Як Іран використовує Хезболлу для протистояння Ізраїлю і США на Близькому Сході

Як працює Хезболла – головна маріонетка Ірану

Останнім часом ліванське ісламістське шиїтське угрупування «Хезболла» часто згадують світові ЗМІ у зв’язку з загостренням конфлікту між Ізраїлем і Іраном. Тож The Page нагадує, коли і для чого Іран створив «Хезболлу» та яку загрозу цей рух несе Близькому Сходу.

Як Іран створив терористичну організацію Хезболла

Вшанування пам'яті Хезболли в Бейруті

Створення ліванського ісламістського шиїтського руху «Хезболла» стало відповіддю Ірану на вторгнення Ізраїлю до Лівану у 1982 році. Під орудою клірика Хасана Насралли з 1992 року по вересень 2024-го «Хезболла» перетворилася у домінуючу політичну силу в Лівані і стала найбільш озброєним недержавним актором у світі.

Вплив «Хезболли» тримається на підтримці Ірану. Згідно зі звітом Державного департаменту США за 2020, рік Іран надає «Хезболлі» близько $700 млн на рік. За різними оцінками, річний бюджет терористичної організації становить близько $1 млрд.

«Партія Бога», прямий переклад «Хезболла» з арабської, налічує від 25 тис. до 50 тис. бойвиків. У їх числі 10 тис. у складі елітних військ, відомих як «Сили Радван», і окремий резерв.

Завдяки іранській підтримці «Хезболла» володіє величезним арсеналом ракет класу «земля-земля». Це 45 тис. ракет малої дальності до 40 км і 80 тис. ракет середньої і великої дальності.

Еспорт Іранської революції за кордон – мета створення Хезболли

Але повернімося до історії. Після Іранської революції 1979 року Ісламська Республіка Іран прагнула експортувати свої фундаментальні мусульманські революційні ідеали на весь Близький Схід, особливо серед шиїтського населення.

Проте швидко стало зрозуміло, що відмовлятися від сучасного розвиненого суспільства на користь законів шаріату готові далеко не всі мусульманські країни. Отже, Ірану довелося зробити ставку на смолоскип революції.

Нагадаємо, каталізатором створення «Хезболли» стало вторгнення Ізраїлю до Лівану в 1982 році під час громадянської війни в Лівані. Метою Ізраїлю було знищення палестинських терористів з «Організації визволення Палестини», підтримка християнської сторони війни та побудова дружньої до Ізраїлю держави. Це дестабілізувало ситуацію в Лівані ще більше, особливо на Півдні. Проте у цьому не варто звинувачувати Ізраїль, бо в Лівані вже тоді тривала громадянська війна між п’ятьма сторонами.

Іран через свій Корпус вартових ісламської революції (КВІР), і зокрема його елітні сили «Кудс», забезпечував підготовку, фінансування та ідеологічне керівництво шиїтськими угрупованнями в Лівані, що у 1982 році врешті-решт призвело до створення «Хезболли» як єдиної структури.

Першочерговою метою Ірану при створенні «Хезболли» було формування бойової сили, здатної протистояти ізраїльській окупації, а також просування іранської революційної шиїтської ідеології.

Іран розглядав «Хезболлу» як власну маріонетку, що має врівноважити вплив Ізраїлю та миротворчих місій західних держав у Лівані, який у 1975-1990 роки охопив хаос громадянської війни. Спочатку група була створена для консолідації кількох дрібних шиїтських угруповань, пропонуючи їм централізоване керівництво і узгоджену військову стратегію.

Головні події в історії Хезболли

Теракти у Бейруті в 1983 році

Вид на залишки казарм морської піхоти США в Бейруті після терористичної атаки, 1983 рік.

Одним з найгучніших ранніх терактів «Хезболли» стали вибухи в казармах морської піхоти США та французького військового штабу в Бейруті 23 жовтня 1983 року. У результаті загинули 241 американський і 58 французьких військових — частина міжнародних миротворців, введених для стабілізації хаосу у столиці Лівану.

Ці атаки одразу показали, що «Хезболла» є міжнародною терористичною організацією.

Виведення ізраїльських військ з Південного Лівану у 2000 році

Після багаторічних атак з боку «Хезболли» Ізраїль у травні 2000 року був змушений вивести свої війська з Південного Лівану. Фактично, Ізраїль не досяг жодної з поставлених цілей операції. Цей крок сприйняли як велику перемогу «Хезболли», що суттєво підняло її популярність у Лівані та у всьому арабському світі.

В ході цієї війни Ізраїль намагався створити буферну зону в Південному Лівані, аби «Хезболла» не могла обстрілювати країну ракетами. Проте цю ідею довелося залишити.

Убивство Рафіка Харірі та Ліванська війна 2006 року

Після вбивства прем'єр-міністра Лівану Рафіка Харірі у 2005 році виникла підозра, що до цього могла бути причетна «Хезболла» разом із Сирією. А у липні 2006 року «Хезболла» викрала двох ізраїльських солдатів, що призвело до 34-денної війни з Ізраїлем. Незважаючи на великі втрати (500-600 бойовиків проти 121 солдата ЦАХАЛ, за даними Ізраїлю), «Хезболла» вийшла з цього конфлікту з репутаційними здобутками — як група, здатна протистояти ізраїльській армії.

Участь у громадянській війні в Сирії

З 2012 року «Хезболла» бере активну участь у сирійському конфлікті на боці президента Башара Асада.

Угруповання відправило на підтримку режиму тисячі бойовиків, зайнявши у цьому конфлікті бік Ірану та росії. Втручання «Хезболли» в Сирії мало вирішальне значення для перелому ситуації на користь уряду Асада. Це дозволило Ірану поширити свій вплив і створити сухопутний міст, який з'єднує Тегеран з Ліваном через Ірак і Сирію.

Участь у сирійській війні підтвердила регіональну військову потужність «Хезболли», але посилила напруженість у самому Лівані, особливо між шиїтами та сунітами.

Політична інтеграція Хезболли у владу Лівану з 2008 року

У 2008 році після нетривалого захоплення частини Бейрута «Хезболлою» угода в Досі надала їй право вето в ліванському уряді.

«Хезболла» стала важливою політичною силою в Лівані, що дозволило їй впливати на державні рішення, зберігаючи при цьому незалежну від Ліванської армії військову міць. Таким чином, події 2008 року закріпили статус «Хезболли» як головної військово-політичної сили в Лівані.

Як Іран впливає на ситуацію на Близькому Сході – пояснює Ігор Семиволос (відео)

Навіщо Ірану Хезболла

Згідно з думкою деяких дослідників, підтримка «Хезболли» було частиною ширшої мети Ірану – створення «шиїтського півмісяця» впливу, що простягається від Тегерана до Бейрута через Ірак і Сирію.

За цим стоїть ідея поширення впливу Ірану без офіційної війни та перенесення збройних конфліктів з головним ворогом країни – Ізраїлем – ближче до його кордонів. Таким чином Іран може нищити єврейську територію, а відповідь за це отримує Ліван або Сирія.

«За допомогою «Хезболли» Іран досяг того, чого не міг досягти шляхом прямих військових дій — стійкої і потужної присутності вздовж ізраїльського кордону, яка слугує одночасно і стримуючим фактором, і інструментом впливу», — зазначає Девід Шенкер, дослідник і радник держсекретаря США у справах Близького Сходу в адміністрації Трампа.

Також Іран ніколи не приховував своє бажання контролювати інші країни Близького Сходу, тому дестабілізація, а згодом і захоплення влади були йому вигідні.

Якою є ідеологія та структура Хезболли

Іранські жінки тримають фотографії лідера ліванської «Хезболли» Хасана Насралли та палестинські прапори під час антиізраїльського протесту в Тегерані 27 вересня 2024 року

Ліквідований Армією оборони Ізраїлю 27 вересня 2024 року лідер «Хезболли» Хасан Насралла, який 30 років очолював угруповування, часто окреслював роль «Партії Бога» в контексті захисту шиїтських громад всіх країн від різних уявних загроза. Зазвичай «сіоністських».

Ідеологія «Хезболли» тісно пов'язана з принципами Ісламської революції в Ірані. Її доктрина передбачає створення ісламської держави, заснованої на концепції «Вілаят аль-Факіх», яка стверджує, що управління державою має здійснюватися під наглядом верховного ісламського лідера. Ця концепція асоціюється з Верховним лідером Ірану аятолою Хаменеї.

В офіційному маніфесті «Хезболли» від 1985 року прямо згадується про її вірність керівництву Хаменеї: «Ми, сини «Хезболли», вважаємо себе частиною ісламської умми (ідея єдності мусульман під одним політичним лідером – The Page) і працюємо під прапором верховного лідера, правознавця, мудрого і справедливого імама, який відповідає всім необхідним умовам для лідерства».

Ідеологія «Хезболли» також характеризується опозицією до західного впливу, зокрема, США та Франції. Група розглядає США як партнера Ізраїлю та імперіалістичну силу в регіоні.

Структурно «Хезболла» діє на наступних рівнях:

  • бойове угруповання з потужним військовим крилом;
  • політична партія в Лівані;
  • організація, що надає соціальну допомогу.

Така структура дозволила «Хезболлі» сформувати лояльну базу серед шиїтської громади Лівану завдяки підтримці сфери охорони здоров'я, освіти і відбудові районів, що постраждали від конфлікту.

Яким є політичний вплив Хезболли в Лівані

Політична вага «Хезболли» у Лівані настільки ж значна, як і її військові можливості. У 1992 році, після закінчення громадянської війни в Лівані, «Хезболла» увійшла в ліванську політику, висунувши своїх кандидатів на парламентських виборах.

Не варто плутати Хезболлу й зі звичайними головорізами. Це вкрай розбудована структура держави в державі

Відтоді угруповання зарекомендувало себе домінуючою політичною силою, отримавши місця в ліванському парламенті і сформувавши альянси з іншими політичними фракціями. Партія «Хезболли» «Лояльність до Блоку Опору» має 15 місць у місцевому парламенті з 128 і входить до правлячої коаліції.

Подвійна ідентичність групи як політичної партії і воєнізованого формування підвищує напругу всередині Лівану. Критики стверджують, що його суверенітет підриває військова діяльність «Хезболли». Тісні зв'язки групи з Іраном і її участь у регіональних конфліктах, зокрема в Сирії, викликають критику з боку ліванських політичних фракцій, які виступають проти іранського контролю. Проте право вето «Хезболли» на будь-яке рішення уряду Лівану тримає ворота для впливу Ірану відчиненими.

До чого призвела діяльність Хезболли в Лівані

Ситуацію в Ливані важко назвати стабільною. Останні 30 років в країні тривають періодичні відключення світла, а 17 серпня 2024-го тут стався повний блекаут через вичерпання запасів палива.

Люди також потерпають від постійних проблем з водопостачанням. Туризм, який 40 років тому був важливою галуззю економіки Лівану, зараз практично не існує. Інвестиції в країну зупинені, а місцева валюта ліра та інфляція пробивають дно.

Руйнуючі класичні інститути державності, «Хезболла» натомість надає наступні «блага»:

  • їжа та притулок з подальшим відновленням житла постраждалим від війни;
  • доступ до медицини в клініках і госпіталях;
  • фінансова підтримка сімей загиблих членів угрупування;
  • мережа шкіл, які надають освіту, узгоджену з ідеологічними засадами руху;
  • літні табори та молодіжні заходи, які поєднують освіту з ідеологічною та військовою підготовкою.

Таким чином «Хезболла» створює і підживлює спільноту вірних послідовників. Діяльність угруповання часто називають державою в державі, яка знищує офіційний Ліван зсередини.

Скільки іранських маріонеток діє на Близькому Сході

Хезболла — найвідоміша з іранських маріонеткових сил, але далеко не єдина. Адже Іран створив мережу бойових груп по всьому Близькому Сходу, кожна з яких служить для розширення впливу Тегерана і протидії інтересам держав-суперників, насамперед таких як США, Ізраїль і Саудівська Аравія.

Ця мережа включає наступні угруповання:

  • хусити в Ємені;
  • шиїтські угруповування в Іраку;
  • фракції Сил народної мобілізації в Іраку;
  • менші групи в Сирії і Афганістані.

В Іраку підтримувані Іраном угрупування «Катаїб Хезболла» і «Асаїб Аль-Хак» відіграли важливу роль у формуванні країни після усунення і страти Саддама Хусейна, особливо в боротьбі з ІДІЛ. Однак ці угруповання звинувачують у міжконфесійному насильстві і підриві суверенітету Іраку через орієнтацію на Тегеран, а не на Багдад.

Аналогічно, в Ємені Іран підтримує повстанців-хуситів, які в громадянській війні в країні воюють проти коаліції на чолі з Саудівською Аравією. Іран надає хуситам зброю і політичну підтримку, що ще більше посилює його вплив в регіоні.

Вплив Ірану та Хезболли на Близький Схід

Підтримка Іраном «Хезболли» та інших бойових угруповань має глибокий вплив на стабільність Близького Сходу.

Іранська маріонеткова мережа загострила міжконфесійну напруженість у всьому регіоні, особливо в таких країнах, як Ірак, Сирія і Ємен. Адже там підтримувані Іраном шиїтські ополченці часто вступають у сутички з сунітськими угрупованнями, які спираються на Саудівську Аравію та інші країни Перської затоки.

Присутність цих ополченців ускладнює контроль національних урядів над своїми територіями, послаблюючи державну владу і створюючи умови для затяжного конфлікту. Ерозія державу своєю чергою призводить до посилення місцевих головорізів.

Стратегія підтримки таких бойових угруповань, як «Хезболла», дозволяє Ірану поширювати свою владу на весь Близький Схід без прямого військового втручання.

Цей підхід називають «асиметрична війна», що дозволяє Ірану кидати виклик більш потужним супротивникам, таким як Сполучені Штати та Ізраїль, використовуючи недержавних акторів для досягнення своїх стратегічних цілей.

Створення та еволюція «Хезболли» тісно переплітається з регіональними амбіціями Ірану. Спочатку сформована як група опору ізраїльській окупації, «Партія Бога» перетворилася на одного з найпотужніших недержавних акторів на Близькому Сході, що володіє значним військовим і політичним впливом.

Підтримка Іраном «Хезболли» і широкої мережі проксі-груп дозволила Тегерану поширювати свою владу на весь регіон, визначаючи результати конфліктів у Сирії, Іраку та Ємені.

Читати на The Page