Поширення китайського коронавірусу і карантин, що триває в Україні, — дві новини, які безпосередньо впливають на все, що відбувається в нерухомості. Гравці звикають жити у новій реальності, а покупець зайняв вичікувальну позицію.
зібрало головне на ринку за тиждень, аби ви були в курсі подій.
У складської нерухомості реальний шанс до зростання
Незважаючи на непрості сценарії, які малюють для комерційної нерухомості, експерти радять взяти паузу і подумати логічно. Нерухомість як інструмент вкладення вільних коштів є ще більш ефективною з огляду на зниження привабливості інвестицій на різних фінансових ринках.

Світу пророкують розвиток онлайн-торгівлі і сфери доставки. А він, як відомо, неможливий без супутньої інфраструктури, зокрема логістичної нерухомості.
Непопулярний раніше у девелоперів, зважаючи на вхідний бар'єр (вартість будівництва та супутніх витрат), сегмент має всі шанси стати дуже популярним. Попит на склади, особливо навколо Києва, тримався на високому рівні, а в найближчий рік, за найскромнішими прогнозами, збільшиться вдвічі.
Цікаво, що за обмеженої пропозиції, за даними компанії CBRE Ukraine, декларовані орендні ставки на холодні склади залишалися деномінованими в гривні і варіювалися в 4 кварталі 2019-го в діапазоні від 250 до 300 грн ($10,6- $12,7)/кв. м/місяць, а на сухі складські приміщення почали повертатися до деномінації в доларах, коливаючись у межах $5,3-6,3 (125-150 грн)/кв. м/місяць для класу А.
Ефективні орендні ставки на найкращі сухі складські приміщення варіювалися в 4 кварталі 2019 року від $4,8 до $5,5/кв. м/місяць (+ 34% і + 8% р/р відповідно).
Наші показники перевищили рівень деяких країн Центральної та Східної Європи. Для розуміння: $4,3/кв. м/місяць у Братиславі, $4,4 — у Варшаві та Бухаресті, близько $5 — у Ризі й Таллінні, $5,4 — у Празі.
Декларовані орендні ставки на складські приміщення класу B у 4 кварталі 2019-го також зросли до $3,4 — $4,6 (80-110 грн) /кв. м/місяць.
«Ми очікуємо, що тренд на підвищення ставки триватиме, спонукаючи девелоперів будувати не тільки built-to-suit рішення, але й спекулятивні складські комплекси. Однак такий варіант можливий за умови поліпшення макроекономічних показників, стабільності обмінного курсу та відновлення ринку кредитування», — розповіла Наталія Сокирко, керівник департаменту складської та логістичної нерухомості CBRE Ukrain .
Примітно, що 2020 року очікується введення в експлуатацію лише одного масштабного проєкту, якщо дозволить кон'юнктура.
Житло переходить на «віддаленку»: як забудовники переживають коронавірус
Нещодавно ми писали про те, що відбувається в сегменті житлової нерухомості, як працюватимуть відділи продажів найбільших забудовників і як онлайн-інструменти змінюють ринок.
До кінця тижня стало відомо про те, що, приміром, забудовник Stolitsa Group з 17 до 31 березня припинив підписання договорів переуступки, а з 17 до 24 березня не буде оформлення прав власності. Офіси працюють у штатному режимі, але з посиленими заходами безпеки. Будівництво на об'єктах триває.
Компанія «Інтергал-Буд» вирішила зафіксувати курс долара у своїх проєктах до кінця місяця на рівні 25,5 грн.
Відреагували на ситуацію з коронавірусом і в компанії ЛУН — каталозі та сервісі підбору новобудов. Андрій Міма, співзасновник ЛУН.ua, повідомив, що на сайті доступні віртуальні шоу-руми.
Перебуваючи вдома, можна погуляти по квартирі у новобудові. Зрозуміло, у тих комплексах, де вони є.
Крім того, за ходом будівництва можна спостерігати за допомогою веб-камер — інструменту, який зараз є у 90% гравців.
Покупців на ринку зараз стало менше. По суті, до операції готові лише ті, у кого є заощадження у валюті. Це слушний час, аби скористатися знижками та дисконтами і придбати житло за фіксованою ціною, поки забудовники не акліматизувалися в новій реальності.
Також на ринку присутні інвестори, для яких нерухомість — вид заробітку і альтернатива облігаціям внутрішньої позики.
Ймовірно, у більшості своїй покупець на якийсь час візьме паузу, швидше за все, на 1,5 — 3 місяці. Це означає, що людям потрібно зрозуміти, як розвиватимуться події в економіці та світі загалом, аби приймати рішення щодо житлового питання.
Коронавірус може вбити традиційні офіси
Непросто зараз не тільки готельєрам, але й процвітаючим ще пару місяців тому об'єктам нового покоління sharing economy — коворкінгам. Зрозуміло, ці об'єкти зараз простоюють, як і кінотеатри, ТРЦ, розважальні центри та інше. Але зміна поведінкових практик може завдати серйозного удару по самому концепту гнучких офісів.
Оскільки робота на дому і соціальне дистанціювання протягом одного тижня стали вже стандартною корпоративною політикою для більшої частини світу, ідея «загального офісного простору» може відсіятися для частини працівників сама по собі.
З іншого боку, число тих, кому важливо розмежовувати робочий і домашній простір, досить велике. І за час вимушеної самоізоляції прагнення до спілкування «біля кулера» потягне найманих працівників на «віддаленці» у гнучкі офісні простори.
Традиційним же офісам доведеться несолодко. Негативний вплив, на думку аналітиків CBRE, може відбитися на прогнозі нової пропозиції, адже перебої у виробництві й транспортуванні будівельних матеріалів перешкоджатимуть девелопменту.
Крім того, у короткостроковій перспективі бізнес навряд чи буде розширюватися і перебуватиме в режимі очікування, враховуючи нещодавнє падіння і поточну турбулентність на фондових ринках.