Війна пошкодила та зруйнувала тисячі будинків і квартир, які були в іпотеці. Позичальники, що укладали договори з банками для отримання житла, тепер опинилися в скрутній ситуації, коли немає житла, а на родині фінансовим тягарем висить кредит.
Лише торік, за даними Нацбанку України, фінустанови видали 10 тисяч іпотечних кредитів на суму майже 9 млрд грн. Найбільше брали іпотеку в Києві та області, а також у Харкові, де окупанти завдали чимало шкоди житловому фонду.
з'ясувало, як бути з іпотекою, якщо майно під заставою було знищено або пошкоджено агресором.
Воєнний стан як форс-мажор: чи треба повертати банку кредит
Як пояснила в коментарі адвокатка Тетяна Козаченко, війна не скасовує обов'язок повернення кредиту (боргу).
Під час форс-мажорних обставин, до яких належить воєнний стан, сторони зазвичай не несуть відповідальності за невиконання договору, але тільки на час таких обставин. Тобто всі зобов'язання буде відновлено після закінчення війни.
«Наявність воєнного стану не скасовує сплати кредиту. Позичальники однаково мусять виплатити всі свої споживчі кредити, до яких належить і іпотека. Виходить, що банк не купував будинок, а лише дав кошти. А куди ви їх поділи — це ваше питання. За законодавством ризик пошкодження/знищення майна несе його власник», — пояснила адвокатка.
Ба більше, якщо в позичальника через обстріли та воєнні дії вже немає іпотечного майна, а він узяв у банку гроші й цим майном поручився, у цьому випадку він зобов'язаний, згідно із загальними правилами договору, закласти інше рівноцінне майно, щоб гарантувати повернення кредиту. Попри війну всі фінансові проблеми залишаються на людині.
«Висновок: борг (кредит) під час війни нікуди не зникає. Ба більше, банк і далі нараховує відсотки. А втрата майна не впливає на необхідність повернення кредиту», — зауважила юристка.
Єдина можливість компенсації пошкодження чи втрати майна – його страхування. У разі якщо чинник війни не виключений із форс-мажорних обставин, страхова компанія має відшкодувати його вартість.
В іншому разі співзасновник проєкту Monitor. Estate Володимир Копоть радить звернутися за компенсацією до держави через втрачене внаслідок війни майно.
«Якщо ваше житло було в іпотеці й воно зруйноване, то кредит банку віддавати однаково доведеться. Але компенсацію за відновлення житла можна отримати, подавши заяву через «Дію» або ЦНАП і довівши фактичні витрати на його відновлення або первинну вартість», — пояснив Копоть.
Іпотека під час війни. Що гарантує держава
У разі якщо в позичальника немає можливості сплачувати кредит і відсотки за ним через втрату роботи чи вимушений переїзд, закон дозволяє поставити виплати на паузу. За словами Козаченко, у ситуації з іпотекою є й кілька запобіжників від держави.
«Якщо майно повністю знищено — і будинок втратили, і борг висить, єдине, що зробила держава, так це те, що під час воєнного стану людина не несе жодної відповідальності, якщо вона не сплачує кредит. Але щойно воєнний стан буде скасовано, у людини знову виникає обов'язок з обслуговування кредиту», — пояснила адвокатка.
З іншого боку, банки не мають права в період воєнного стану стягувати пеню чи застосовувати штрафні санкції в разі несплати кредиту, водночас вони мають право нараховувати відсотки на кредит.
«Одне з найважливіших рішень – те, що під час воєнного стану банки не мають права, навіть якщо майно залишилося, а кредит не сплачується, стягувати його в рахунок боргу. Тобто вони не мають права забирати, продавати, передавати майно третім особам тощо. Для цього на час війни виключено реєстр, який дає можливість нотаріусам робити виконавче стягнення. Усе, що стосується стягнення заборгованості за іпотекою, зупинено», — зауважила Козаченко.
Тому під час війни в боржника є право поставити кредитний договір на «паузу», але потім обов'язки щодо банку відновляться.
Воєнний стан і майнові зобов'язання. Що говорить закон
Згідно із Законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 № 2120-ІХ, на час воєнного стану та в 30-денний строк після дня його завершення боржник не нестиме відповідальності за прострочення сплати кредиту та відсотків.
Щодо нерухомості, яка належить фізособам і перебуває в іпотеці, у період воєнного стану та в 30-денний строк після його завершення банк не має права (зупиняється дія норм ЗУ «Про іпотеку»):
- оформлювати на себе право власності на предмет іпотеки (ст. 37);
- продавати предмет іпотеки іншим особам (ст. 38);
- виселяти мешканців із житлових будинків і приміщень, переданих в іпотеку, коли є судове рішення про звернення стягнення на такі об’єкти (ст. 40);
- продавати предмет іпотеки на електронних торгах (ст. 41, 47)
У разі невиконання людиною зобов'язань зі сплати кредиту та відсотків банк не має права нараховувати й застосовувати штрафні санкції (штрафи, пені) починаючи з 24 лютого 2022 року. Але банки мають право нараховувати відсотки за користування кредитними коштами.
Сплата тіла кредиту та відсотків за користування під час воєнного стану і протягом 30 днів після його закінчення може бути тільки за волею та можливістю боржника.