Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Будувати під обстрілами: як змінювався ринок первинної нерухомості під час війни в Україні

Ринок нерухомості України 2022 року та ціни на новобудови наприкінці 2022 року | The Page

Ринок нерухомості України 2022 року та ціни на новобудови наприкінці 2022 року | The Page

Від початку повномасштабного вторгнення ринок нерухомості в Україні зупинився на кілька місяців і з травня поступово відновлюється. Коли забудовники повернулися до незавершених проєктів, як змінюються ціни на готове житло в Україні у 2022 році та чого очікують експерти, розповідає The Page.

У якому стані перебував ринок первинного житла до 24 лютого 2022 року

2021 року в Україні було зафіксовано стабільне зростання обсягів будівництва. «Проти 2020 року індекс будівельної продукції зріс на 105,1%. Лідерами за темпами зростання будівництва стали три області: Тернопільська, Вінницька та Черкаська», — звітувала 21 лютого заступниця міністра розвитку громад і територій Наталія Козловська. Загалом обсяги будівництва в попередньому році збільшили підприємства 13 регіонів.

Середня ціна в новобудовах Києва та кількість новобудов у продажу протягом 2022 року

Скільки коштують квартири в новобудовах Києва у грудні 2022. Інфографіка ЛУН Місто

Скільки коштують квартири в новобудовах Києва у грудні 2022. Інфографіка ЛУН Місто

Ціни на житлову нерухомість на первинному ринку за 2021 рік зросли на 25 — 30%. Найбільше подорожчали квартири в новобудовах Києва: середня ціна 1 кв. м у січні 2021 року становила 28 тис. грн, у грудні — 35 тис. грн.

У січні 2022 року ціни ще підвищилися: від 1,3 до 10% проти грудня. Хоча попит на первинному ринку в цей період значно знизився через повідомлення про можливу загрозу з боку рф. Зростання цін експерти пояснювали подорожчанням собівартості будівництва.

У березні 2022 року зупинилися будівництво та продажі новобудов

Після повномасштабного вторгнення на початку березня деякі забудовники повідомили інвесторам, що тимчасово не приймають платежі за придбані квартири. Пені та штрафи було скасовано, але й будівництво зупинилося.

З першого дня війни не працював Державний реєстр речових прав на нерухоме майно. Тож рієлтори не мали змоги офіційно оформлювати угоди з купівлі-продажу нерухомості. Вони застерігали своїх клієнтів не шукати лазівки в законах, оформлювати купівлю як заповіти тощо, бо такі угоди не були юридично захищені.

У травні доступ до реєстрів частково відкрили, за винятком регіонів, де тривали бойові дії. Саме тоді уряд визначив особливості роботи нотаріусів і обмеження угод під час воєнного стану. З цього часу почали фіксувати поодинокі угоди купівлі.

Середня ціна в новобудовах Одеси та кількість новобудов у продажу протягом 2022 року

Скільки коштують квартири в новобудовах Одеси у грудні 2022. Інфографіка ЛУН Місто

Скільки коштують квартири в новобудовах Одеси у грудні 2022. Інфографіка ЛУН Місто

Як відновилося будівництво в Україні під час війни

У квітні й на початку травня будівельні компанії почали повертатися до роботи. Станом на 6 травня експерти спостерігали відновлення робіт вже на понад 400 житлових комплексах у країні: 65 будмайданчиків працювали в Києві, 45 — в Одесі. Крім того, перезапустилися роботи в Черкасах, Дніпрі, Запоріжжі, Полтаві, Кременчуці, Умані.

До кінця травня в Україні вже відновили роботу половина будпроєктів, що працювали 24 лютого. Найбільшу частку проєктів змогли перезапустити в Черкаській (92%), Закарпатській (88%), Волинській (88%), Івано-Франківській (86%) та Рівненській (85%) областях.

Середня ціна в новобудовах Львова та кількість новобудов у продажу протягом 2022 року

Скільки коштують квартири в новобудовах Львова у грудні 2022. Інфографіка ЛУН Місто

Скільки коштують квартири в новобудовах Львова у грудні 2022. Інфографіка ЛУН Місто

На середину липня вже було введено в експлуатацію 39 новобудов, з них 6 житлових комплексів у Києві, 8 — у Львові, 3 — в Одесі. Загалом з початку повномасштабного вторгнення до середини літа в експлуатацію ввели 385 тис. кв. м житла. Останніми роками девелопери здавали по 9 — 10 млн кв. м готового житла на рік.

Прискорила введення новобудов в експлуатацію постанова Кабінету міністрів №722, яка на період воєнного стану дозволяє здавати будинки без частини оздоблення фасадів і благоустрою територій.

Первинний ринок житла повертається

До середини травня до продажу повернулися лише 48 об’єктів Києва. У червні відділи продажів знову працювали вже у 123 новобудовах столиці (це 55% об’єктів, що були на ринку в січні).

На поступове повернення ринок відреагував стрімким стрибком цін: у травні середня ціна за всіма ЖК Києва становила 52 272 грн за кв. м (на 16,2% більше, ніж у січні). Проте вже в червні середня ціна суттєво знизилася: 46 905 грн (+4,2% проти січня).

«Не всі українські виробники відновили роботу. Це зумовлює зростання собівартості, що не може не вплинути на ціну для кінцевого споживача попри суттєво скорочений попит», — пояснював Володимир Даниленко, засновник компанії M4U. Проте в цей період експерти почали зазначати тенденцію до значних дисконтів або довгострокового розтермінування платежів для реальних покупців.

Стан ринку первинної нерухомості наприкінці 2022 року

У грудні, за даними ЛУН, що відображено на інтерактивній мапі «Де в Україні відновили будівництво житла», можна побачити, що найбільше будмайданчиків працюють у Києві — 85, у Львові — 75, у Хмельницькому — 49, в Одесі — 42, в Івано-Франківську — 40.

Середня ціна в новобудовах Дніпра та кількість новобудов у продажу протягом 2022 року

Скільки коштують квартири в новобудовах Дніпра у грудні 2022. Інфографіка ЛУН Місто

Скільки коштують квартири в новобудовах Дніпра у грудні 2022. Інфографіка ЛУН Місто

Попри низький попит, що зараз дорівнює приблизно 5% довоєнного, ціни на нові квартири й далі зростають. Це спричинено браком робочої сили, подорожчанням логістичних витрат, зростанням вартості будматеріалів, різницею курсу валют і новими законами, що потребують додаткових витрат від девелоперів.

За даними Державного фонду майна, за період із 24 лютого в Україні було продано в 4,6 раза менше об’єктів нерухомості, ніж за відповідний період 2021 року. Левова частка цих продажів — житло.

Середня ціна в новобудовах Івано-Франківська та кількість новобудов у продажу протягом 2022 року

Скільки коштують квартири в новобудовах Івано-Франківська у грудні 2022. Інфографіка ЛУН Місто

Скільки коштують квартири в новобудовах Івано-Франківська у грудні 2022. Інфографіка ЛУН Місто

Найближчими місяцями будкомпанії намагатимуться завершити вже розпочате будівництво, але припинять розроблення нових проєктів, повідомив Володимир Семенцов, керівний партнер компанії INSPI Development. «Криза полягає в тому, що немає покупців і немає коштів на будівництво. Тому не будувати виходить дешевше, ніж будувати», — говорить експерт.

Девелопери зазначають, що відчувають сплески цікавості покупців, коли інформаційне тло залишається стабільним. Фахівці впевнені, що під час війни інвестиції в нерухомість залишаються популярним дохідним інструментом, тому попит на житло найближчим часом може почати зростати. Забудовники також чекають на ухвалення закону про компенсацію за зруйноване житло, що дасть змогу залучити додаткові інвестиції в будівництво.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
Коментарі
Всі новини