Продуманий бізнес-центр робить перебування в будівлі комфортним і створює кращі умови для компаній.
У нещодавньому дослідженні консалтингової компанії Knight Frank зазначається, що найближчі три роки 47% орендарів будуть націлені на покращення якості приміщень, які вони займають. Це пов'язано з постійним розвитком технологій, які підвищують рівень життя, а також реальністю постCOVID-19.
На які складники бізнес-центру орендарі звертають увагу сьогодні та що визначає доцільність проєкту на ринку?
Бізнес-інфраструктура часто стає ключовим чинником для орендаря під час вибору приміщення.
Рішення про розміщення тієї чи іншої опції всередині бізнес-центру приймають з огляду на вихідні дані та аналіз кожного окремого об'єкта. Девелопер співвідносить внутрішнє наповнення з місцем розташування і класом офісної будівлі. Також береться до уваги наявність розвиненої соціальної та транспортної інфраструктури поблизу.
Є базові параметри, визначені в класифікації ділової нерухомості. Зокрема, в столичних бізнес-центрах класу «А» обов'язкова наявність кафе або їдальні для співробітників. Водночас проєкти цієї категорії доповнюють різними зручностями, що відповідає ціновій політиці й запитам клієнтів. Так, у Києві на території БЦ найчастіше свої послуги надають ресторани, банки, туристичні агентства, тренажерні зали, салони краси. За кордоном, наприклад, можна знайти проєкти з душовими, тенісними кортами та іншими опціями.
Надалі на практиці проводять опитування серед орендарів бізнес-центру, досліджуючи їхні запити. Зважаючи на отриману інформацію, розширюють або доповнюють об'єкт новими сервісами.
Екологічні матеріали. В Європі поступово відмовляються від переважно неекологічної будівельної продукції. Це обумовлено високим показником викидів парникових газів у галузі.
На ринку періодично представляють будівельні матеріали з покращеними експлуатаційними характеристиками, а також нові екологічні напрацювання, як-от вікна з прозорої деревини, цеглу, що фільтрує повітря, чи бетон, стійкий до тріщин.
Сьогодні більшою проблемою є застосування таких матеріалів. В Європі впроваджувати новітні напрацювання, починаючи з етапу проєктування, девелоперські компанії стимулює політика, спрямована на сталий розвиток, а також прагнення виділитися з-поміж конкурентів.
В Україні відзначається помірний інтерес до екоматеріалів. Висока вартість, відсутність положень щодо їнього використання в будівельних нормах та інших нормативних актах суттєво уповільнюють інновації. Деякі матеріали девелопери інтегрують у свої проєкти, однак поки використання такої продукції не закріпиться на рівні нормативної документації, будівництво реалізовуватиметься переважно традиційними способами.
Енергоефективні технології лежать в основі «зеленого» будівництва. Такі рішення дають змогу зберегти енергоресурси та є економічно вигідними в перспективі.
Зберегти та раціонально споживати ресурси допомагають як сама конструкція будівлі, так і елементи всередині, як-от smart-освітлення. Наприклад, тільки наявність технологій для збору та повторного використання дощової води зменшує витрати на ресурс у середньому на 20%. Такий комплекс рішень загалом позитивно відбивається на експлуатаційних платежах.
У світі орієнтуються на розвиток «зелених» проєктів, які створюють комфортні умови для роботи та мінімізують негативний вплив на навколишнє середовище.
В Україні високий відсоток застарілих будівель, зокрема й комерційних. Зважаючи на дефіцит нових якісних об'єктів, підвищений попит на офіси зберігається і в період пандемії COVID-19. То ж Україні ще потрібно нарощувати обсяг «зелених» площ, поступово змінюючи політику та будівельні норми.
Інтеграція smart-рішень у проєкт. Сьогоднішні технології допомагають ефективно управляти системами життєзабезпечення бізнес-центру.
З COVID-19 сформувалося розуміння того, як навколишній простір впливає на здоров'я і продуктивність (концепція healthy-building). Інноваційні системи в бізнес-центрах дають змогу в реальному часі відстежувати та оптимізувати показники мікроклімату (включаючи опалення, вентиляцію, кондиціювання) у внутрішніх просторах.
Крім того, сьогодні в офісних проєктах реалізують програми, за допомогою яких можна автоматизувати найрізноманітніші функції, починаючи від бронювання приміщень до каршерінгу.
Згодом в Україні можуть поширитися актуальні сьогодні тренди на очищення повітря ультрафіолетом або безконтактні технології з використанням голосових команд (які мінімізують контакт із фізичними поверхнями).
Загалом smart-рішення вибирають для того, щоб знизити загальне споживання електроенергії та оптимізувати витрати на експлуатацію в довгостроковій перспективі.
Гнучкі рішення. Пандемія вплинула на багато сфер, зокрема на нерухомість. За офісом залишається функція командної взаємодії та комунікації, однак у сегменті змінились усталені підходи до вибору об'єкта.
На багатьох ринках відзначається запит на короткострокову оренду, оптимізацію ресурсів і можливість працювати в обраному community.
Сьогодні девелопери (самостійно чи за участю коворкінг-операторів) впроваджують концепції адаптивних просторів у межах офісних проєктів. Так, у ряді країн відзначається активний попит на такі площі в бізнес-центрах.
Можливість працювати з найрізноманітніших точок сприяла тому, що резидентами адаптивних просторів поряд зі стартап-компаніями стають співробітники великого бізнесу.
Практика роботи гнучких робочих зон на території бізнес-центрів поступово розвивається на українському ринку, дає змогу орендарю вибирати найбільш прийнятний для нього формат.
Розвиток технологій сприяє появі нових вимог до ділових об'єктів. Під час розробки проєкту бізнес-центру девелопер аналізує конкурентів, доцільність концепції, враховує можливість задовольнити актуальні запити ринку.
Сьогодні умовно можна виділити декілька складників, які визначають конкурентність об'єкта. Вони не є чимось новим, але з кожним роком зростають і поліпшуються. Серед таких компонентів — наявність грамотно спланованої бізнес-інфраструктури, мінімізація негативного впливу на навколишній світ (завдяки застосуванню екологічних будівельних матеріалів та енергоефективних технологій), автоматизація систем і процесів функціонування БЦ, а також адаптивність просторів і гнучкість умов для орендарів.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора