Міжнародна спілка архітекторів (МСА) закликала Верховну Раду доопрацювати законопроєкт № 5655 і врегулювати питання авторських прав архітекторів, інакше закон буде суперечити європейському законодавству.
У листі, адресованому Архітектурній палаті України, віцепрезидентка МСА Істеліанна Атанассова від імені всієї організації висловила повну підтримку українським колегам, які нещодавно вийшли на протести, щоб захистити свої права. В організації запропонували допомогу депутатам Верховної Ради у врегулюванні суперечливих питань щодо авторських прав архітекторів згідно з європейським законодавством і міжнародною практикою.
«Я та мої колеги дійшли висновку, що архітектурна спільнота в Україні ризикує втратити своє право на контроль реалізації їхніх архітектурних проєктів. Місія архітектора — створювати високу якість життя, захищати культурну спадщину й природу, створювати зелені міста та дружні простори для всіх людей. Роль архітекторів має вирішальне значення для містобудування та сталого розвитку нашої планети. Їхня потужність та знання не можуть бути знехтувані», — наголосила Атанассова.
Міжнародна практика захищає права авторів-архітекторів і дає їм усі можливості контролювати реалізацію проєктів для отримання найвищої якості будівництва, наголошує МСА.
Професійні знання архітекторів мають сприяти покращенню якості життя в боротьбі з кліматичними змінами, інтеграції сталого розвитку країни «в одному ряду з викликами, з якими зіткнулася Україна в приготуванні до членства в ЄС для імплементації ініціатив щодо територіальної цілісності, економічної свободи та соціального захисту», йдеться у документі.
«Я б хотіла висловити свою повну підтримку Спілці архітекторів України, а також готовність Міжнародної спілки архітекторів допомогти Спілці архітекторів України та авторам закону врегулювати процеси містобудування, а також права й відповідальності архітекторів відповідно до затвердженої міжнародної практики та законодавства», — наголосила віцепрезидентка МСА.
Як зазначила у коментарі заступниця голови Архітектурної палати Національної спілки архітекторів України Анна Кирій, очільники МСА резюмували в розмові з українськими архітекторами, що в разі ухвалення законопроєкту в нинішньому вигляді, з порушенням авторських прав архітекторів, Україні буде складно адаптувати своє законодавство до європейського.
За словами Кирій, повернення авторського права архітекторам — ключове в містобудівній реформі, і це добре розуміють у міжнародній архітектурній спільноті. «В Україні ж наразі нас ніхто не чує», — наголосила архітекторка.
«Якщо законопроєкт 5655 справді спрямований на боротьбу з корупцією, як кажуть його автори, навіщо взагалі було чіпати чинні норми щодо авторських прав? Навіщо потрібно було чіпати закони про основи містобудування й архітектурну діяльність? Навіщо було чіпати ще понад два десятки законів і кодексів, якщо вся цифровізація та процедури лягають в закон про регулювання містобудівної діяльності? Чому всі ці речі потрібно було прописувати, причому без залучення архітектурної спільноти?» — наголосила Кирій.
Архітектурна спільнота 16 листопада вийшла на всеукраїнську акцію проти ухвалення законопроєкту № 5655.
На своїх протестах архітектори заявили, що цей документ не можна ухвалювати в нинішньому вигляді, інакше він знищує професію архітектора та закладає фундамент для неминучих інженерних катастроф, суттєво звужує можливості громад впливати на містобудування, а також централізує корупцію в містобудівній галузі.