Facebook Pixel

Як створити затребуваний бізнес-центр: топ-5 факторів

Назар Бенч
Власник ІБК «Фенікс Груп»
Фото: Free-Photos / Pixabay

Фото: Free-Photos / Pixabay

Продуманий бізнес-центр робить перебування в будівлі комфортним й створює кращі умови для компаній.

У нещодавньому дослідженні консалтингової компанії Knight Frank відзначається, що найближчі три роки 47% орендарів будуть націлені на покращення якості приміщень, які вони займають. Це пов'язано з постійним розвитком технологій, які підвищують рівень життя, а також реальністю пост-COVID-19.

На які складові бізнес-центру орендарі звертають увагу сьогодні та що визначає доцільність проєкту на ринку?

Telegram Logo

Бізнес-інфраструктура часто стає ключовим фактором для орендаря при виборі приміщення.

Рішення про розміщення тієї чи іншої опції всередині бізнес-центру приймають із урахуванням вихідних даних і аналізу кожного окремого об'єкта. Девелопер співвідносить внутрішнє наповнення з місцем розташування і класом офісної будівлі. Також береться до уваги наявність розвиненої соціальної та транспортної інфраструктури поблизу.

Є базові параметри, визначені в класифікації ділової нерухомості. Зокрема, в столичних бізнес-центрах класу «А» обов'язкова наявність кафе або їдальні для співробітників. Водночас проєкти цієї категорії доповнюють різними зручностями, що відповідає ціновій політиці й запитам клієнтів. Так, у Києві на території БЦ найчастіше свої послуги надають ресторани, банки, туристичні агентства, тренажерні зали, салони краси. За кордоном, наприклад, можна знайти проєкти з душовими, тенісними кортами та іншими опціями.

Надалі на практиці проводять опитування серед орендарів бізнес-центру, досліджуючи їхні запити. Зважаючи на отриману інформацію, розширюють або доповнюють об'єкт новими сервісами.

Екологічні матеріали. В Європі поступово відмовляються від переважно неекологічної будівельної продукції. Це обумовлено високим показником викидів парникових газів у галузі.

На ринку періодично представляють будівельні матеріали з покращеними експлуатаційними характеристиками, а також нові екологічні напрацювання, як-от вікна з прозорої деревини, цеглу, що фільтрує повітря, чи бетон, стійкий до тріщин.

Сьогодні більшою проблемою є застосування таких матеріалів. В Європі впроваджувати новітні напрацювання, починаючи з етапу проєктування, девелоперські компанії стимулює політика, спрямована на сталий розвиток, а також прагнення виділитися з-поміж конкурентів.

В Україні відзначається помірний інтерес до екоматеріалів. Висока вартість, відсутність положень щодо їнього використання в будівельних нормах та інших нормативних актах суттєво уповільнюють інновації. Деякі матеріали девелопери інтегрують у свої проєкти, однак поки використання такої продукції не закріпиться на рівні нормативної документації, будівництво реалізовуватиметься переважно традиційними способами.

Енергоефективні технології лежать в основі «зеленого» будівництва. Такі рішення дають змогу зберегти енергоресурси та є економічно вигідними в перспективі.

Зберегти та раціонально споживати ресурси допомагають як сама конструкція будівлі, так і елементи всередині, як-от smart-освітлення. Наприклад, тільки наявність технологій для збору та повторного використання дощової води зменшує витрати на ресурс у середньому на 20%. Такий комплекс рішень загалом позитивно відбивається на експлуатаційних платежах.

У світі орієнтуються на розвиток «зелених» проєктів, які створюють комфортні умови для роботи та мінімізують негативний вплив на навколишнє середовище.

В Україні високий відсоток застарілих будівель, зокрема й комерційних. Зважаючи на дефіцит нових якісних об'єктів, підвищений попит на офіси зберігається і в період пандемії COVID-19. То ж Україні ще потрібно нарощувати обсяг «зелених» площ, поступово змінюючи політику та будівельні норми.

Інтеграція smart-рішень у проєкт. Сьогоднішні технології допомагають ефективно управляти системами життєзабезпечення бізнес-центру.

З COVID-19 сформувалося розуміння того, як навколишній простір впливає на здоров'я і продуктивність (концепція healthy-building). Інноваційні системи в бізнес-центрах дають змогу в реальному часі відстежувати та оптимізувати показники мікроклімату (включаючи опалення, вентиляцію, кондиціювання) у внутрішніх просторах.

Крім того, сьогодні в офісних проєктах реалізують програми, за допомогою яких можна автоматизувати найрізноманітніші функції, починаючи від бронювання приміщень до каршерінгу.

Згодом в Україні можуть поширитися актуальні сьогодні тренди на очищення повітря ультрафіолетом або безконтактні технології з використанням голосових команд (які мінімізують контакт із фізичними поверхнями).

Загалом smart-рішення вибирають для того, щоб знизити загальне споживання електроенергії та оптимізувати витрати на експлуатацію в довгостроковій перспективі.

Гнучкі рішення. Пандемія вплинула на багато сфер, зокрема на нерухомість. За офісом залишається функція командної взаємодії та комунікації, однак у сегменті змінились усталені підходи до вибору об'єкта.

На багатьох ринках відзначається запит на короткострокову оренду, оптимізацію ресурсів і можливість працювати в обраному community.

Сьогодні девелопери (самостійно чи за участю коворкінг-операторів) впроваджують концепції адаптивних просторів у межах офісних проєктів. Так, у ряді країн відзначається активний попит на такі площі в бізнес-центрах.

Можливість працювати з найрізноманітніших точок сприяла тому, що резидентами адаптивних просторів поряд зі стартап-компаніями стають співробітники великого бізнесу.

Практика роботи гнучких робочих зон на території бізнес-центрів поступово розвивається на українському ринку, дає змогу орендарю вибирати найбільш прийнятний для нього формат.

Розвиток технологій сприяє появі нових вимог до ділових об'єктів. Під час розробки проєкту бізнес-центру девелопер аналізує конкурентів, доцільність концепції, враховує можливість задовольнити актуальні запити ринку.

Сьогодні умовно можна виділити декілька складників, які визначають конкурентність об'єкта. Вони не є чимось новим, але з кожним роком зростають і поліпшуються. Серед таких компонентів — наявність грамотно спланованої бізнес-інфраструктури, мінімізація негативного впливу на навколишній світ (завдяки застосуванню екологічних будівельних матеріалів та енергоефективних технологій), автоматизація систем і процесів функціонування БЦ, а також адаптивність просторів і гнучкість умов для орендарів.

The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Коментарі

Всі новини