Спеціалізована антикорупційна прокуратура нарешті майже отримала керівника. Ним, за рішенням конкурсної комісії та підписом генпрокурора, стане Олександр Клименко, колишній детектив НАБУ. Він більше року чекав на затвердження його як переможця конкурсу, тепер рішення комісії має підписати в.о. генпрокурора Олексій Симоненко. Чому призначення так затягнулося та чи буде новий очільник САП незалежним?
Чому голову САП мали призначити якнайшвидше

Призначення голови САП — одна із вимог ЄС. Фото: facebook.com/sap.gov.ua
Розблокування оголошення результатів конкурсу та призначення голови САП було однією з семи вимог від Єврокомісії при наданні Україні статусу кандидата до ЄС.
Це призначення повинно продовжити антикорупційну реформу, яка через паралізацію структури фактично стала на паузу.
Саме антикорупційна прокуратура має контролювати слідство у справах «віп»-корупціонерів, де йдеться про великі суми та відомі політичні імена.
Фактично робота САП була заблокована від серпня 2020 року, після звільнення Назара Холодницького, що очолював структуру близько 5 років.
Це поставило на паузу роботу НАБУ, адже без санкції САП детективи НАБУ не можуть вручати підозри фігурантам розслідувань.
Конкурс на обрання нового голови стартував у січні 2021 року, а у липні 2021 року оголосили про його переможців — Олександра Клименка і Андрія Синюка. Тим не менш, перше місце посів саме Клименко, і тоді процес призначення почали гальмувати.
Наприклад, 20 грудня 2021 року Окружний адмінсуд Києва визнав недійсним порядок роботи конкурсної комісії та проведення конкурсу. Формально це пояснили тим, що комісія втратила повноваження ще у липні 2015 року, і призначення буде нібито недійсним.
Що відомо про Олександра Клименка

Роботу Клименка у НАБУ називають ефективною. Фото: ukrinform.ua
35-річний Олександр Клименко очолить посаду, що була порожньою майже два роки.
Його карʼєра у правоохоронних органах почалася у 2010 році з посади слідчого, у 2015 він уже став старшим слідчим у Нацполіції, де займався справами про корупцію у держкомпаніях, зокрема, і розкраданням коштів на «Укрзалізниці».
У 2016 році Клименко прийшов до НАБУ, а у 2017 очолив другий відділу бюро, що займається «чутливими» політичними справами.
Серед справ, які дісталися детективу, були:
- махінації з квартирами для співробітників Нацгвардії (справу повʼязують із чинним заступником голови ОП Олегом Татаровим);
- справа колишнього голови ДФС Романа Насірова;
- справа колишнього депутата ВР Олександра Онищенка;
- справу сина соратника Петра Порошенка Ігоря Гладковського.
У НАБУ роботу Клименка називають ефективною, хоча й вважа.ть його методи «дещо поліцейськими», писав Forbes.ua.
Хто такий Андрій Синюк і до чого тут Банкова

Андрій Синюк просив відкласти рішення про переможця конкурсу
Кандидатом у заступники голови САП комісія оголосила прокурора Офісу Генпрокурора Андрія Синюка — саме його називають кандидатом Банкової.
Те, що Синюк не став остаточним переможцем конкурсу, громадські активісти та політичні експерти називали головною причиною затягування з призначенням нового керівника антикорупційної прокуратури.
Особисто Синюк просив відкласти офіційне призначення через сумніви у легітимності конкурсної комісії.
Водночас він підкреслював, що як юрист хоче бути певним у юридичній правомірності рішень комісії, і заперечував звинувачення у зв'язках із Офісом президента.
«Я точно жодним чином не повязаний з Банковою, я не знайомий ні з ким з ОП, ні особисто з президентом», — цитує його Суспільне.
Окрім підозр у звʼязках з Банковою, такі громадські організації, як Центр протидії корупції, Фундація DEJURE, Автомайдан і Transparency International повідомляли про неузгодженості у деклараціях Синюка, що писала УП. Тим не менш, саме він буде правою рукою голови САП.
Чи буде голова САП незалежним

Поки незрозуміло, чи буде голова САП незалежним від ОП. Фото: ukrinform.ua
Коментуючи звʼязок між відстороненням голів ГПУ та СБУ Ірини Венедиктової та Івана Баканова із необхідністю призначити голову САП якнайшвидше, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко заявив наступне:
«Щодо звʼязку відсторонень із призначенням голови САП — тут звʼязок може бути, найімовірніше, за лінією прокуратури, бо представники ГПУ, я так розумію, мали стосунок до організації роботи комісії з призначення нового керівника САП. Можливо, там були зауваження».
Водночас він зазначив, що проблеми з призначенням голови САП були не тільки по лінії прокуратури.
Наразі тягнути з призначенням було вже нікуди, зазначив у коментарі професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань.
Він вважає, що саме Банкова блокувала оголошення результатів конкурсу, адже перемогла не її креатура.
«Зараз, очевидно, склалася така ситуація, особливо у звʼязку з тим, що ми отримали статус кандидата в члени ЄС і це була вимога Єврокомісії, щоб призначили переможця конкурсу, що далі відступати нема куди», — підкреслив Гарань.
Водночас кандидат Банкової буде заступником голови САП, і тут знову виникають питання про вплив на нового керівника з Офісу президента, каже експерт.
«Побачимо далі, наскільки очільнику САП вдастся бути незалежним і діяти незалежно, згідно з верховенством права, а не за телефонними дзвінками», — підкреслив професор.