеж», «Смільниця — Кросценко», «Угринів — Долгобичув»;
- вантажівки та фури понад 7,5 тонни курсуватимуть через пункти пропуску «Рава-Руська — Хребенне», «Краківець — Корчова», «Шегині — Медика», «Ягодин — Дорогуськ».
Експеримент триватиме до 30 листопада.
«Транспортний безвіз» із Молдовою
Українські перевізники матимуть змогу їздити до Молдови за спрощеними правилами без оформлення додаткових дозволів. «Транспортний безвіз» підписали 27 серпня — це була остання країна ЄС, з якою для українських перевізників не скасували дозвільний режим.
Україна та Молдова скасували дозволи для вантажних і регулярних перевезень і залишили дозвільний режим для нерегулярних пасажирських перевезень і перевезень через Молдову в інші країни (Україна отримає 10 тис. дозволів на 2023 рік).
Київ і ЄС підписали угоду про спрощений перетин кордону для транспорту 29 червня 2022 року. До цього Україна та Євросоюз щороку виписували певну кількість дозволів на міжнародні вантажні перевезення. Вантажівка мала отримати дозвіл не тільки в країні кінцевого призначення, а й в усіх на своєму шляху. У деяких країнах дозволи були платними.
Зміни для перебування українців у Німеччині з 1 вересня
Німеччина запроваджує облік безвізових днів для українських біженців, які перебувають на її території. Громадяни України, які вичерпали безвізовий ліміт у 90 днів, мають або залишити країну, або мати статус тимчасового захисту, щоб і далі легально перебувати в країні.
З 1 вересня скасовуються також пільги на проїзд для українців. Безлімітний квиток вартістю 9 євро більше не діятиме, за проїзд доведеться платити за новими тарифами. У національній залізничній компанії Deutsche Bahn заявили, що в межах державної схеми дешевого громадського транспорту, запровадженої для компенсації різкого зростання вартості життя, було продано 26 млн квитків. Програма коштувала федеральному уряду приблизно 2,5 млрд євро.
Відновлення приватизації в Україні
У вересні в Україні стартує мала приватизація на спрощених умовах, яка зупинилася через введення воєнного стану в лютому 2022 року. Приватні підприємці зможуть викупити цілісні майнові комплекси, зокрема й ті, що перебували під арештом. Фонд держмайна вже повідомив, що найближчим часом планує виставити на аукціон 6 спиртзаводів і 2 хлібокомбінати.
Ключові зміни в умовах приватизації:
- скоротили строки проведення повторних аукціонів, а також процес передачі майна переможцю: від оголошення до підписання договору — не більш як 2 місяці;
- об’єкти приватизовуватимуться одразу з необхідними документами, наприклад, новим власникам передаватимуть дозволи та ліцензії. Раніше їм доводилося повторно оформлювати ці документи після приватизації.
Крім того, до 15 вересня Кабмін має подати на розгляд до ВРУ проєкт держбюджету-2023. Пріоритетами в уряді називають витрати на армію та безпеку і збереження всіх соцвиплат.
Що зміниться у виплатах ВПО з 1 вересня-2022
Внутрішні переселенці у вересні й далі отримуватимуть щомісячні виплати від держави в розмірі 2 тис. грн на дорослу людину та 3 тис. грн на дитину або особу з інвалідністю.
Також уряд ухвалив рішення про те, що переміщені особи, які подавали заяви через «Дію» до 30 квітня 2022 року, але ще не отримали допомогу, у вересні зможуть додатково звернутися із заявою до органу соцзахисту населення для оформлення належних виплат.
У вересні 2022 року гроші від держави отримуватимуть:
- громадяни, переміщені з територій, де ведуться активні бойові дії;
- ВПО, яким зруйнували або пошкодили житло.
Може також змінитися перелік громад, мешканці яких отримують виплати. Його щотижня оновлює Мінреінтеграції. У списку від 19 серпня — 9 областей і 323 громади. Усі люди, які виїхали із цих громад і стали на облік як ВПО, гарантовано отримають виплати.
Загалом українці, що постраждали через війну, можуть отримувати:
- державну допомогу;
- допомогу від волонтерів;
- допомогу від міжнародних організацій.
Для отримання допомоги необхідно подати заявку на платформі єДопомога, яка також дає змогу перевірити статус поданої заявки.
Обмеження в роботі кафе та ресторанів з 1 вересня 2022 року
У Києві з 1 вересня заклади громадського харчування зможуть працювати не пізніше 22:00 — таке рішення ухвалила Рада оборони міста Києва
Нагадаємо: о 23:00 в столиці починає діяти комендантська година, якої треба дотримуватися неухильно, аби не створювати конфліктні ситуації з правоохоронцями та силами оборони й не наражати на небезпеку себе та інших містян.
Зміна графіку роботи сервісних центрів МВС
У Київській області сервісні центри МВС змінять графік роботи. Прийом громадян знову здійснюватиметься 5 днів на тиждень — з вівторка до суботи включно.
Години прийому:
- у будні – з 9:00 до 18:00 без обідньої перерви;
- у суботу – з 9:00 до 16:45 без перерви на обід.
Прийом громадян здійснюється за попереднім записом онлайн: https://eq.hsc.gov.ua – запис є індивідуальним, у порядку «живої» черги, що регулюється талонами з термінала, встановленого в сервісному центрі МВС.