«Українці винні олігархам за визначенням». Найяскравіші реакції на програш Приватбанку Суркісам

PG зібрало найяскравіші реакції на програш Приватбанку Суркісам. Фото: УНІАН

Увечері другого вересня Печерський районний суд задовольнив вимогу шести офшорних компаній, пов'язаних із братами Суркісами, та зобов'язав Приватбанк виплатити їм $350 млн. У Міністерстві фінансів не погодилися з такою постановою і заявили, що захищатимуть інтереси держави та фінустанови. Такої ж думки дотримується і прем'єр-міністр Денис Шмигаль, який у своєму Telegram-каналі написав, що рішення буде оскаржено в апеляційному суді. Про те, що з приводу постанови думають інші — у матеріалі The Page.

Хто і як відреагував на перемогу Суркісів над Приватбанком?

У пресслужбі Національного банку заявили, що регулятор продовжить захищати законність рішень щодо націоналізації Приватбанку та докладе усіх зусиль для того, щоб зберегти фінансову стабільність і не допустити втрати коштів платників податків.

Міністр юстиції Денис Малюська на своїй сторінці у Facebook заявив, що суд без розгляду справи по суті стягнув мільярди гривень з Приватбанку.

«У Печерському суді у виконанні судді Вовка відбувся один із найбільших зашкварів в історії судової влади України».

Денис Малюська

міністр юстиції

Водночас член партії «Демократична Сокира» Антон Швець зазначив, що ані Нацбанк, ані Малюська у своїх постах не написали, що заплатять гроші.

«У суддів Вовків змагання «Вася, дивись, як я можу», а пости «Усе добре, прекрасна маркізо» ночами доводиться писати Нацбанку та Малюсьці», — зазначив Швець.

Глава «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін на своїй Facebook-сторінці відреагував на рішення суду так:

«Суддя» Вовк із Печерського «суду» задовольнив позов офшорних компаній Суркісів до націоналізованого Приватбанку на $350 млн. Нагадаю, що глава Служби безпеки України [Іван Баканов — The Page] бігав Суркіса з днем народження вітати. Він же пів року блокує підозри у справі Приватбанку Коломойського».

Віталій Шабунін

Глава «Центру протидії корупції»

«Черговий суддя Вовк під черговим мовчазним заступництвом президента і його Офісу вчергове поклав великий болт на українське правосуддя, інтереси українських платників податків, справедливість і сценарій серіалу «Слуга народу». Український суд вирішив, що українці винні олігархам за визначенням», — вважає зі свого боку фахівець відділу продажів боргових цінних паперів ІК Dragon Capital Сергій Фурса.

Водночас він зазначив, що президент Володимир Зеленський ніяк не відреагував на це рішення.

«А що президент? Мовчить, зайнятий. Йому з ранку треба зробити 100 і 1 подвиг: розігнати хмари, зайти у чат далекобійників, перерізати стрічку у дитячому садочку та подивитися, як будується дорога з борту вертольота. Та й не президентська це справа платників податків захищати від олігархів і реформувати судову систему. Яка різниця — 10 млрд гривень до бюджету чи Суркісам? Яка різниця?»

Сергій Фурса

інвестиційний банкір

Прокоментував ситуацію також і колишній перший заступник міністра економіки Павло Кухта. За його словами, правоохоронна система та система правосуддя в Україні є ключовими елементами олігархічно-кримінально-корумпованої економіки.

«Без них ця система не могла б працювати. Саме вони забезпечують те, що закон не просто не працює, а працює викривленим чином: ті, хто вкрав, завжди з грошима, а вкладники залишаються пограбованими. Зараз маємо черговий епізод, яких уже було дуже-дуже багато. На мою думку, наразі можемо прямо говорити про підірваність суверенітету України», — заявив він.

Не скупилися українці й на картинки з приводу рішення судді Вовка у Facebook. Ось деякі з постів.

Контекст. Печерський райсуд Києва 2 вересня задовольнив позов офшорних компаній братів Суркісів до державного Приватбанку щодо порядку виконання рішення суду від 2017 року про зобов'язання банку обслуговувати їхні депозити, заборгованість за якими позивачі оцінюють у $350 млн.

У лютому 2020 року суддя Печерського райсуду В'ячеслав Підпалий зобов'язав Приватбанк компенсувати шести офшорним компаніям Суркісів гроші, які у 2012-2014 роках вони розмістили на рахунках кіпрської філії банку, а також відсотки, які повинні були нараховуватися за умовами депозитних договорів.

На початку березня держвиконавець подав апеляцію на рішення судді Підпалого, але не скоординував свої дії з юридичними радниками Приватбанку. У цьому ж місяці Велика Палата Верховного Суду розглядала позов сім'ї Суркісів, які намагаються спростувати свій зв'язок з ексвласниками Приватбанку. Крім того, Суркіси хочуть домогтися визнання недійсною конвертації понад 1 млрд грн своїх коштів в акції Приватбанку (bail-in), які держава згодом викупила за 1 грн.

Пізніше Київський апеляційний суд на своєму засіданні 10 червня відхилив апеляцію Кабінету міністрів на рішення Печерського районного суду від 2017 року. Йдеться про зобов'язання Приватбанку виконувати умови депозитних договорів на суму майже $260 млн, які офшорні компанії братів Суркісів укладали з кіпрською філією фінустанови.

У червні стало відомо про те, що київська прокуратура викликала на допит членів правління Приватбанку. Причиною вручення повісток стала відмова банку виконати рішення суду про виплату офшорним компаніям братів Суркісів понад $250 млн.

Приватбанк 6 серпня отримав повістку про виклик на засідання Печерського районного суду міста Києва за позовом офшорних компаній братів Суркісів. Спочатку йшлося про виплату Суркісам $250 млн, але пізніше афілійовані із Суркісами компанії збільшили позовні вимоги на $100 млн.

Напередодні Печерський районний суд Києва задовольнив позов офшорних компаній братів Суркісів до державного Приватбанку щодо порядку виконання рішення суду від 2017 року про зобов'язання банку обслуговувати їхні депозити, заборгованість за якими позивачі оцінюють у $350 млн (близько 10 млрд грн). У Приватбанку заявили The Page, що він банк оскаржить рішення Печерського районного суду.

Читати на The Page