Facebook Pixel

Вибухонебезпечні пейджери: як Ізраїлю вдалося одночасно підірвати тисячі терористів «Хезболли»

По всьому Лівану дистанційно і одночасно підірвали тисячі пейджерів, в результаті чого загинуло щонайменше дев’ять осіб і майже 3 тис. отримали поранення. Усі вони мали бути учасниками терористичного угрупування «Хезболла», що діє під парасолькою Ірану.

Міністр охорони здоров'я Лівану Фірасс Абіад повідомив, що серед загиблих є дівчина і що понад 200 людей отримали критичні поранення. Винуватцями атаки вважаються спецслужби Ізраїлю, проте ізраїльтяни традиційно мовчать.

The Page розповідає, що відомо про ці пейджери, чому вони підірвались і як Ізраїль до цього використовував засоби зв’язку у своїх операціях.

Ізраїль подзвонив «Хезболлі» на пейджер

Для тих, хто вже не пам’ятає про технології 90-х, нагадаємо, що пейджер – це приймач персонального виклику. Маленька коробочка дозволяє приймати повідомлення, що надсилаються в одну мережу. У кожного пейджера в системі є індивідуальний код, який служить своєрідною адресою.

Пейджер працює за методом колективного листа в гугл-пошті, де спочатку інформація передається на сервер Google, а вже потім розсилається кожному контакту.

Вибух одного з пейджерів прямо в магазині (відео)

Your browser doesn't support HTML5 video.

Ще з початку 2000-х терористи «Хезболли» відмовилися від використання мобільних телефонів задля безпеки, щоб запобігти цілеспрямованим вбивствам своїх членів, яких можна відстежити за сигналами телефона. Але, схоже, вони не розраховували на те, що можуть вибухнути крихітні пристрої, які зазвичай живляться від однієї батарейки типу АА або ААА, а в новітніх моделях – від літієвої.

Як вдалося підірвати тисячі пейджерів «Хезболли»

Пейджери одночасно вибухнули у вівторок 17 вересня в різних регіонах Лівану. За повідомленнями, серед поранених в результаті нападу є посол Ірану в Бейруті Моджтаба Амані.

Потенційний пейджер одного з терористів «Хезболли» (відео)

Your browser doesn't support HTML5 video.

Звук сирен швидкої допомоги не вщухав у Бейруті ще понад три години після вибухів. У південному місті Тир розгорнули польовий госпіталь для розміщення поранених. Ліванці одразу звинуватили в організації атаки Ізраїль.

Двоє колишніх ізраїльських посадовців, обидва з яких мають досвід злому пристроїв комунікацій та інших операцій проти ворогів країни, розповіли Financial Times, що пейджери зазвичай не мають достатньо великих батарей, щоб вибухнути з такою силою, яка могла б спричинити травми, показані на відеозаписах, опублікованих з бейрутських лікарень.

Вибух пейджера (відео)

Your browser doesn't support HTML5 video.

Проте у багатьох поранених відсутні пальці і є травми обличчя, тоді як у інших спостерігається сильна кровотеча з верхньої частини стегон – біля місця, де зазвичай знаходяться кишені штанів.

QuoteКолишні ізраїльські посадовці заявили, що існують дві очевидні технічні можливості такої атаки. Перша – кібернапад, в результаті якого шкідливе ПЗ змусило літієву батарею пейджера перегрітися та вибухнути. Друга – втручання, відоме як «атака на ланцюжок поставок», коли партія пейджерів, що прямувала до Лівану, могла бути перехоплена і в кожний девайс таємно вклали невелику кількість вибухівки.

З огляду на невелику силу вибухів, обидва ексчиновники заявили, що кібератака видається ймовірною, хоча і технічно складною.

У пейджерах «Хезболли» могла бути вибухівка

За словами представника потенційного виробника цих пейджерів тайванської компанії Gold Apollo, їх виготовила європейська компанія, яка має право на використання її бренду. «Продукт не був нашим. На ньому був лише наш бренд», – сказав він.

За твердженням Reuters, 5 тис. пейджерів «Хезболли» були нашпиговані вибухівкою ще під час їхнього виробництва в Європі. Проте агентство спирається на твердження неназваного джерела зі Служби безпеки Лівану.

Страждання чоловіка, після вибуху пейджера (відео)

Your browser doesn't support HTML5 video.

Quote«Моссад вмонтував у пристрій плату з вибуховим матеріалом, яка отримує код. Її дуже важко виявити будь-яким способом, навіть за допомогою будь-якого пристрою або сканера», – сказало джерело.

За його словами, 3 тис. пейджерів вибухнули, коли на них надіслали кодоване повідомлення, одночасно активувавши вибухівку.

Як Ізраїль вже використовував мобільний зв’язок для вбивства своїх ворогів

Бойовики «Хезболли» не просто так перейшли на пейджери з мобільних телефонів. Цьому передувало кілька вкрай успішних операцій Моссаду з використанням телефонів ворога. Дві операції спецслужби досі визнають зразковими.

1972 рік — вбивство Махмуда Хамшарі

Ця акція стала частиною операції «Гнів Божий» – ізраїльської секретної кампанії помсти проти «Організації визволення Палестини» (ОВП) після вбивства 11 ізраїльських спортсменів на Олімпійських іграх 1972 року в Мюнхені. Махмуд Хамшарі був представником ОВП у Франції.

Член «Чорного вересня» з'являється на балконі квартири, де 5 вересня 1972 року бойовики захопили в заручники членів ізраїльської олімпійської збірної. Це був перший випадок, коли терористична атака транслювалася в прямому ефірі на світову аудиторію.

Член «Чорного вересня» з'являється на балконі квартири, де 5 вересня 1972 року бойовики захопили в заручники членів ізраїльської олімпійської збірної. Це був перший випадок, коли терористична атака транслювалася в прямому ефірі на світову аудиторію.

Агенти Моссаду заховали вибухівку у мармурову основу телефону Хамшарі. 8 грудня 1972 року, коли Хамшарі підняв слухавку, ізраїльські оперативники дистанційно підірвали вибуховий пристрій. Він вижив під час вибуху, втративши ногу, але пізніше помер від отриманих поранень.

Телефонний дзвінок слугував способом підтвердження присутності Хамшарі на місці. А використання невеликого вибухового заряду дозволило ліквідувати тільки його без шкоди іншим.

1996 рік — вбивство Ях'я Аяша

Ях'я Аяш, відомий як «Інженер», був одним із найнебезпечніших підривників угруповання ХАМАС, відповідальним за десятки терористичних атак, в яких загинули ізраїльтяни.

Аяш переховувався в Газі і займався розробкою вибухових пристроїв для атак проти Ізраїлю. Шин Бет, внутрішня служба безпеки Ізраїлю, змогла обманом змусити Аяша прийняти дзвінок від свого батька на спеціально модифікований мобільний телефон Motorola Alpha, доставлений у Газу палестинським колаборантом. У телефоні було сховано близько 50 г вибухівки – достатньо для того, щоб убити людину, яка тримала його біля вуха.

Коли Аяш прийняв дзвінок, Шин Бет дистанційно підірвали вибуховий пристрій, терорист загинув на місці.

Іноді спецслужби не ставлять за мету фізичне знищення ворогів. За допомогою ізраїльської програми для зламування телефонів Pegasus Моссад, а згодом і влада Йорданії, хакали телефони журналістів, правозахисників і багатьох інших людей, які їх цікавили. Pegasus використовує невиявлені вразливості телефону, а це означає, що навіть найбільш обізнаний у питаннях безпеки користувач не може запобігти зламу.

Подякувати 🎉