Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Що буде з доларом через введення 10% спецмита на купівлю валюти

Григорій Кукуруза
економіст Ukraine Economic Outlook
Валютний ринок вже реагує на ризик 10% спецмита. Фото: Pixabay

Валютний ринок вже реагує на ризик 10% спецмита. Фото: Pixabay

Яка реакція валютного ринку на ризик введення 10% спецмита на купівлю валюти спостерігається заразі, адже спецмито вже закладено в очікування, і бізнес розвернувся до «вичікування» у валюті, як це було в травні — червні? (фрагмент Weekly Economic Monitor — Ukraine Economic Outlook).


Офіційний курс гривні залишається фіксованим на рівні 36,57 грн/долар. Курс на готівковому ринку показав незначне зростання — до 40,3 — 40,5 грн/долар (+1%). Євро подорожчав до 40,70/41,0 грн/євро (+1,6% за минулий тиждень).

Курс за операціями з картками (продаж за умови безготівкової конвертації) залишився на рівні 37,0 — 37,5 грн/долар.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!

Отже, валютний ринок (як безготівковий, так і готівковий сегменти) залишаються під тиском потенційного введення 10% спецмита на купівлю валюти. Нагадаємо: ініціативу підтримали Національний банк і уряд. Однак у Міністерстві фінансів зауважили, що законопроєкт потребує додаткового прорахунку економічного ефекту.

Тож період підготовки ринку до введення спецмита може затягнутися на декілька тижнів. Негативний ефект/викривлення поведінки імпортерів, експортерів і банків зберігається з початку серпня. Нагадаємо: після підвищення офіційного курсу з 29,25 до 36,57 грн/долар усього за шість торгових днів НБУ викупив із ринку $0,9 млрд.

Підписуйтесь на нас в Google News!

Високий ризик введення спецмита змінив курсові очікування основних операторів ринку. Так, клієнти банків (переважно експортери) знизили медіанний продаж валюти минулого тижня до $151 млн проти $350 млн у липні.

Фактично експортери (фізичні особи – власники валютних вкладів) знизили обсяги продажу валюти до мінімуму (рівень червня $147 млн – медіана   Term Tooltip з огляду на високий розкид середнього значення застосовано медіану замість середнього значення. Аналіз історії торгів, зокрема за період дії воєнного стану, показує, що разові різкі скачки обсягів реалізації валюти не є ознакою системного збільшення пропозиції валюти, на яке можуть опиратися полісі-мейкери close денного обсягу реалізації), який необхідній для фінансування операційних видатків. Імпортери, навпаки, наростили купівлю валюти до $215 млн (у середньому за минулий тиждень) проти $204 млн/день за період від 22 липня до 5 серпня (уже після підвищення офіційного курсу, але ще до реакції на можливе введення спецмита).

Як наслідок, Національний банк в останні два тижні був вимушений повернутися до підтримки ринку інтервенціями. Чисті валютні інтервенції НБУ склали $911 млн (у середньому $91 млн/день, або більш як 40% середньоденної купівлі валюти).

З огляду на те, що наразі основний пріоритет у зовнішніх залученнях – це програма з МВФ, перший транш за якою очікується лише в листопаді — грудні, Національний банк буде вимушений реагувати та вирівнювати дисбаланс торгів. Зокрема, підтримуючи введення спецмита на купівлю валюти.

На наш погляд, вирівнювання дисбалансу торгів і збереження резервів є необхідними. Однак ініційовані заходи не мають знову повертати ринок до множини курсів: окремого для експорту та імпорту, що стимулюватиме торгівлю валютою в обхід банків.

Зокрема, доцільним є повернення акцизів на паливо, підвищення курсу безготівкової конвертації (операції з картками за кордоном) та як крайній захід перегляд офіційного обмінного курсу на ті самі 10%.

Готівковий ринок залишається в стадії активного конфлікту з НБУ (легальні мережі обміну валюти). Так, Національний банк продовжує «вирівнювання» курсу на готівковому ринку (легальні фінансові компанії та сірий сегмент) із банківськими відділеннями.

Нагадаємо: наприкінці липня Національний банк розширив ліміти реалізації готівкової валюти банками (раніше передбачалося лише нульове сальдо по касі).

Однак де-факто в касах банків вільного продажу валюти за встановленими курсами немає. Обмінні пункти (з ліцензіями) під адміністративним тиском намагаються утримувати курс на позначці до 40,0 грн/долар із ситуативними виходами до 40,5 — 41,0 грн/долар.

За оцінками операторів ринку, дефіцит готівкової валюти зберігатиметься до моменту введення Національним банком готівкових валютних інтервенцій (за поточним рівнем готівкового ринку) або налагодження логістики доставлення валюти іншими гравцями.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини