Після стресу пандемійного 2020-го офісні приміщення все більше набувають нового змісту та стають місцем спільної роботи.
Нова якість офісів демонструє три головні тренди.
По-перше, трансформується простір офісу. Це стосується передусім планування приміщень: розширюються площі, змінюється конфігурація офісів. Оптимізація відбувається за допомогою системи незакріплених робочих місць (hot desking), озеленення та облаштування простору open space, обладнання конференц-кімнати для онлайн-зустрічей, зони спільної діяльності, зазначається в жовтневому огляді офісної нерухомості Colliers Ukraine.
По-друге, створюються бізнес-кластери. Тепер офіс часто-густо оточують торговельні зони, спорткомплекси, зони відпочинку. Цей тренд підтверджують приклади мультиінфраструктурних об’єктів — бізнес-парки NUVO та UNIT.City.
По-третє, змінюється і концепція приміщень, яка слідує тренду зеленої сертифікації. А це — курс на ресурсоефективність, використання більш екологічних будівельних матеріалів, сортування сміття, енергоефективність: автоматичний контроль освітлення, поновлювані джерела енергії.
«Основна увага тепер приділяється великим відкритим просторам, цікавому дизайну, озелененню та конструкціям для поділу open space; збільшенню просторів для проведення зустрічей, місць загального користування та зон відпочинку; створенню конференц-кімнат для онлайн-зустрічей, якісним вентиляційним системам», — зазначив у коментарі
керівний директор Colliers Ukraine Олександр Носаченко.
За його словами, обираючи офісну будівлю, тепер компанії віддають перевагу місцям зі зручною транспортною розв'язкою та інфраструктурою.
«Усе більше мають попит будівлі, що не тільки якісно реалізовані всередині, але і з продуманою інфраструктурою іззовні. У працівників компаній має бути можливість не лише використовувати офісні простори, але й проводити максимально комфортно час за межами офісу, на свіжому повітрі», — наголосив Олександр Носаченко.
Окрема вимога — обов’язкова зона паркування. У переважній більшості пропозицій класична вимога одне паркомісце на 100 м2 майже не виконується поблизу офісних будівель центральних районів столиці. Паркувальних місць стало набагато менше. Наявність велопарковки та зарядних станцій для різного роду транспорту — це великий плюс.
За даними компанії, восени в діапазоні орендних ставок класу В почав зростати нижній граничний показник з $11 — 19 за 1 м2 на місяць у 2020 році до $13 — 19 за 1 м2 на місяць на III квартал 2021-го.
На початок жовтня найвища базова орендна ставка (prime headline rent) становила $27 за 1 м2 на місяць, що на $1 вище показника 2020 року. А нижній граничний показник змінився з $18 за 1 м2 на місяць до $20 за 1 м2 на місяць.
Загальний обсяг поглинання офісних приміщень (gross take-up) за підсумками I — III кварталів 2021 року становить близько 79 тис. м². Минулого року такий показник за I — III квартали становив 80 тис. м2.
Данi: Colliers Ukraine
Протягом останніх років лідери поглинання офісів — компанії ІТ-сектору. У I — III кварталі 2021-го найбільш активними в секторі оренди офісних приміщень були ІТ-компанії, частка яких у структурі загального попиту становить 50% (40 тис. м²), FMCG-компанії з часткою близько 14% (11 тис. м²) та представники сфери освіти з часткою 13% (10 тис. м²).
Згідно з оцінкою експертів компанії, на 2022 рік до введення в експлуатацію заплановано приблизно 234 тис. м2. Ймовірно, заявлені об'єкти будуть введені з низьким показником вакантності, зважаючи на зростання попиту на якісні приміщення серед орендарів. Показник перспективної пропозиції до кінця 2021 року становить 30 тис. м2.