Facebook Pixel

Аудитор алгоритмів чи вчитель штучного інтелекту. До яких професій майбутнього варто готуватися вже сьогодні

Світ змінюється, і так само трансформуються види зайнятості людей. От декілька професій майбутнього, які можуть стати актуальними вже незабаром.

Топпрофесії майбутнього: кліматичні зміни та біотехнології потребують фахівців

У світі стає більше відходів, які наразі неможливо переробити, клімат планети змінюється, і це вимагає нових навичок. Фахівці, робота яких буде пов’язана із життям у нових умовах, муситимуть допомогти людству пристосуватися до цих реалій.

  • Інженер із клімату

Вчені не вельми оптимістичні щодо того, що ми можемо повернути назад ефекти потепління, спричинені зміною температур, але технології майбутнього можуть дати нам змогу певною мірою управляти кліматом і вчитися жити в нових умовах. Саме такими завданнями займатиметься інженер із клімату. У коло його професійних обов’язків входитимуть пом'якшення збитків, пов'язаних зі зміною клімату, повернення забруднених вуглецем океанів у добрий стан, створення та використання таких технологій, як-от штучні дерева, які будуть необхідні для поглинання вуглецю з атмосфери.

  • Архітектор відходів

В умовах підвищення рівня моря актуальною стане проблема роботи з відходами загалом та із забрудненою водою зокрема. Різновидами такої професії є архітектор відходів та інженер із Tidewater, до того ж таких фахівців шукають уже сьогодні.

  • Ветеринар-робототехнік

Через 15 років власники хатніх тварин зможуть відвести своїх пухнастих друзів до людей, у яких освіта більше не медична, а інженерна. Ветеринари-робототехніки допоможуть живим тваринам, у яких можуть бути протези чи імплантовані чипи, або навіть тваринам-роботам. Ці фахівці вмітимуть працювати зі штучними протезами чи органами, знатимуть, як їх обслуговувати та замінювати.

  • Інженер із виробництва штучних органів

Штучні органи позбавляють клопоту щодо пошуку відповідних донорів — лікарі можуть просто виростити необхідну печінку або серце й поставити пацієнта на ноги. І якщо цей процес стане «на потік», потрібні будуть фахівці, які проєктуватимуть ці «запасні частини» тіл людей і тварин. А майбутні студенти вивчатимуть не лише біологію, але й технологію чи інженерію. Вони зможуть вирощувати стовбурові клітини в лабораторії або створювати механічні серця на 3D-принтері.

Новий розподіл ринку праці – нові професії: які є перспективними

Багато експертів впевнені, що світ уже ніколи не повернеться до офісів на 100%, а віддалена робота стане звичним елементом робочого ландшафту майбутнього. Такі перетворення теж потребуватимуть своїх фахівців. Одночасно із цим не менш важливим завданням стане проєктування будинків майбутнього, нашпигованих розумними пристроями.

  • Менеджер із віддаленої роботи

Під час епідемії коронавірусу керівникам компаній потрібно було з'ясувати, як керувати десятками тисяч працівників, які працюють із дому. Якщо до пандемії лише невеличкий відсоток людей працював із дому, то тепер це загальноприйнята практика.

Щоб забезпечити якість роботи, технологічні компанії, з-поміж яких GitLab, Facebook, Twitter і Quora, уже сьогодні створили нову посаду, присвячену питанням віддаленої роботи. У міру того як компанії перейшли на гнучку гібридну модель роботи, коли фахівці працюють в офісі два — три дні на тиждень, а решту днів вдома, а частина взагалі працює цілком віддалено, менеджери з віддаленої роботи будуть потрібні все більшій кількості компаній.

Такий фахівець муситиме утримувати віддалених працівників на одній «хвилі» з офісним персоналом, забезпечувати командний дух і стежити за відсутністю дискримінації тих, хто ходить на роботу від ліжка до столу, і тих, хто їздить до офісу на метро. Одне із завдань керівника віддаленою роботою полягатиме в наданні всієї необхідної технології, програмного забезпечення, комп'ютерів, засобів зв'язку, меблів і обладнання, щоб люди, які працюють із дому, мали такі самі можливості, що й на робочому місці. А ще такі фахівці муситимуть ретельно стежити за тим, щоб продуктивність віддалених працівників не страждала від чинників, що відвертають увагу, які є в кожного вдома.

  • Архітектор робочого середовища

У наш час переосмислення зазнають багато звичних речей – від користування офісним ліфтом до використання звичного open-space-середовища. Та й гібридна модель «три дні вдома – два в офісі» вимагає нового планування офісів. Важливість добробуту співробітників і захисту їхнього здоров’я вимагає нових навичок, і саме цим займатиметься архітектор робочого середовища.

Йому необхідно буде з'ясовувати такі питання, як-от формулювання вимог до співробітників для повернення до офісу, контроль вакцинації та носіння масок, контроль дистанції та кількості людей в офісі.

  • Дизайнер розумного будинку

Наші будинки та квартири вже сьогодні оснащено технологіями, що спрощують наше повсякденне життя. Розумні дзвінки вміють впізнавати друзів або незнайомців біля дверей. Холодильник Samsung Family Hub фотографує його вміст і нагадує, які продукти потрібно купити, базуючись на дієті його власника. Розумний дім перестав бути чимось фантастичним — він тією чи іншою мірою присутній у кожного вдома хоча б завдяки голосовому помічнику Siri.

Промисловий альянс, що спонсорується Apple, Google, Amazon та іншими технологічними компаніями, готується розпочати сертифікацію пристроїв розумного будинку з використанням мережевої технології під назвою Matter. Система Matter дасть змогу вибрати помічника для управління розумним домом, який створили компанії-учасники альянсу. Такий розумний дім може мати лампочки, розетки, дверні замки, датчики, детектори, жалюзі, що управляються мобільним застосунком. А завдання архітектора розумного дому – вибрати найоптимальніші з них, встановити, налаштувати та забезпечити їхню працездатність і взаємодію одного з іншим.

Алгоритми та технології всюди вимагають управління ними: які професії будуть актуальними

Використання алгоритмів у різних сферах життя людей вимагають нових обмежень і фахівців, які розумітимуть те, як працюють алгоритми, та вивчатимуть їхню користь і шкоду для людей.

  • Менеджер із взаємодії людина — машина

Менеджери із взаємодії людина — машина забезпечуватимуть безперешкодну взаємодію між цими двома учасниками робочого процесу. Уже зараз зростає потреба в таких спеціалістах — до прикладу, попит на інженерів-робототехніків збільшився на 50%. Так само зростатиме потреба в домашніх медичних помічниках, медсестрах, медичних спеціалістах, і з ними теж потрібно буде вправлятися.

  • Аудитор упередженості алгоритмів

Онлайн-життя і на роботі, і під час відпочинку посилили використання алгоритмів, яке наразі відбувається майже цілком безконтрольно. Проте законотворці та політики все активніше цікавляться тим, як ці алгоритми побудовані. Тож перевірка алгоритмів за допомогою аудиту дасть можливість гарантувати врахування всіх можливих наслідків і проблем у майбутньому.

  • Поведінковий гейм-дизайнер

У найближчі десятиліття гейміфікація стане ще кориснішою, допомагаючи людям позбутися стресу та стати здоровими. Відповідно буде потреба у фахівцях, які створюватимуть розумні рішення з елементами гейміфікації для покращення життя людини – від вивчення іноземних мов до покращення стану здоров’я.

  • Консультант із занурення у віртуальну реальність

Після спалаху епідемії коронавірусу стався сплеск інтересу до активності у сфері цифрових технологій. Розширена реальність (XR), що включає віртуальну реальність (VR), доповнену реальність (AR) і змішану реальність (MR), усе частіше використовується звичайними людьми і стає популярною серед брендів, що прагнуть інновацій і охоплення допитливої аудиторії.

Зацікавленість інноваціями призвела до збільшення кількості споживачів, які пробують XR у всіх сферах, включно з «відеоіграми, розвагами, участю в соціальній віртуальній реальності, використанням функцій AR у соціальних мережах і експериментами з віртуальними застосунками», наприклад, примірювання одягу, віртуальний шопінг і панорамні відео з подорожей.

Консультанти із занурення в XR працюватимуть із художниками та програмістами, а розроблення програмного забезпечення, навчання та спільна робота дадуть змогу ще більше популяризувати AR та VR.

  • Інженери для голосових помічників

З-поміж трендів догляду за літніми людьми в майбутньому буде потреба просто з ними спілкуватися – чи то із живими людьми, чи то зі спеціально навченими голосовими помічниками. Ці професіонали проводитимуть час із літніми клієнтами з допомогою онлайн-платформи, яка надає їм можливість слухати й говорити з ними та контролювати те, як голосові помічники працюють із людьми.

Метавсесвіт – новий світ, нові професії

Метавсесвіт, про який багато говорять останніми місяцями, вимагатиме дуже багато фахівців таких професій, яких поки що немає. З-поміж них і маркетологи чи спеціалісти з реклами, і фахівці з кіберзахисту, і спеціалісти, що зможуть налаштувати робоче середовище чи запустити гру всередині метавсесвіту.

Наразі очевидно, що однією з таких спеціальностей, що матимуть неабиякий попит, є планувальник метавсесвіту. Його завдання – побудувати концепцію присутності бізнесу всередині метавсесвіту та визначити, які саме послуги та завдання розв'язуватиме компанія, яка створить там своє представництво.

Уявити всі потреби в незвичних професіях, які виникнуть за умовні 15 — 20 років, наразі неможливо. Ми визначили лише декілька з них і впевнені, що цей перелік, напевно, розширюватиметься.

Подякувати 🎉