6 травня 2023 року у Вестмінерському абатстві відбудеться коронація Чарльза III. Королі та королеви Великої Британії зберігають традицію коронації вже майже тисячу років. Коронацію Чарльза та Камілли можна буде подивитися онлайн з України.
Церемонія коронації Чарльза в перерахунку на сучасні гроші обійдеться в 5 разів дорожче за церемонію коронації його матері, Єлизавети II, і коштуватиме 250 млн фунтів (285 млн євро). Хоча за організацією та довжиною процесу вона буде скромнішою й коротшою, безпрецедентну суму буде витрачено на заходи безпеки на коронації Чарльза III — 150 млн фунтів (171,3 млн євро).
зібрало зображення та фотографії коронацій британських монархів, починаючи з королеви Вікторії та закінчуючи Єлизаветою II, а також цікаві факти про них.
Королева Вікторія: підйом на повітряній кулі та феєрверк
Коронація 19-річної королеви Вікторії відбулася 28 червня 1838 року, а підготовка до неї тривала трохи більш як рік. Церемонія пройшла у Вестмінстерському абатстві.
Тоді вартість церемонії складала 70 тис. фунтів, що було вчетверо менше вартості коронації Георга IV у 1821 році.
Спостерігати за вуличною частиною церемонії прибули приблизно 400 тис. відвідувачів, у Гайд-парку відбувся величезний ярмарок, що включав атракціон із підйому на повітряній кулі та феєрверк. Спочатку ярмарок мав тривати два дні, але на прохання людей його продовжили до 4 днів.
Едуард VII: вечеря для бідних і корона задом наперед
Коронація 61-річного Едуарда VII і його дружини Олександри як короля і королеви відбулася 9 серпня 1902 року у Вестмінстерському абатстві.
Її відкладали більш як на місяць, з 26 червня, через хворобу короля та подальшу операцію.
Коронації передувала така подія, як коронаційна вечеря для бідних Лондона з подаванням місцевим жителям 500 тис. вечерь 5 липня у 800 різних точках міста. На покриття витрат пішло 30 тис. фунтів, внесених особисто королем, а також пожертви від заможних осіб і підприємств.
Церемонію 9 серпня відвідали майже 8 тис. гостей, і вона запамʼяталася цікавими фактами:
- архієпископ Темпл не зміг піднятися з колін, віддаючи шану королю, тому довелося йому допомогти;
- архієпископ випадково поклав корону на голову короля задом наперед;
- принцеса Беатріс випадково із шумом впустила свою службову книжку на золотий стіл;
- оскільки король ще одужував, його увінчали Імператорською державною короною замість важчої корони Святого Едуарда;
- Олександру коронували новою короною з навідомішим у світі діамантом Кох-і-Нур.
Георг V: перший Віндзор і перші трибуни для глядачів
Саме з Георга V офіційно була започаткована нова династія. Для того, аби британську королівську родину припинили асоціювати з німцями, 17 липня 1917 року британська корона та король від її імені відмовилися від усіх німецьких титулів і звань, а також від родового імені (до цього британські монархи належали до Саксен-Кобург-Готської династії).
За назвою Віндзорського замку король взявся прізвище Віндзор, розпочавши нову династію.
Утім, власне коронація 46-річного Георга V і його дружини Марії пройшла на 6 років раніше, 22 червня 1911 року у Вестмінстерському абатстві. Усередину абатства було допущено тільки 6 тис. гостей.
Це було менше, ніж за попередніх коронацій, зате рівень комфорту для них зріс: уздовж маршруту руху королівських процесій спорудили понад 50 трибун, що вміщали від 250 до 3500 глядачів.
На честь коронації в Лондоні У Кришталевому палаці провели Фестиваль імперії — виставку британської та імперської торгівлі та культури.
Після коронації король і королева поїхали до Делі (Індія), де вони відвідали величезне зібрання просто неба, відоме як Делійський Дурбар.
Дурбар являв собою подію, організовану британцями в Коронаційному парку Делі, і мав на меті відзначити спадкоємність імператора або імператриці Індії.
Делійський Дурбар проводився всього тричі — у 1877, 1903 та 1911 роках. Для Дурбару 1911 року було спеціально виготовлено імператорську корону Індії, яка тепер зберігається в Лондонському Тауері.
Георг VI: заміна брату та найдовша процесія
У 1937 році королем мав стати старший син Георга V Едуард VIII, проте він зрікся престолу заради одруження на розлученій Волліс Сімпсон, що тоді вважалося неприйнятним для майбутнього глави церкви та держави.
Коронацію Едуарда врешті скасували, але дату не переносили, тому коронація його молодшого брата Георга VI і його дружини Єлизавети як короля та королеви відбулася в запланований день — 12 травня 1937 року. Тоді Георгу VI був 41 рік.
З цікавих фактів: процесія від Вестмінерського абатства до Букінгемського палацу виявилася найдовшою коронаційною процесією на той час — 9,7 миль (15,6 км).
Церемонію на маршруті супроводжували та охороняли 32 тис. солдатів і матросів і 20 тис. поліцейських, на її честь провели військові паради по всій імперії, а також численні неофіційні вечірки. Святкові заходи з відзначення події тривали майже весь травень 1937 року.
Хоча сама церемонія коронації, на відміну від пізнішої коронації Єлизавети II, не транслювалася на ТБ, інші святкові заходи показували по телебаченню. Крім того, коронація Георга VI була першою, знятою на відео, та першою, що мала радіотрансляцію.
Ця коронація коштувала 454 тис. фунтів стерлінгів, що більш як утричі перевищувало вартість коронації Георга V. У 1937 році вперше для тимчасових сидінь для гостей було використано металеві конструкції.
Єлизавета II: мільйони телеглядачів і суперечка із Черчиллем
Коронація 25-річної Єлизавети II, яка правила найдовше з усіх британських монархів — 70 років і 7 місяців, — відбулася 2 червня 1953 року за традицією у Вестмінстерському абатстві.
Підготовка до коронації тривала приблизно рік. За останніми оцінками, у перерахунку на гроші 2023 року коронація Єлизавети обійшлася в 47 млн фунтів стерлінгів (53,7 млн євро), тоді це було 1,57 млн фунтів стерлінгів.
Це була перша британська коронація, яку повністю, включно з церемонією в абатстві, транслювали по телебаченню й остання коронація британських монархів у XX столітті.
Вона також стала другою світовою подією, що транслювалася міжнародним телебаченням (першою стала інавгурація президента США Дуайта Ейзехауера того самого 1937 року).
За коронацією Єлизавети II стежили 27 млн людей по всьому світу, до того ж багато родин придбали або орендували телевізори спеціально для цього (або раніше, аби побачити інавгурацію президента США).
Цікаво, що премʼєр-міністр Вінстон Черчилль виступав проти трансляції всієї церемонії на ТБ, проте Єлизавета до нього не дослухалася.
Коронацію британського монарха також уперше знімали в кольорі, вона стала першою прямою трансляцією події з Великої Британії у Європі, а також ознаменувала народження «Євробачення».