Facebook Pixel

Є два сценарії майбутнього України – історик Ніл Фергюсон

Ніл Фергюсон, британський історик і письменник, професор історії в Гарвардському університеті, у своєму інтерв’ю для Hoover Institution детально розглянув ситуацію в Україні, нову роль США у світі, політику Європи та стратегію НАТО.

The Page ділиться думками відомого автора.

Україна: війна між двома сценаріями

QuoteФергюсон дивиться на майбутнє України крізь призму історичних аналогій. «Ваш найгірший сценарій – це Південний В’єтнам, найкращий – Південна Корея», – зізнався Фергюсон. Вперше він сказав це президенту Володимиру Зеленському під час зустрічі ще у 2022 році, але нині теза стає все більш актуальною.

В одному з варіантів Україна повторює шлях Південної Кореї, яка після війни 1950-53 років зберегла незалежність завдяки американським військовим гарантіям і стала економічною наддержавою. В іншому – Україна ризикує стати другим Південним В'єтнамом, який США підтримували не менш активно, але врешті-решт покинули, що призвело до падіння Сайгону в 1975 році.

Quote«Америка не зазнала військової поразки у В'єтнамі. США могли продовжувати підтримку, але вони вирішили не робити цього. Коли вони вийшли з конфлікту, комуністичні сили Північного В’єтнаму просто зачекали два роки, а потім розчавили Південний В’єтнам», – каже Фергюсон.
Офіцер ЦРУ допомагає евакуйованим піднятися по драбині на борт гелікоптера, 22, 29 квітня 1975 року. За день до падіння Сайгону. Фото: Вікі

Офіцер ЦРУ допомагає евакуйованим піднятися по драбині на борт гелікоптера, 22, 29 квітня 1975 року. За день до падіння Сайгону. Фото: Вікі

Зараз він бачить величезну загрозу в тому, що Україна може опинитися в такій самій ситуації, якщо США та Захід в цілому раптово зменшать підтримку або підпишуть угоду, яка не передбачає реальних гарантій безпеки.

Quote«путін дедалі частіше опинятиметься в ситуації, в якій опинилися північні в'єтнамці у 1972 році – він може воювати, розмовляючи, і розмовляти, воюючи, і чекати, поки українська позиція розвалиться, бо американська підтримка просто зникатиме», – вважає історик.

Він наполягає, що якщо Україна не отримає реальних гарантій, а лише дипломатичні обіцянки, «путін може сприйняти це як сигнал до нової ескалації». Тому аргументи Володимира Зеленського є цілком правильними.

Саме тому питання про те, що отримає Україна в результаті можливого перемир’я, залишається центральним. При цьому Фергюсон наголошує, що закінчити війну «вкрай складно, коли ніхто не переміг», це може зайняти роки, як в багатьох історичних прикладах.

Нова стратегія США та Дональда Трампа

Ніл Фергюсон наполягає, що в адміністрації президента Трампа є одна позитивна сторона. Попри всі помилки, вони розуміють, що США більше не мають тієї сили, яка була на початку 90-х після розпаду СРСР. Тому американці не можуть собі дозволити бути присутніми всюди. Це потребує збільшення витрат країн Європи на власну оборону.

Фергюсон не відкидає, що Трамп навмисно використав радикальну риторику, щоб «розбудити» європейських союзників. Коли він назвав Зеленського «диктатором без виборів», це мало не стільки образливий характер, скільки стратегічний розрахунок.

QuoteІсторик пояснює це так: «Головна аудиторія тут – не путін. Це була демонстрація для європейців. Трамп і його команда хотіли показати, що США більше не збираються без умов фінансувати безпеку України».
Сварку між Зеленським і Трампом у Білому Домі 28 лютого Фергюсон назвав поганою дипломатією з обох сторін. Він пояснив скандал і сильними особистостями, відзначивши, що і Трамп, і Зеленський були в шоу-бізнесі, що посилило суперечку

Сварку між Зеленським і Трампом у Білому Домі 28 лютого Фергюсон назвав поганою дипломатією з обох сторін. Він пояснив скандал і сильними особистостями, відзначивши, що і Трамп, і Зеленський були в шоу-бізнесі, що посилило суперечку

Така ж тактика використовувалася щодо європейських союзників. Віцепрезидент США Джей Ді Венс під час Мюнхенської конференції фактично в ультимативній формі заявив, що Америка не буде фінансувати оборону Європи, поки сама Європа не збільшить військові витрати. Це створило ефект «електрошоку» в європейських столицях.

На думку Фергюсона, адміністрація Трампа досягла в цьому успіху. Європейські країни почали переозброєння, що точно є плюсом як для США, так і для Європи.

Чому виникла суперечка Фергюсона та Венса щодо війни в Україні

Суперечка віцепрезидента США Джей Ді Венса та письменника почалася 20 лютого, коли Ніл Фергюсон у своєму Twitter-акаунті процитував відомий вислів президента Джорджа Буша-старшого після вторгнення Саддама Хусейна до Кувейту в 1990 році: «This will not stand» («цього не пройде», маючи на увазі агресію проти Кувейту. – The Page).

Цим Фергюсон хотів підкреслити, що колись республіканці, включно з Бушем-старшим, розглядали агресію диктатора проти сусіда як «червону лінію», яка не може залишитися без відповіді.

Quote«Майбутні студенти-історики запитають, чому не було реакції президента-республіканця на вторгнення диктатора в суверенну державу», – написав Фергюсон.

Джей Ді Венс у відповідь назвав його слова «моралістичним сміттям» і звинуватив історика в історичній наївності. Він заявив, що «вважати будь-яке визнання реалій війни за політику умиротворення – це абсолютна нісенітниця».

Фергюсон погодився з Венсом, що ключовий фактор війни – це підтримка росії з боку Китаю, але зауважив, що спроби розвернути путіна до США замість КНР приречені на невдачу.

Quote«Моя претензія полягала в тому, що у президентському зверненні Трамп, здавалося, був готовий дати росіянам все, що вони хотіли, ще до початку переговорів», – каже історик в новому інтерв’ю.

Це, на його думку, є помилкою. Якщо адміністрація США дійсно хоче закінчити війну, вона повинна зробити те, що не робив президент Байден – реально натиснути на росію економічно та військово. Інакше путін просто буде тягнути час, поєднуючи переговори з продовженням війни, поки позиція України не ослабне.

Історик і письменник Ніл Фергюсон на фото. Джерело: Вікі

Історик і письменник Ніл Фергюсон на фото. Джерело: Вікі

Європа: пробудження після тридцятирічного сну

За словами Фергюсона, за останні десятиліття Європа звикла до повної залежності від США. Німеччина отримувала дешевий газ із росії, США гарантували безпеку через НАТО.

Ніл ілюструє цю ситуацію історією з конференції в Берліні у липні 2023 року, де він виступав із лекцією на запрошення переможців останніх виборів християнських демократів (ХДС/ХСС).

Quote«Я ніколи не думав, що в моєму житті настане момент, коли я, британський історик, який вивчав німецьку історію XX століття, поїду до Берліна закликати німців до переозброєння», – сказав Фергюсон.

Виступаючи перед німецькими політиками, бізнесменами та аналітиками, він намагався донести ключову думку: Німеччина не може говорити про стратегічну автономію Європи, якщо продовжує витрачати лише 2% ВВП на оборону, «і більшість цих коштів іде, здається, на бойскаутів».

Після його виступу, коли розпочалося неформальне спілкування, багато німецьких бізнесменів і політиків приватно говорили, що згодні з цією думкою, але ж війна все одно закінчиться тим, що їм доведеться домовлятися з росією.

Quote«Ще кілька тижнів тому німці думали, що рано чи пізно все повернеться до статус-кво: американці забезпечують безпеку, росіяни постачають енергію, китайці купують нашу продукцію», – каже Фергюсон.

Найбільш яскравим проявом цієї нерішучості стала політична трансформація у Німеччині. У 2024 році відбулося падіння коаліції соціал-демократів, і до влади знов прийшли християнські демократи на чолі з Фрідріхом Мерцем. Саме він став головним адвокатом німецького переозброєння.

Подякувати 🎉