Міністерство фінансів і Державна митна служба розпочинають у вересні 2020 року експериментальний проєкт щодо оцінки кваліфікації та доброчесності посадових осіб митних органів, під який підпаде весь особовий склад митних органів, включно з керівним.
Як розповів заступник міністра фінансів Юрій Драганчук в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна», це відбуватиметься за підтримки міжнародних партнерів, проєктів технічної допомоги, які фінансуються США та Європейським Союзом.
Він нагадав, що Держмитслужба зараз перебуває на етапі підготовки до переходу до функціонування у форматі єдиної юридичної особи. Обов’язковою умовою для роботи у відомстві після впровадження єдиної юрособи стане успішне проходження кожною посадовою особою процедури оцінювання кваліфікації та доброчесності.
«Ба більше, планується запровадити таке оцінювання на постійній основі та з визначеною періодичністю, для чого потрібні певні законодавчі зміни. Оцінка кваліфікації та доброчесності проводитиметься з метою підвищення ефективності діяльності митних органів, стимулювання й заохочення митників до доброчесного та ініціативного виконання обов’язків, забезпечення справедливих умов проходження і просування по службі».

Юрій Драганчук
Заступник міністра фінансів України з питань європейської інтеграції
За його словами, це розпочнеться з експериментального проєкту у вересні. Після отримання результатів експерименту процедура оцінювання кваліфікації та доброчесності проходитиме постійно та регулярно.
Драганчук пояснив, що оцінювання передбачатиме проведення двох видів тестування: на знання митного законодавства та загальних здібностей, умінь і навичок. У разі успішного проходження двох видів тестування з посадовою особою проводитиметься співбесіда з метою оцінювання її доброчесності.
Оцінювати доброчесність посадовця будуть за такими показниками:
- відповідність відомостей про витрати та майно посадовця і близьких йому осіб задекларованим доходам;
- відповідність способу (рівня) життя посадовця і близьких йому осіб задекларованим доходам тощо.
Оцінку кваліфікації та доброчесності проводитимуть комісії, до складу яких увійдуть представники Держмитслужби, Міністерства фінансів, Національного агентства України з питань державної служби, Нацагентства з питань запобігання корупції, Національного антикорупційного бюро. Водночас спочатку нададуть підтримку американські експерти.
«Після запуску оцінки кваліфікації та доброчесності ніхто з посадових осіб митних органів, зокрема і керівного складу, не уникне проходження цієї процедури. Ми також хочемо надати право будь-якій посадовій особі у будь-який час ініціювати щодо себе позачергову процедуру оцінювання кваліфікації та доброчесності», — пояснив заступник міністра.
Контекст. 19 серпня Кабмін призначив Андрія Павловського новим тимчасовим виконувачем обов'язків голови Державної митної служби. Також уряд звільнив з посади голову відомства Ігоря Муратова.