Facebook Pixel

Від IT до приватних кладовищ. Які мікроінвестиції вигідні в Україні

Частка малого бізнесу у ВВП розвинених країн становить близько 60%, в Україні ж він поки не перевищує 13%. Проте саме малий бізнес особливо важливий для країни й сталої економіки.

Сьогодні чимало українців працюють на себе. Вони ведуть не тільки традиційний бізнес, а й вирощують равликів, відкривають салони для песиків та продають антикваріат. Варіантів отримати прибутки безліч, а тому The Page дослідило, у які напрямки бізнесу сьогодні вигідно робити мікроінвестиції в нашій країні.

За даними «Укрстату», 99% юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зареєстрованих в Україні, належать до суб’єктів малого та середнього підприємництва. У секторі МСП (середні, малі та мікропідприємства) здійснюють комерційну діяльність понад 6,9 млн осіб, або близько 82% усіх зайнятих. На сектор припадає 65% обсягу реалізації товарів, робіт та послуг.

Згідно зі ст. 55 Господарського кодексу України, мікробізнесом у нашій країні вважаються підприємства з річним доходом до 2 млн євро та які мають до 10 співробітників.

Такі підприємці наразі представлені у всіх галузях економіки, за винятком добування нафти та газу, металевих руд та солі, а також деяких видів переробної промисловості (на кшталт виробництва ядерних матеріалів або військової техніки). Наприклад, сьогодні мікропідприємства мають велику частку в гуртовій та роздрібній торгівлі, сільському господарстві, транспортних послугах тощо.

Структура мікроінвестицій в 2020 році (дані «Укрстату»):

  • сільське, лісове та рибне господарство — 12%;
  • гуртова та роздрібна торгівля — 8%;
  • транспорт, складське господарство — 2%;
  • інформація та телекомунікації — 2%;
  • промисловість — 1%.


Яким бізнесом займаються мікропідприємці в Україні?

Пандемія та карантини зробили дуже популярним e-commerce та кур’єрську доставку. Адже люди довше перебувають вдома, взагалі переходять на «дистанційку» і вже звикли до комфортного доставляння «під двері». Причому навіть великі логістичні оператори, котрі ігнорували цей напрямок — наразі в ньому зацікавлені.

«Традиційно привабливий напрямок для мікроінвестицій — IT-індустрія. Вона щороку додає 25% — 30%, і такий тренд незмінний із 2017 року. За обсягом експорту IT-послуг ми впевнено тримаємо перше місце у Європі. Галузь теж відчула вплив коронакризи — чимало робочих процесів перейшли в онлайн, запроваджуються нові цифрові технології. Звідси — й перспектива для інвесторів. Варто звернути увагу й на сільське господарство, зокрема й тому, що цього літа запрацював ринок землі (і кількість угод уже перевалила за 20 тис.). Насправді, для мікроінвестування цікаві усі галузі, чия продукція необхідна людству завжди: це фармвиробництво, видобуток тощо»

Віктор Шевченко

Віктор Шевченко

голова Комітету підтримки експорту та інвестицій Київської ТПП, співвласник групи логістичних компаній ZAMMLER

У сучасному світі для мікроінвестицій є чимало варіантів: наприклад, застосунки для мікроінвестування. Через них навіть недосвідчені користувачі вкладають гроші у цінні папери великих компаній. Старт тут від $500. Ще є так званий краудінвестинг — людина підтримує стартап, котрий вважає перспективним і може купувати його акції.

Ніхто не скасовував і традиційні способи інвестування. Якщо бюджет дозволяє, можна звернути увагу на франшизи. Наприклад, за $8 тис. ви можете стати власником фітнес-клубу, а $6 тис. – коштує кав’ярня. Великий плюс франшизи у тому, що її покупець може працювати під великим брендом, переймаючи його фірмовий стиль та усі рекомендації.

Зауважимо, що ресурси у 100 тис. євро не будуть достатніми для старту бізнесу у вирощуванні сільськогосподарських культур, де одиниця сучасної техніки вартує до 300 тис. євро. Але така сума є цілком достатньою для початку підприємництва в овочівництві на ділянці до 100 га.

За словами CEO at Winstars Technology LLC Дмитра Софини, мікроінвестиції варто починати з бюджетом від $50 тис. до $100 тис. Перспективними напрямками для цього в Україні він вважає:

  • нерухомість. Цей напрямок і досі є гарною інвестицією, з огляду на те, що ціна на неї постійно зростає. Але прибутковою може вважатися лише комерційна нерухомість та офісні приміщення;
  • земля для вирощування сільськогосподарської екопродукції, з подальшою здачею в оренду фермерам. У світі зростає потреба в забезпеченні населення продовольством, тому потреба в нових земельних ділянках буде збільшуватися;
  • медичні заклади із сучасним підходом до охорони здоров'я;
  • освітні заклади преміум сегменту. Якісна освіта це завжди дорого, і потреба в ній для своїх дітей буде зростати;
  • технологічні прості рішення на основі штучного інтелекту (медицина, агросектор, сфера послуг, прогнозування в бізнесі тощо) або базові нескладні програми масмаркету.

Ілля Вишивецький, адвокат юридичної компанії Investment Service Ukraine, навпаки, вважає, що інвестувати у нерухомість доволі ризиковано на непередбачуваному ринку нерухомості України. «Можливо, захистом таких інвестицій може слугувати їхнє страхування? Так, це гарний, а може найліпший варіант для тих, хто інвестує, однак не у будівництво. Нині в реаліях будівельної індустрії, тільки незначна частина страхових компаній надає таку страхову послугу та й ті працюють лише з обмеженим колом забудовників. Це зумовлено тим, що страхові компанії чудово розуміють усі потенційні фінансові ризики для них», — зазначив експерт.

Список мікробізнесів в Україні

  1. ІТ-послуги.
  2. Обслуговування ПК і ноутбуків.
  3. Мініхарчові заклади (кава, морозиво).
  4. Стрітфуд у вигляді фургона (фудтрак).
  5. Оренда весільних та вечірніх суконь.
  6. Мікропивоварня.
  7. Організація навчання.
  8. Випічка солодощів на замовлення.
  9. Виготовлення сиру.
  10. Гелієві кульки для святкових заходів.
  11. Клінінгові послуги.
  12. Салон краси.
  13. Виготовлення екокосметики.
  14. Бізнес за франшизою.
  15. Зелений туризм.
  16. Ремонт автомобілів.
  17. Прокат велотранспорту.
  18. Послуги з пошиття одягу.
  19. Бджільництво.
  20. Салон краси для собак (грумінг-салон).
  21. Сервіс «чоловік на годину».
  22. Догляд за акваріумом, тераріумом.
  23. Вирощування зелені на салати.
  24. Вирощування виноградних равликів для ресторанів.
  25. Прокат фото- і відеоустаткування.
  26. Торгівля антикваріатом.
  27. Прокат автомобілів.
  28. Проведення екскурсій.
  29. Розробка, наповнення та просування сайтів ( digital аутсорсинг).
  30. Гончарне ремесло й гончарне мистецтво.
  31. Дієтичне харчування.
  32. Виробництво товарів ручної роботи.
  33. Млинцевий кіоск.
  34. Косметичний кабінет.
  35. Магазин інтимних товарів.
  36. Перетяжка меблів.
  37. Укладання газону та озеленення території.
  38. Хостел.
  39. Кур’єрська служба.
  40. Секонд-хенд.

Які напрямки бізнесу будуть перспективними в Україні?

Експерти вважають цікавими для мікроінвестування: IT-індустрію, завдяки концентрації кваліфікованих і талановитих кадрів в Україні; переробку сільськогосподарської продукції та експорт готових товарів. Наприклад, можна зробити українські макарони з твердих сортів пшениці не гірші за італійські.

Фахівці також радять звернути увагу на виробництва, спрямовані на енергоощадність. Україна є частиною глобальної економіки, тому попит на такі технології, засоби виробництва та матеріали буде постійним.

Віктор Шевченко радить придивитися до переробки сміття — цей напрямок бізнесу давно опанували в США та Європі, поодинокі приклади з'являються і у нас. Водночас Україна регулярно тримається у топ-10 світового рейтингу за обсягом накопичених відходів. А переробляємо ми щонайбільше 8%.

Ще, на думку експерта, перспективна інвестиція — проєкти приватних крематоріїв і кладовищ, бо вже є нагальна потреба. Поки в Україні крематоріїв лише три — у Києві, Одесі та Харкові.

Але який би ви варіант не обрали, завжди звертайте увагу на фінансову модель, прораховуйте терміни повернення капіталовкладень, ризики та не очікуйте надшвидких прибутків.

Подякувати 🎉