Facebook Pixel

Що буде з цінами на житло в Україні після війни: обвал ринку чи стрімке зростання

Незважаючи на те, що на початку травня ринок нерухомості був відновлений, сегмент купівлі-продажу майна все ще перебуває у підвішеному стані.

Про це зазначив у коментарі The Page гендиректор девелоперскої компанії Greenol Олег Приходько. За його словами, наразі важко прогнозувати, коли запрацює ринок хоча б наполовину і у якому стані він буде після завершення війни — це залежить від того, скільки часу триватимуть бойові дії.

Quote«Рано прогнозувати, чи буде обвал ринку нерухомості, чи навпаки ріст цін. Ми не можемо зараз знати, якою ціною завершиться для нас ця війна, у якому стані буде економіка, інфраструктура, залізничні перевезення, скільки у країні буде паливно-мастильних, будівельних матеріалів», — наголосив експерт.

Водночас, за словами Приходька, вже зараз зрозуміло, що після війни на кілька років повністю зміняться підходи до ціноутворення та якості житла, організації міського простору.

У довоєнний період розвиток будівницта зосереджувався у Києві, тут найактивніше з'являлись нові ЖК, столиця відрізнялась також найвищими цінами. Після війни український ринок житла буде розділений за географічним принципом — на три територіальні зони, вважає експерт.

Категорія 1. Міста війни як територія відновлення

До першої категорії відійдуть Харків, Маріуполь, Київська область, міста східних, південних регіонів, що найбільше постраждали від війни.

Території відбудови житла та інфраструктури, автошляхів, комунікацій, на переконання експертів, у переважній більшості передбачатимуть забудову з новими підходами, особливо у освоєнні простору та ландшафту.

Quote«Очевидно, що буде мінятись містобудівне обгрунтування, особливо у в великих містах, таких як Харків, Чернігів: ми побачимо сучасне гарне планування районів і місць загального користування, а не точкову забудову», — вважає експерт з нерухомості Ярослав Цуканов.

Стартові ціни на таке новостворене житло можуть здивувати ще на етапі котлованів. А зростання цін буде стрімким протягом перших 2-3 років від початку відбудови.

Quote«Дуже важливо, щоб у всіх відновлювальних процесах значуща роль надавалася архітектурно-планувальним рішенням. Голос архітектора має стати більш вагомим, щоб його було добре чутно девелоперам, забудовникам, інвесторам, фінансовим партнерам», — наголосив Приходько.

Саме на відновлених територіях Україна має шанс отримати нові квартали з комфортним та безпечним проживанням, з достатньою кількістю навчальних та оздоровчо-спортивних закладів, у першу чергу повноцінних дитсадочків та шкіл.

Зважаючи на проблему емоційного сприйняття територій, на яких відбулися страждання та смерті мирного населення, влада на мысцях маэ зробити все для сучасного розвитку цих територій, переконаний експерт.

Quote«Словосполучення «щільність забудови» у оновлених містах має приносити радість, а не жах і клопіт. Перегони за висотністю будівель та кількістю поверхів мають відійти в минуле», — вважає Приходько.

Категорія 2. Центр України: стабілізація цін

В центральній частині України ринок, на переконання експертів, почувається більш-менш стабільно, хоча і доволі налякано.

Через різке здорожчання будматеріалів темпи будівництва у Києві сповільняться. Фото: address.ua

Через різке здорожчання будматеріалів темпи будівництва у Києві сповільняться. Фото: address.ua

Quote«У Києві ринок зависне. Навряд чи в столицю будуть направлятись такі великі потоки грошей, як в міста, що більш постраждали від війни. Окрім того, ціна на будматеріали вже зараз дуже висока — тож і вартість будівництва, і собівартість житла суттєво здорожчає — далеко за $1 тис за кв. метр», — пояснив Ярослав Цуканов.

На думку Олега Приходька, з десяток будівельних проєктів ще довго — 3-6 місяців — не зможуть відновити будівництво навіть після відміни воєнного стану у країні.

Quote«Попит на нерухомість будуть створювати ті ж категорії людей, що й до війни, плюс частково переміщені особи зі східних та південних регіонів країни, а також трудові мігранти у столицю, як найбільш високооплачуваний центр працевлаштування», — пояснив Олег Приходько.

На цих територіях у перші роки миру на ціни впливатимуть дефіцит доступного житла, вартість будматеріалів та інвестиційна привабливість ЖК.

Категорія 3. Західні регіони України: ціна за безпеку

На заході України ціни на житло злетіли ще до війни, іпопит на квартири буде зберігатися високим. Фото: karpaty.love

На заході України ціни на житло злетіли ще до війни, іпопит на квартири буде зберігатися високим. Фото: karpaty.love

Внутрішня міграція на захід країни вже спричинила зростання цін на нерухомість. У минулому 2014 рік довів, що внутрішньо переміщені особи здатні дати поштовх у розвитку ринку нерухомості у певних регіонах. У першу чергу це стимулює темпи будівництва житла на первинному ринку нерухомості і утримує попит на вторинному.

Quote«Емоційна складова «безпечних» регіонів ще з десять років впливатиме на трудову міграцію всередині країни та частково на вибір місця проживання останніх пенсійних років життя забезпечених верств населення. Іноземний бізнес вочевидь теж буде надавати перевагу більш безпечним областям», — наголосив експерт.

Звичайно ж, левова частка цього вибору залежатиме від доцільності розміщення бізнесу іноземних компаній в Україні. І чим кращі будуть умови для ведення такого бізнесу, тим більше та інтенсивніше буде розвиватися і ринок нерухомості.

Щодо цін, то у повоєнний час тут прогнозується найбільш повільне зростання цін серед трьох категорій, вважає експерт, адже ціни тут вже взяли своє за місяці війни.

Подякувати 🎉