Facebook Pixel

Нові податки на нерухомість у 2022-му: скільки, хто й за що заплатить

Усі податкові зміни знову ляжуть на плечі покупця. Фото: SHUTTERSTOCK

Усі податкові зміни знову ляжуть на плечі покупця. Фото: SHUTTERSTOCK

Попри стабілізацію цін на житло у 2022 році на українців очікують зміни в податковому законодавстві. The Page опитало експертів на ринку нерухомості та підготувало огляд податкових нововведень щодо житлової нерухомості.

На думку експертів, нове податкове навантаження з будівельників, забудовників і продавців вторинного ринку ляже на плечі кінцевих покупців нерухомості, що призведе до подорожчання нерухомого майна.

Як працює податок на нерухоме майно за законом № 5600: 5% і 18%

Однією з головних змін стануть поправки до Податкового кодексу, ініційовані законом № 5600 (зміни внесені законом № 1914). З 1 січня 2022 року податок на продаж третього та наступних об'єктів нерухомості впродовж одного календарного року складе 18% чистого доходу, тобто різниці між ціною продажу та ціною придбання такого об'єкта раніше.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!

Водночас законодавцем чітко визначений перелік витрат, які можуть бути віднесені до ціни придбання, і передбачена необхідність їхнього документального підтвердження в разі подання податкової декларації.

Quote«Це абсолютно нова норма, оскільки за нинішнім законодавством така податкова ставка зафіксована в розмірі 5% встановленої законом бази оподаткування, тобто з огляду на ціну, зазначену в договорі купівлі-продажу, але не нижчу за оцінну вартість такого об'єкта», — пояснює керуючий партнер JN Legal Ян Левітас.

У підсумку з нового року за ставкою 5% оподатковуватиметься лише другий продаж нерухомості впродовж одного календарного року, а також третій і подальший продаж, але тільки в тому разі, якщо об'єкти продажу було отримано як спадок.

5% відсотків доведеться заплатити, якщо людина вже отримала дохід упродовж податкового року від продажу другого об'єкта нерухомості з переліку, зазначеного в законі:

Підписуйтесь на нас в Google News!
  • житловий будинок, квартира, її частина, кімната, дачний будинок;
  • земельна ділянка з об'єктами нерухомості, що продаються;
  • недобуд;
  • господарські будівлі на ділянці, що продається;
  • сільгоспземля, отримана в спадок або внаслідок приватизації.

Ці зміни стали необхідністю через поширення серед забудовників схеми ухилення від сплати податків, говорить адвокат ЮК LIGroup Анастасія Харицька.

Quote«Забудовники оформляли будинки (квартири) на фізичних осіб, які надалі здійснювали продаж житлової нерухомості. Водночас податок на прибуток становив 5%, що було вигідніше, як порівняти з 18%, встановленими для юридичних осіб, яким додатково нараховувався ПДВ», — пояснила експертка.

Податок на нерухомість: нова ставка на «зайві метри»

І далі діє податок на нерухомість або, як його зазвичай називають у народі, на «зайві метри». Водночас, починаючи з літа 2022-го, його ставка збільшиться на 21% через зростання мінімальної зарплати.

Відповідно до встановленої ставки, за кожний додатковий метр понад 60 кв. м для квартири та понад 120 кв. м для будинку 2021 року українці платили 70,8 грн, а 2022-го заплатять 90 грн.

Введення ПДФО для власників земельних ділянок за межами населеного пункту

Ще одним нововведенням цього року є мінімальне податкове зобов'язання. Введення мінімальної величини податкового зобов'язання щодо сплати податків, зборів і платежів стосується сільгоспвиробників, які здійснюють виробництво та реалізацію власної сільськогосподарської продукції та/або користуються земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, що розташовані за межами населених пунктів.

Quote«Власники таких земельних ділянок зобов'язані сплачувати податки з такої діяльності на рівні загальної суми, яка не може бути меншою за мінімальне податкове зобов'язання. Водночас неважливо, чи використовуються такі земельні ділянки за призначенням. Розмір мінімального податкового зобов'язання не може бути меншим за 4% нормативної грошової оцінки відповідної земельної ділянки», — говорить адвокат ЮФ «Семенова та Партнери» Марина Семенова.

Фізичні особи – власники земельних ділянок, які вирощують на таких ділянках сільськогосподарську продукцію задля її подальшої реалізації, звільняються від оподаткування лише у випадку, якщо дохід від торгівлі за звітний рік становить суму, меншу за розмір 12 мінімальних заробітних плат, встановлений станом на 1 січня звітного року. Якщо дохід більший, фізособа має сплатити 18% ПДФО та 1,5% військового збору.

Податкова амністія: не зашкодь

2022 року триватиме дія програми податкової амністії — спеціального добровільного декларування майна зі сплатою одноразового збору до бюджету. Для декларування активів необхідно подати податкову декларацію в електронній формі та сплатити спеціальний збір упродовж 30 днів.

У частині нерухомості передбачено лише одноразовий платіж — 9% вартості активів, розміщених за кордоном (гроші, нерухомість тощо). Його потрібно сплатити, якщо квартира або інший об'єкт купувалися з нелегальних доходів, тобто в період, коли покупець, наприклад, отримував зарплату в конверті.

Водночас юристи зазначають, що з поточною законодавчою базою спецдекларування практично не вплине на власників нерухомості.

За словами юристів, формально зараз немає заборони на придбання нерухомості, якщо громадянин не брав участі в податковій амністії. Сьогодні посилено правила фінмоніторингу пов'язані з проведенням угод щодо придбання дорогого майна (зокрема квартир), але поки що ці обмеження громадяни України більшою мірою обходять.

Quote«Теоретично в майбутньому держава може мати питання щодо законності походження коштів, на які придбано нерухомість, і повноти сплати з них податків. Проте наявні законодавчі лазівки можуть дозволити громадянам проігнорувати подібні питання без наслідків», — пояснює адвокат, партнер АТ «Ассирія» Дмитро Куцевол.

На думку експертів, усе додаткове податкове навантаження з будівельників, забудовників і продавців вторинного ринку однозначно ляже на плечі кінцевих покупців нерухомості.

«Відповідно на нас очікує подорожчання нерухомості на суму нововведених податків», — підсумував Ігор Ясько, керуючий партнер ЮК Winner.

Коментарі

Всі новини