Facebook Pixel

Смерть президента Ірану не змінить країну, але режим аятол уже хворіє — Ігор Семиволос

Іран є одним із головних союзників рф. Він поставляє агресору дрони, які постійно атакують українські міста, та допомагає будувати їх на території рф.

19 травня в Ірані сталася непересічна подія – в авіатрощі загинув президент Ірану Ібрагім Раїсі, який довгий час розглядався наступником «верховного лідера» країни аятоли Аль Хаменеї.

Різні медіа уже багато писали, наскільки це може вплинути на країну та її зв’язки з рф. The Page вирішив підійти до питання більш глибоко й розглянути внутрішні та зовнішні перспективи Ірану в розмові з Ігорем Семиволосом, директором Центру близькосхідних досліджень.

Що зміниться після смерті президента Ірану

Яку реально владу мав президент Раїсі в Ірані?

Це виконавча влада, яка відповідає за стан речей. Президент фактично підкоряється політбюро – верховному аятолі, духовному лідеру. Це чимось схоже на радянську систему, де є генеральний секретар, члени політбюро – Рада експертів Ірану (83 ісламські юристи, які мають фактично більшу владу за парламент у багатьох питаннях), і, відповідно, голова ради міністрів – президент Ірану.

Крісло, яка займав президент Ірану під час засідань уряду, покрите чорною стрічкою

Крісло, яка займав президент Ірану під час засідань уряду, покрите чорною стрічкою

Раїсі вважався головним кандидатом на посаду аятоли після чинного лідера Хаменеї, якому вже 85 років. Що зміниться після його смерті?

Про нього справді говорили як про можливого імовірного наступника і що він людина, яка позитивно сприймається Хаменеї. Але за останні декілька років його уряд зіткнувся з серйозними внутрішньополітичними та економічними проблемами. Вони не виконали обіцянок, даних під час виборів 2021 року, тому Раїсі трохи розтратив кредит довіри, який існував раніше.

Чи змінила щось смерть Раїсі?

Формально і фактично нічого. Верховний лідер Хаменеї навіть не плакав на його похоронах. Хоча він плакав, наприклад, на похоронах Касема Сулеймані (генерала Корпусу вартових ісламської революції й одного з авторів спецоперацій Ірану на Близькому Сході та у світі. – The Page).

Як Іран впливає на ситуацію на Близькому Сході (відео)

Хто володіє реальною владою в Ірані

Якщо ми говоримо про владу в Ірані, то там є вибори, але до них допускають лише людей, обраних підпорядкованою аятолі Радою експертів. Тобто про чесні вибори там не чули?

QuoteТак, для того, щоб потрапити в шортліст навіть можливих кандидатів на президентство, треба пройти цю комісію, яка дуже жорстко ставиться до ідеологічної чистоти. Багато з іранських політиків не відповідають цим критеріям. Раїсі був абсолютно лояльним, не амбіційним консерватором.

Переважна більшість іранської політики відбувається за лаштунками, тому там існують підводні течії: боротьба кланів, різних економічних моделей. Є нафтовий видобуток, який контролюється певними кланами, а є Корпус вартових ісламської революції (КВІР) – ринок озброєнь і багато чого іншого.

У Раді експертів наразі сидять справжні консерватори, тобто прихильники ісламізації та чинного шляху. Обирати наступника Хаменеї так само будуть виключно з прихильників влади.

Це дуже цікава риса сучасних авторитарних режимів і диктатур, адже вони фактично навчились у СРСР проводити формальні вибори, аби емітувати демократичність.

Ви ж не забувайте, що це республіка на відміну від монархії, чим іранці дуже пишаються. Тобто якийсь час ці республіканські сентименти для них були важливі. Це ж все-таки була революція проти монархії (Ісламська революція 1979 року. – The Page).

Але станом на 2021 рік зазначили, що рівень активності населення у виборах найменший за весь час, тобто воно розчарувалося в ідеалах Ісламської республіки.

Більше того, після Ісламської революції мільйони людей виїжджали з країни. Іран втратив левову частину освіченого населення. Це частково нагадує сучасний виїзд середнього класу з росії.

На чию смерть чекає іранська опозиція

Остання зустріч аятоли Ірану Аль Хаменеї з диктатором росії путін у липні 2022 року

Остання зустріч аятоли Ірану Аль Хаменеї з диктатором росії путін у липні 2022 року

Як я розумію, єдине, на що в основному сподіваються люди в Ірані, які в опозиції, це смерть аятоли Хаменеї? Але ж після нього не потоп, є інші претенденти, окрім Раїсі?

У принципі, в Ірані все більше і більше обмежують доступ до влади, навіть серед політичної еліти. Посада президента – це скоріше цап-відбувайло. Посада Верховного лідера – це вже круто, тому що ти точно маєш доступ до великих ресурсів.

Багато згадують сина Хаменеї. Він є:

  • справжнім духівником;
  • консервативніший за свого батька;
  • має кола прихильників, які готові його просувати.
QuoteАле є одне але. По-перше, він не дуже публічний, звичайні іранці особливо його не люблять, тобто він нічим себе не проявив. І головне – він син свого батька, це багатьом іранцям буде нагадувати просто реінкарнацію Перської імперії, тобто монархії, проти якої повстали під час Ісламської революції.

Та сама проблема часто ставалася в молодих арабських республіках, які приходили на штиках військових. Погрались у демократії, потім перерозподіл і стали диктатурами.

Чи можуть США якось підштовхнути Іран до зміни режиму? Чи вони реально так його бояться, як видається із заяв радника з нацбезпеки президента США Саллівана?

Ми розуміємо, що існують якісь неформальні контакти, є переговори. Мають бути інформатори. Майте на увазі, що Іран – тема для американців постійно діюча. Тому я впевнений, що у них є доволі багато структур. Але активно впливати складно, радше вони тримають руку на пульсі.

Здається, американці вже бояться власної тіні, і не дай Бог їм вляпатись у новий конфлікт, з якого вони не вилізуть і будуть років 20 там вовтузитися.

QuoteЯ думаю, «щеплення» від Близького Сходу американці отримали Афганською та Іракською війнами.

Якщо 85-річний аятола Хаменеї помре, хто отримає владу в Ірані?

По-перше, багато хто зрадіє, а потім варіантів багато. Наприклад, всі клани пересралися між собою. Тоді приходить місцевий Лаврентій Берія в обличчі КВІР і бере владу у свої руки. Але тоді їм кранти точно. Якщо ж вони збережуть всі процедури з вибором аятоли та інших посад, їм теж капець, але пізніше.

Взагалі ж, будь-яка ідея проживає своє піднесення, потім розчарування нею, з неї починають сміятися, і згодом вже найвідданіші прихильники перестають у це вірити. І все закінчується, як з СРСР.

QuoteВ Ірані вже приходить третє покоління, яке каже: слухай, а там у нас була взагалі ідеальна країна, був шах, дівки ходили голі – клас. Бо всім починає набридати, що мулли ходять і розповідають, як вдягатись, кого любити й таке інше. Цих розмов із роками стає більше і більше. Ознака цього – масові жіночі протести 2022-го.

З часом розчарування може перерости в потребу повернутись в цивілізований світ.

Чи союзники Іран і росія

Колишній президент Ірану Ібрагім Раїсі разом із китайським диктатором Сі Цзиньпінем

Колишній президент Ірану Ібрагім Раїсі разом із китайським диктатором Сі Цзиньпінем

Здається, залежність Ірану від Китаю тільки росте. Які тут перспективи?

QuoteРівень товарообігу зростає, особливо продаж іранської нафти до Китаю. Але іранці ображені, бо прямих інвестицій із Піднебесної мало. Вони кажуть: ми ж вам і так, і сяк, а ви в Саудівську Аравію гроші вкладаєте. Чого ж так? (Інвестиції Китаю в Саудівську Аравію зросли більш ніж у 10 разів у 2023-му – до $16,8 млрд, якщо порівнювати з $1,5 млрд у 2022-му. – The Page).

Китай не зробив відкритого останнього кроку, щоб офіційно стати на бік росії та Ірану, але ж ми розуміємо, на якому він боці човна. Чи вигідні Китаю конфлікти на Близькому Сході?

Китаю вигідна деескалація. Але щоб зробити деескалацію, треба спочатку екскалювати.

Що чекає на Іран в наступні 5-10 років за умови продовження життя Хаменеї? Лінія Тегеран – Москва – Пекін?

Мені здається, що з точки зору Ірану союз з росією – це такий ситуативний крок, більше взаємовигідне партнерство. З Китаєм – інше.

З іншого боку, ніхто не міг ухвалити рішення про зближення з росією без згоди Хаменеї, тому знову-таки смерть Раїсі тут багато не змінить, навіть якщо він був одним з ініціаторів.

Як Іран став теократичною державою (відео)

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉