Facebook Pixel

Топ-10 найкращих архітекторів України

Дизайн

Архітектура — важлива частина людського існування. Вона не тільки радує око, а й забезпечує комфортне проживання в місті. Нині архітектори в усьому світі намагаються знайти найкращі рішення для створення простору, сприятливого для спільного життя та діяльності. Крім того, історична спадщина може піти на користь місцевій економіці.

День архітектора: топ-10 найкращих архітекторів України. Фото: УНІАН

День архітектора: топ-10 найкращих архітекторів України. Фото: УНІАН

Всесвітній День архітектора відзначають у перший понеділок жовтня; у 2021 році він припадає на 4 жовтня. У цей день архітектори в усьому світі традиційно збираються на конференції, де обговорюють результати своєї роботи, проблеми профільної освіти та влаштовують творчі дискусії. Тема цьогорічної події така: «Місто — простір спільного користування». Спеціально до Дня архітектора The Page зібрало добірку матеріалів про найкращих архітекторів України.

Олександр Кобелєв

Будівля Національного банку України. Фото: НБУ

Будівля Національного банку України. Фото: НБУ

Олександр Кобелєв — відомий архітектор, найвідомішою роботою якого є будівля Нацбанку України. Цю будівлю побудували в 1902 році в стилі епохи Відродження.

Кобелєв був хрещеник імператора Олександра ІІ, здобув освіту в Росії, але проходити практику приїхав до Києва, де і залишився. Після революції архітектор чудом врятувався від сталінських репресій.

Наприкінці 1880-х — у 1890-х роках Олександр Кобелєв звів ряд споруд у залізничній галузі; зокрема, під його керівництвом було збудовано вокзал у Козятині — один із найкращих вокзалів в Україні. У Полтаві архітектор спроєктував земельний банк; у Києві за його проєктами побудували близько 250 будинків.

Владислав Городецький

Будинок із химерами. Фото: KrainaUa

Будинок із химерами. Фото: KrainaUa

Архітектора Владислава Городецького називали київським Гауді за новаторство та любов до експериментів. Він побудував більше 30 будівель в Україні не тільки за власними проектами, але й коли здійснював технічний нагляд за будівництвом.

До найвідоміших робіт архітектора належать Будинок із химерами та костел святого Миколая. Обидві будівлі виконані в стилі ранньої неоготики Києва. Разом з інженером Антоном Страусом Городецький звів караїмську кенасу в Києві. Також архітектор створив віллу в Євпаторії, земську лікарню в Мошнах, черкаську й уманську гімназії та костел Потоцьких у селі Печера на Вінниччині.

Городецький тяжів до нових матеріалів і технік, став адептом бетону в Києві. Ходили навіть чутки, що Будинок із химерами був рекламою цементного заводу, який дешево продав сировину для архітектурного проєкту.

Олег Дроздов

Театр на Подолі. Фото: drozdov-partners.com

Театр на Подолі. Фото: drozdov-partners.com

Олег Дроздов — засновник і провідний архітектор харківського архітектурного бюро Drozdov&Partners. Серед його робіт — Театр на Подолі в Києві, Jam Factory у Львові та Ave Plaza в Харкові.

Також Дроздов керує Харківською школою архітектури — приватним навчальним закладом, який виховує нове покоління архітекторів та урбаністів. Його роботи відзначені високими нагородами: зокрема, він отримав Гран-прі та першу премію в номінації «Комерційний інтер’єр» українського конкурсу «Кращий інтер’єр року». Крім того, бюро Дроздова створює архітектурні проєкти в Чехії, Швейцарії та Франції.

Сергій Махно

Архітектор Сергій Махно. Фото: PG/Олександр Медведєв

Архітектор Сергій Махно. Фото: PG/Олександр Медведєв

Сергій Махно — яскравий архітектор, дизайнер, кераміст та колекціонер творів сучасного українського мистецтва. У 2003 році заснував студію українського дизайну, архітектури та кераміки Sergey Makhno Architects. У березні 2016-го — галерею предметного дизайну Sergey Makhno Gallery, яка існувала до 2019 року.

Нині Махно працює над проєктом приватного дому-музею сучасного українського мистецтва під Києвом. Також архітектор створив творче об'єднання Makhno Art Foundation, основні напрями роботи якого — архітектурне проєктування, дизайн інтер'єру, комплектація проєктів, предметний дизайн, виробництво керамічних предметів декору та меблів.

Офіс Sergey Makhno Architects відрізняється не тільки незвичайним дизайном інтер'єру — його простір продумано так, щоб кожному співробітнику в ньому було якомога зручніше. Детальніше про найкреативніші офіси Києва читайте за посиланням.

В'ячеслав Балбек

Інтер'єр Hangover Bar. Фото: Slava Balbek

Інтер'єр Hangover Bar. Фото: Slava Balbek

В'ячеслав Балбек — український архітектор, співзасновник майстерні 2 B Group, автор дизайну проєктів The Cake, The Bar, «Маринка», а також куратор курсу архітектурного дизайну Київської академії медіамистецтв.

Балбек став дизайнером кафе «Дублер» та закладу «Дилетант» біля станції метро «Тараса Шевченка», Hangover Bar та інших об'єктів. Команда архітектора працювала і над закордонними проектами, зокрема над 906 World Cultural Center у Сан-Франциско, що в штаті Каліфорнія у США.

Водночас бюро займається й дизайном квартир.

Бернард Меретин

Собор святого Юра у Львові. Фото: УНІАН

Собор святого Юра у Львові. Фото: УНІАН

Архітектор німецького походження Бернард Меретин на початку ХVIII століття приніс до Західної України європейську стилістику бароко та рококо. З 1738 року він звів десятки вишуканих будівель у Львові. Його головні шедеври — це собор Святого Юра та кам’яниці на площі Ринок.

Також архітектор перебудував храми та монастирі в Буську, Коломиї, Лопатині, Берездівцях, Годовиці. Головним замовником Меретина став магнат Микола Потоцький, який перебудовував свої маєтки в Городенці та Бучачі.

Іван Григорович-Барський

Маріїнський палац. Фото: УНІАН

Маріїнський палац. Фото: УНІАН

Один із найіменітіших архітекторів доби бароко XVIII сторіччя Іван Григорович-Барський тісно пов'язаний зі столицею України. До наших часів дожило не так багато його шедеврів: Покровська та Набережно-Микільська церкви, Маріїнський палац, який спроєктував Растреллі.

Григорович-Барський створив відомий фонтан-ротонду «Самсон», однак нині кияни можуть бачити лише відновлений фонтан.

У 1750 — 1760 роках архітектор працював у Козельці Чернігівської області, де зводили собор Різдва Богородиці. Поблизу Козельця, в селі Лемеші, Григовович-Барський спроєктував і збудував Трисвятительську церкву на честь козака Григорія Розума.

У 1774 році на кошти останнього кошового отамана Петра Калнишевського архітектор спорудив надбрамну церкву з дзвіницею в Межигірському монастирі.

Василь Кричевський

Будинок письменників у Києві. Фото: УНІАН

Будинок письменників у Києві. Фото: УНІАН

Архітектора та графіка Василя Кричевського вважають засновником українського модерну. Фасади його будівлі Полтавського губернського земства, що зведено на початку ХХ сторіччя, він прикрасив вишуканим декором, використавши традиції народного мистецтва. На стінах, облицьованих керамічною плиткою, — герби Полтави та повітових міст, розетки, композиції на основі українського символу «дерево життя».

Також Кричевський — автор Будинку письменників у Києві, відомого як «Роліт»; остаточного проєкту музею Тараса Шевченка в Каневі; проєкту будинку Михайла Грушевського в Києві. Брав участь у розкопках Десятинної церкви під керівництвом археолога Вікентія Хвойки.

Авраам Мілецький

Крематорій на Байковому кладовищі. Фото: livejournal/Roman Grabezhov

Крематорій на Байковому кладовищі. Фото: livejournal/Roman Grabezhov

Неомодернізм Авраама Мілецького тяжіє до футуристичних форм та ідей. Він — автор споруди крематорію на Байковому кладовищі, а також київского готелю «Салют», що нависає над площею Слави неподалік від «Арсенальної».

Також архітектор побудував готель «Україна», парк Вічної слави, центральний автовокзал у Києві та займався реконструкцією Андріївського узвозу.

Дмитро Дяченко

Національний університет біоресурсів і природокористування. Фото: сайт НУБіП

Національний університет біоресурсів і природокористування. Фото: сайт НУБіП

Дмитра Дяченка вважають основоположником необароко — одного з архітектурних стилів ХХ сторіччя. Хоча втілити в життя більшість амбітних проєктів архітектору не дали: він загинув 1942 року в одному зі сталінських таборів, звинувачений в українському націоналізмі в архітектурі.

Саме Дяченко відкрив першу професійну виставку української архітектури в Російській імперії, а потім у Києві став творцем Українського архітектурного інституту.

Серед творів майстра — церковно-археологічний музей (Кам’янець-Подільський), міська управа (Ковель), сучасний Національний університет біоресурсів і природокористування України, а також земська лікарня в Лубнах на Полтавщині, де тепер міститься дитяча поліклініка.

Як виростити метрові троянди Дизайн

Як виростити метрові троянди

Свято BVLGARI в Києві: новосілля в римських традиціях і ретроспектива ювелірно-годинникового мистецтва Мода

Свято BVLGARI в Києві: новосілля в римських традиціях і ретроспектива ювелірно-годинникового мистецтва

Українські музеї під час війни: як їх відновлюють і рятують експонати Життя

Українські музеї під час війни: як їх відновлюють і рятують експонати