Facebook Pixel

Податок на нерухомість в Україні: скільки й хто повинен платити

Попри карантин платити податок на нерухомість в Україні доведеться. Про те, хто і за яку нерухомість зобов'язав платити податок українців, читайте в матеріалі The Page.

1

Хто повинен платити податок на нерухомість

Згідно зі статтею 266 Податкового кодексу України, платниками податку на нерухомість є фізичні та юридичні особи, які володіють нерухомістю на території України. Водночас абсолютно не має значення, чи є вони резидентами.

Якщо власниками нерухомості є кілька осіб, кожна з них зобов'язана сплатити за частину, що належить їй.

Якщо об'єкт перебуває у спільній власності, але не поділений у натурі, доведеться домовитися, хто з власників буде платити. Це можна зробити в складку або по черзі.

2

За яку нерухомість потрібно платити податок

Доведеться сплатити податок на нерухомість за квартири площею більш як 60 кв. м, а також житлові будинки площею понад 120 кв. м. Якщо йдеться про різні типи об'єктів нерухомості, то їхня площа має бути більше ніж 180 кв. м.

Наприклад, у разі якщо ви володієте одночасно квартирою/квартирами та житловим будинком або їхніми частинами й загальна площа майна перевищує 180 кв. м.

Ви сплачуєте податок за «зайві» квадратні метри. Припустимо, площа квартири 86 кв. м. У такому разі доведеться заплатити податок на 26 кв. м (86 кв. м — 60 кв. м).

Якщо площа квартири більше ніж 300 кв. м, а будинку — понад 500 кв. м, доведеться сплатити податок на розкіш. Це ще + 25 тис. грн щорічно до суми податку.

Оподатковуються об'єкти житлової та нежитлової нерухомості або їхні частини.

3

Кому не потрібно платити податок на нерухомість

Не потрібно платити податок у тому разі, якщо об'єкт перебуває у власності органів влади, місцевого самоврядування, неприбуткових організацій, що утримуються коштом держбюджету або місцевого бюджету.

Об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, які розташовані в зонах відчуження, обов'язкового відселення, будівлі дитячих будинків сімейного типу, гуртожитки, житлова нерухомість, яка є непридатною для проживання, зокрема через її аварійний стан, і визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаної територіальної громади, не оподатковуються.

4

Як розрахувати розмір податку на нерухомість

Ставка податку на нерухомість визначається рішенням сільської, селищної, міської ради або радою об'єднаних територіальних громад.

Вона не може перевищувати 1,5% розміру мінімальної заробітної плати на 1 січня звітного (податкового року) за 1 кв. метр бази оподаткування.

З початку цього року розмір мінімальної зарплати становив 4723 грн, отже, максимальний розмір податкової ставки на нерухомість не може перевищувати 70,8 грн.

Ставку податку на нерухомість потрібно шукати на офіційному сайті місцевої влади. У Києві це 1,5%.

5

Яке покарання за несплату податку на нерухомість

Якщо ви затримали платіж на строк до 30 днів, розмір штрафу становить 10% суми податку. Якщо не платили більше ніж календарний місяць — 20% суми боргу.

Після закінчення строків оплати на суму податкового боргу нараховується пеня з розрахунку 120% річних ставки НБУ.

6

Коли треба платити податок на нерухомість

2020 року ми сплачуємо податок за 2019 рік. До 1 липня повинні були надійти повідомлення про сплату податку на нерухомість. Якщо вони раптом не надійшли, фізичні особи звільняються від відповідальності за несвоєчасну сплату.

Сплатити податок потрібно протягом 30 днів.

7

Які є пільги на сплату податку на нерухомість

Законом № 540-IX українців звільнили від сплати податку на нерухомість і землю за березень.

Загальну суму податку фактично буде зменшено на один місяць. Однак зверніть увагу, що пільги буде враховано під час розрахунку податку за 2020 податковий (звітний) рік.