Facebook Pixel

«Сірий кардинал» Януковича. Чому звільнення Демченка повʼязують із «Харківськими угодами»

У понеділок, 25 липня, президент України Володимир Зеленський звільнив Руслана Демченка з посади заступника секретаря РНБО. Паралельно його звільнили з посади голови комітету з питань розвідки при президентові України.

Хоча в Офісі президента звільнення Демченка пояснили станом здоровʼя останнього, воно дивним чином співпало з оголошенням підозри фігурантам справи про «Харківські угоди», у лобіюванні яких чиновника неодноразово звинувачували журналісти та громадські активісти.

The Page зібрало все, що натепер відомо про звільнення Руслана Демченка.


Офіційна причина звільнення Демченка

Офіційно причину звільнення пояснили «складним станом здоровʼя» заступника серетаря РНБО. Про це в коментарі LIGA.net повідомив радник глави ОП Михайло Подоляк.

Quote«Пан Демченко не зможе далі виконувати роботу, оскільки потребує серйозного лікування», – розповів він і додав, що обов'язки Демченка перерозподілили між іншими членами команди.

Пізніше стало відомо, що чиновник більше не керує й комітетом із питань розвідки при президентові України. З посиланням на близьке оточення Демченка видання також написало, що він тяжко захворів.

Карʼєра Руслана Демченка: від Кравчука до Зеленського

У 1983 — 1985 роках Демченко служив у лавах Збройних сил СРСР, після чого в 1989 році закінчив Інститут міжнародних відносин у Києві.

Цікаво, що одразу після закінчення університету, у 24 роки, він став економістом відділу міжнародного співробітництва Мінбудівництва УРСР, а вже у 25 років — секретарем у консульському управлінні при МЗС України.

З 1992 року дипломатична карʼєра Демченка продовжилася — від другого секретаря Посольства України в США (1992 — 1996) до заступника керівника Служби протоколу президента Леоніда Кучми (1997 — 2000).

Уже у 2000 році Демченко став генконсулом України в Стамбулі, а у 2003 — 2005 —послом України в Сербії та Чорногорії.

Уже за президента Віктора Ющенка його призначили першим заступником керівника Головної служби зовнішньої політики президента.

У 2005 — 2006 роках Демченко керував Службою Державного протоколу та церемоніалу президента, а з 2006-го — безпосередньо Адміністрацією президента.

Не перервалася карʼєра Демченка й за президента Віктора Януковича — до кінця 2010 року він працював заступником глави МЗС, після чого був призначений першим заступником очільника відомства.

Саме після перемоги Януковича чиновник став куратором зовнішніх відносин України з росією, тому його звинувачують (досі неофіційно) у розробленні «Харківських угод», що дозволили Чорноморському флоту залишитися на території України ще на 25 років.

Відомо також, що він брав участь в нараді Кабміну 21 листопада 2013 року, на якій було вирішено відмовитися від Угоди про Асоціацію з ЄС. Пізніше, у розпал Майдану, Демченко виконував обов’язки глави МЗС (щоправда, лише з 23 до 27 лютого 2014).

Найцікавіше, що й на тому карʼєра Демченка не закінчилася, адже 23 вересня 2014 року його призначили радником президента Петра Порошенка, а пізніше, 23 липня 2019 року — радником президента Володимира Зеленського. У 2020 році Демченко став першим заступником секретаря РНБО та керівником комітету з питань розвідки при президентові.

Люстрація без люстрації: у чому винуватили Демченка

Формально Демченко підпадав під закон про люстрацію, ухвалений за Порошенка. Водночас, за словами Зеленського, його не люстрували через те, що чиновник особисто не підписував жодних важливих документів.

Цікаво, що прізвище Демченка у 2014 році спочатку з'явилося на сайті Мін'юсту в переліку осіб, які потрапляють під дію закону «Про очищення влади», але згодом зникло звідти. У 2021 році Офіс президента Зеленського втаємничив результати люстраційної перевірки чиновника.

У 2021 році журналіст і ексголова фракції «Голос» Сергій Рахманін назвав саме Демченка головним лобістом «Харківських угод».

Про докази причетності чиновника до лобіювання цих угод повідомляли у своєму розслідуванні й журналісти програми «Схеми» в листопаді 2021 року. За їхніми даними, дипломат переконував членів комітету з питань нацбезпеки Верховної Ради проголосувати за угоди.

У березні 2021 року РНБО доручила СБУ перевірити обставини їхньої підготовки та ратифікації, але у владі заявили, що не мають даних про причетність Демченка.

Крім того, головред «Цензор.нет» Юрій Бутусов винуватить Демченка в зливі операції проти «вагнерівців».

За словами ексголови Головного управління розвідки Міноборони України Василя Бурби, Демченко був присутній на доповіді президенту Володимиру Зеленському про підготовку операції із захоплення «вагнерівців» у 2021 році, яка згодом провалилася.

Підозра колишнім міністрам Януковича

Не менш знаково, що 25 липня, паралельно зі звільненням Демченка нібито за станом здоровʼя, Офіс Генпрокурора та ДБР повідомили про підозру в державній зраді двом колишнім міністрам часів Януковича.

Йдеться саме про справу щодо погодження «Харківських угод». Підозру оголошено ексміністру закордонних справ Костянтину Грищенку та ексміністру юстиції Олександру Лавриновичу.

За даними слідства, у квітні 2010 року вони за попередньою змовою з Віктором Януковичем і прем'єр-міністром Миколою Азаровим, діючи на шкоду Україні, погодили без зауважень і фактичного розгляду вищезгадані угоди, які продовжили на 25 років строк перебування ЧФ рф на території України.

Quote«Це створило сприятливі умови для подальшого переоснащення та модернізації озброєння ЧФ рф, а також його збільшення на території АР Крим і міста Севастополя замість виведення з України», — йдеться в повідомлення Офісу Генпрокурора.

Слідчі ДБР зібрали докази для притягнення до кримінальної відповідальності двох колишніх міністрів, повідомили зі свого боку в Держбюро розслідувань. Там додали, що фігуранти справ перебувають за кордоном, тому підозру оголошено заочно.

Quote«Досудовим розслідуванням встановлено, що зміст і умови угоди були нав’язані президентом рф Дмитром Медвєдєвим тодішньому прем’єр-міністру України», — заявили в ДБР.

Там зазначили, що колишні міністри не тільки погодили, але й брали участь у підготовці проєкту угоди, що навіть не пройшла правової експертизи. У 2021 році про підозру вже було повідомлено Віктору Януковичу та Миколі Азарову.

«Російський флот у Криму — це стабільність»

Коментуючи звільнення чиновника, «Схеми» підкреслюють, що Демченко, лобіюючи «Харківські угоди», просував тезу, що російський флот у Криму – це «стабільність для України».

Голова правління Інституту світової політики Віктор Шлінчак пише:

Quote«Демченка, якого підозрювали в роботі на росію й до якого стікалися розвіддані, довгий час «вели» наші спецслужби. Ну, як вели? Одні «розробляли», інші прикривали. Так і жили останні три роки».

На його думку, зараз інформацію про роботу Демченка на росію розкрили вже західні розвідки.

Юрист Харківського Антикорупційного центру та член Національної асоціації адвокатів України Володимир Рисенко цитує слова Демченка про Чорноморський флот у Криму від 2010 року:

Quote«Чорноморський флот не стане причиною для активізації терористичної діяльності в регіоні чи нестабільності в Криму. Обидві сторони пов'язані між собою серйозними зобов'язаннями, мають намір докласти зусиль, щоб чинне перебування російського ЧФ на території України сприяло зміцненню загальноєвропейської та регіональної безпеки».

За словами Рисенка, 23 липня 2022 року з'явилася інформація, що ізраїльська розвідка «Моссад» допомагала Україні виявити російських «кротів», а вже 25 липня Зеленський звільнив Демченка.

Quote«Дуже важливо почути офіційну причину звільнення. Це те, що про Демченка говорила купа народу довгі роки і, можливо, «Моссад»? Чи ми всі помилялися, і це просто співпадіння?» — пише адвокат.

«Сірий кардинал» часів Януковича

Центр протидії корупції називає звільнення Демченка «чудовою новиною», а самого чиновника — «сірим кардиналом МЗС часів Януковича».

Quote«В обмін на знижку на газ Україна дозволила росії не тільки продовжити строк перебування Чорноморського флоту в Криму, а й фактично підготувати анексію півострова у 2014 році», — підкреслюють активісти.

Центр протидії корупції наголошує, що тут одного звільнення замало: Демченко мав би відповісти за підготовку «Харківських угод», а із цим є проблеми.

Quote«Є інформація, що на початку повномасштабного вторгнення рф в Україну матеріали кримінального провадження щодо підписання «Харківських угод» було знищено», — зазначають у Центрі.

Провал роботи розвідки та підготовки до війни

Головред «Цензор.нет» Юрій Бутусов пише, що Демченка звільнили саме на річницю «вагнергейту».

Quote«Ціна призначення російського агента у владу стала страшною. Правда про Демченка почала визнаватися на п'ятий місяць війни», — підкреслив він.

За словами Бутусова, саме після призначення чиновника у 2020 році операції всієї української розвідки протягом кількох місяців було провалено.

Quote«Український розвідник Євген Голубєв був застрелений росіянами на кордоні під час однієї з таких операцій, важких втрат зазнала наша агентура», — розповідає журналіст.

Крім того, на думку Бутусова, саме через провал роботи комітету з питань розвідки в січні — лютому 2022-го:

  • не було проведено мобілізацію оперативного резерву;
  • не відбулося розгортання ТрО;
  • не було вчасно підірвано мости через Чонгар;
  • не було захищено з тилу Маріуполь;
  • не було вчасно евакуйовано населення на напрямках російських ударів.

Важливе питання нині, підкреслює журналіст, де зараз перебуває Демченко: якщо на території України, то чому він досі не дає покази слідству в камері СБУ.

Подякувати 🎉