Втрати житлового фонду в Україні за чотири місяці повномасштабного вторгнення рф перевищили кількість житла, введеного в експлуатацію за останні 5 років.
За даними Київської школи економіки на 8 червня, загальні втрати житлового фонду України за час повномасштабного вторгнення рф в Україну становлять майже 45 млн кв. м.
Раніше голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк заявляла про те, що в останні роки девелопери щорічно вводили в експлуатацію 9 — 10 млн кв. м. Зокрема, за даними Мінрегіонбуду, за 9 місяців 2021 року в Україні введено в експлуатацію майже 9 млн кв. м нового житла, попереднього року на 5% менше.
Як зазначив у коментарі експерт із нерухомості Ярослав Цуканов, якщо узагальнити, то втрати житлового ресурсу вже перевищили показники нарощування квартирного фонду за останні 5 років.
Утім, за словами фахівця, навіть суто математично на відновлення зруйнованого житла піде набагато більше часу, ніж умовні 5 років — з огляду на інфляцію, спад економіки та здорожчання будівельних матеріалів, а за багатьма позиціями їхню відсутність. Не говорячи вже про те, що необхідний час для оцінки втрат, напрацювання нової візії, що саме необхідно будувати містам.
«Сьогодні ніхто не може оцінити, наскільки обвалиться ринок будівництва. На ринок впливатиме й підвищення облікової ставки НБУ, і суттєве подорожчання матеріалів. А також брак матеріалів, адже багато заводів розбомбили вщент — як-от «Азовсталь», завод Ілліча. Це призведе до проблем із цеглою, арматурою, цементом і здорожчання самого будівництва», — наголосив Цуканов.
На думку гендиректора девелоперської компанії Greenol Олега Приходька, відновлення житла неможливо розглядати лише як відокремлену нерухомість від іншої інфраструктури – автошляхів, соціальних об'єктів, інженерних конструкцій, які також постраждали.
«На всіх окупованих територіях, а також у найбільш постраждалих містах знищено всі школи, дороги, інженерні комунікації, медзаклади. Тобто будівельники відновлюватимуть не лише житло, а й школи, комунікації. Чернігів, наприклад, не захопили, але повністю розбомбили інфраструктуру. Коли окупанти відійшли, більш як місяць знадобився на те, щоб встановити понтонні мости через Десну та запустити пошкоджений водогін. Знищена інфраструктура створює вагоме навантаження на відновлення і додасть до умовних 5 років ще півтора — два роки», — вважає експерт.
На думку Приходька, порахувати, скільки потрібно часу на відновлення, сьогодні неможливо, адже невідомо, коли з'являться кошти на це. По-друге, чи будуть на той час у країні необхідні матеріали.
«Ніхто не знає, як це відбуватиметься. Бо в кожному великому місті є свій умовний «Київміськбуд», у якого є обмежені ресурси. Якщо мільйон квадратних метрів будували на рік, це робилося за умов нормального фінансування. Кошти йшли передусім від покупців житла – інвесторів. Тепер цього не буде через різке падіння купівельної спроможності. Тому за які кошти будуватимуть після війни — це велике питання», — вважає експерт.
На переконання фахівців, оцінити реальний час і необхідні ресурси для відбудови житла можливо буде лише після завершення війни та відновлення економіки.