Рівень тіньової економіки у 2018 році склав 47,2% від загального обсягу ВВП. Це трохи більше показника 2017 року — 46,8%. Зростання у всіх регіонах країни (в середньому на 1,5%), крім Півночі та Центру (- 4,3%). Про це свідчать дані дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).

Графік: КМІС
Найгірші справи в роздрібній торгівлі і будівництві – в цих секторах масштаби тіньової економіки перевищують 50%. Втім, на відміну від інших секторів, саме вони скоротили рівень тінізації в 2018-му.


Графік: КМІС
В основному бізнес формує тіньову економіку трьома складовими. Найбільшу займає приховування доходів, хоча частка зменшилася з 60% до 57%. Частка приховування кількості працівників майже не змінилася. А приховування виплаченої зарплати зросла з 18% у 2017 році до 21% у 2018-му.

Графік: КМІС
Масштаби приховування і неповної звітності:
- бізнес не задекларував 40% своїх доходів;
- не були офіційно працевлаштовані 32% працівників.;
- неофіційно було виплачено 45% заробітної плати.
Втім, бізнесмени бояться бути спійманими за свідомо неправдиву звітність. Більшість вважає, що в разі, якщо їх «зловлять», то їм загрожують істотні штрафи:
- 35% респондентів вважають, що штрафи вплинуть на їх конкурентоспроможність компанії;
- 26% бояться, що штрафи поставлять компанію під загрозу банкрутства;
- 12% сказали, що їм взагалі доведеться припинити свою діяльність;
- тільки 28% респондентів не очікують жодних суттєвих наслідків від можливих покарань за неповну звітність, з них 22% думають, що це може бути невеликий штраф, а 6% взагалі вважають, що нічого страшного не станеться.

Графік: КМІС
КМІС провів опитування підприємств України у березні – травні 2019 року серед 800 власників, керівників і топменеджерів компаній по всій Україні, за винятком АР Крим і тимчасово не підконтрольних Україні територій Донецької та Луганської областей.
Опитування проведено з використанням стратифікованої випадкової вибірки, що покриває всі регіони України, сектори економіки і охоплює різні за розміром компанії (великі, середні, малі і мікро).
Опитування пройшло в рамках проекту SHADOW, що фінансується Європейською Комісією за програмою HORIZON 2020 (GA no. 778188).