Facebook Pixel

Рада ухвалила скандальний законопроєкт про реформу містобудування: що з ним не так

Верховна Рада прийняла скандальний законопроєкт про реформу містобудування №5655. Як повідомив нардеп Олексій Гончаренко, «за» проголосували 228 депутати.

Хто та чому підтримував документ, й що з ним не так — розбирались у матеріалі.

Архітектори категорично проти закону про реформу містобудування

На сайті електронних петицій вже є пропозиція ветувати документ. Відповідну петицію зареєстрував Владислав Проценко.

Як повідомляв мер Києва Віталія Кличко, законопроєкт повністю нівелює контроль міст за будівництвом. І створює умови для монопольного централізованого допуску будівельників на ринок.

Quote«Таким чином, самовільне будівництво стає повністю легалізованим, порушуючи права як власників земельних ділянок, так і мешканців громад», — повідомляв він.

Асоціація міст України повідомляла, що в документі обмежуються права місцевого самоврядування. У зверненні міських, селищних та сільських голів наголошується, що всі вони категорично проти ухвалення законопроєкту №5655.

Зокрема через те, що:

  • законопроєкт №5655 створює умови для монопольного централізованого допуску будівельників на ринок, а тим хто зайде, буде дозволено створити приватний орган контролю містобудівної діяльності без жодного впливу держави чи місцевого самоврядування;
  • контроль і нагляд місцевого самоврядування знищуються шляхом заміни їх на моніторинг, який включає в себе лише спостерігання за самовільним будівництвом;
  • вводиться будівельна амністія та відшкодування вартості будівництва самовільним забудовникам з місцевого бюджету;
  • порушуються права власників земельних ділянок, адже відповідальності за самовільне будівництво не буде;
  • ліквідовується можливість громадськості контролювати законність забудови та впливати на незаконні будівництва;
  • знищуються досягнення реформи децентралізації, вся галузь централізується та звільняється від реального контролю.


Архітектор Єгор Штефан вважає цей закон дуже шкідливим для України та українських міст. Законом суттєво зменшуються права архітекторів, громад та міста впливати на архітектурні та інженерні рішення в новобудовах. В той же час з’являється безліч можливостей ігнорувати будь які поради, правки та зауваження від будь-кого у власника чи забудовника. Штефан наголосив, що це перетворить міста «на пам‘ятникі жадобі, зухвалості та марнославству».

Quote«Колись ми повалили злочинну владу Януковича, яка була нелюдською і несправедливою. Зараз ми маємо повалити цей закон, який теж нелюдський і несправедливий», — розповів у відеозверненні архітектор та доброволець добровольчого формування тергромади Антон Целовальник.

Архітектор Олексій Шемотюк назвав законопроєкт мародерським, й вже пропонує ветувати його. А видавець професійної архітектурної літератур Дмитро Настека запропонував спочатку «зробити закон нормальним», а вже потім виносити його на голосування.

Видання «Наші гроші» повідомляло, що законопроєкт створює «небаченої раніше в історії України діри для хижацьких забудовників».

QuoteДуже простими словами нова схема виглядає так. Якщо забудовник хоче поставити хмарочос у дворі вашого будинку або біля монументу «Батьківщина-Мати», то йому достатньо за невеличкий прайс отримати у одного чиновника містобудівні умови та обмеження (МУО) на цю ділянку. В цьому папірці може бути написано що завгодно, навіть якщо Київрада своїми рішеннями забороняє там щось будувати. Далі забудовник з цим папірцем починає будувати свій хмарочос", — пише видання.

У медіа додають, що у подібному випадку місцеві мешканці та активісти просто не зможуть кудись пожалітись, бо повністю знищена процедура оскаржень беззаконня.

Врешті решт, у Головному юридичному управлінні Ради повідомили, що окремі положення законопроєкту не узгоджуються з нормами Конституції та законів України, а також не враховують правової позиції Конституційного Суду України. Крім того, за відсутності у законопроєкті передбачених Законом України «Про запобігання корупції» запобіжників (зокрема, порушення антикорупційних обмежень щодо запобігання конфлікту інтересів, корупційним та пов’язаним з корупцією правопорушенням) установа вважає, що деякі положення законопроекту можуть створити передумови для корупційних ризиків при здійсненні державного містобудівного контролю і нагляду та не сприятимуть прозорості в їхньому здійсненні.

Хто та чому підтримував законопроєкт 5655

Скандальний документ підтримувала одна з його ініціаторів — голова партії «Слуга Народу» Олена Шуляк. За її словами, проєкт закону зруйнує монополію місцевої влади на ухвалення рішень у будівельній галузі. За її словами, представники багатьох галузей зіштовхуються із непрозорістю умов містобудування – від виділення земельної ділянки до дозволу на будівництво.

Quote«Видача документів буде автоматизована через використання Єдиної державної електронної системи в сфері будівництва. Другий пазл, де ми ламаємо монополію, коли вводимо змішану систему містобудівного контролю: не тільки місцева влада зможе контролювати будівництво об’єктів та вводити в експлуатацію, але й уповноважені особи з містобудівного контролю», – пояснила Шуляк.

Також у підртимку документу висловлювався голова Мінцифри Михайло Федоров.

Quote«Підтримую революційний законопроєкт 5655. Він вперше на рівні закону прибирає чиновників від прийняття рішення, автоматизуючи їх на підставі прозорих алгоритмів та перевірки даних в інших реєстрах та кадастрах. Якщо ж всі документи в порядку — відбуватиметься автоматична реєстрація заявки, без будь-якого контакту з чиновниками», — написав він.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉