Facebook Pixel

Держбюджет недоотримує 9 млрд на рік через неналежну роботу держорганів – Рахункова палата

Нелегальний алкоголь: бюджет недоотримує 9 млрд на рік. Фото: rp.gov.ua

Нелегальний алкоголь: бюджет недоотримує 9 млрд на рік. Фото: rp.gov.ua

Державний бюджет недоотримує 9 млрд грн на рік від неоподаткування нелегальної лікеро-горілчаної продукції через неналежну роботу держорганів. Упродовж 2019 – 2020 років і 9 місяців 2021 року вони не забезпечили дієвої системи контролю за виробництвом і обігом спиртного, що створило передумови для існування нелегального ринку алкоголю та призвело до ненадходжень акцизного податку до держбюджету. Про це повідомляє Рахункова палата.

За інформацією Державної податкової служби (ДПС), обсяги виробленої у 2020 році лікеро-горілчаної продукції збільшилися проти 2019 року майже на 11%, а виноробної продукції та солодового пива зменшилися на 13% і 0,5% відповідно. Водночас, за даними Держмитслужби, імпорт лікеро-горілчаної продукції зріс майже на 45%, виноробної – удвічі, пива – на понад 11%.

До держбюджету за згаданий період надійшло майже 42 млрд грн акцизного податку з алкогольних напоїв, імпортованих і вироблених в Україні. Проте його питома вага в загальній сумі податкових надходжень зменшилася з 1,9% у 2018 році до 1,6% за 9 місяців 2021 року.

Telegram Logo
Quote«Унаслідок неналежної роботи Мінфіну та Державної податкової служби (ДПС) і досі не впроваджено в повному обсязі автоматизовану систему контролю «Електронна акцизна марка». Щоб вона повністю запрацювала, необхідно, зокрема, внести зміни до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів. Мінфіну, ДПС – розробити й подати до Кабміну відповідні пропозиції», — заявили в Рахунковій палаті.

Зазначається, що фіскальна служба (ДФС), ДПС і Держмитслужба не забезпечили належної координації з питань адміністрування акцизного податку з алкогольних напоїв, дієвого контролю за їхнім виробництвом і обігом. Це створило передумови для нелегального виробництва та обігу цієї продукції і зрештою до ненадходжень до держбюджету.

За підсумками документальних перевірок ДПС донарахувала майже 59 млн акцизного податку, з яких до бюджету сплачено 0,5%. За 2 роки й 9 місяців борг з акцизного податку на алкоголь збільшився майже на 6% і досяг 420 млн гривень. Завдяки списанню безнадійного податкового боргу із цього податку погашено 10 млн грн, коштами сплачено приблизно 6 млн гривень.

Крім того, Мінфін несвоєчасно затвердив порядок перевірок Держмитслужби, тому впродовж 2020 року митники їх не планували та не проводили. А майже 74% обсягів спирту, вилученого Держмитслужбою за 2 роки й 8 місяців, повернули власникам за рішенням суду, що свідчить про непродуктивність витрат бюджетних коштів.

Коментарі

Всі новини