Facebook Pixel

Якою буде Британія Чарльза: коли його коронують і чого варто очікувати від правління

Єгор Брайлян
історик-британіст

Смерть Єлизавети II означає завершення довгої епохи правління, що тривала 70 років. За цей період Велика Британія перестала бути світовою колоніальною імперією, було проведено багато реформ, зокрема за часів прем'єрства Маргарет Тетчер.

Коли принц Чарльз офіційно стане королем

Приблизно в перші 24 години після смерті матері Чарльза офіційно проголосять королем. Це відбувається в палаці Сент-Джеймс у Лондоні перед церемоніальним органом, відомим як Рада престолонаступництва.

Щодо коронації, то все згідно із законодавством має вирішити Рада престолонаступництва. Очевидно, у випадку із Чарльзом це буде зроблено оперативно — найімовірніше, коронація відбудеться вже наступного року. Єлизавета, наприклад, чекала на коронацію півтора року. У лютому 1952 помер її батько Георг VI, а коронація відбулася в червні 1953-го.

Елізабет Александра Мері Віндзор є рекордсменкою правління за багатьма показниками. Вона є монархом, який найдовше правив у британській історії, а також жінкою, яка правила найдовше.

Можна сказати, що її смерть засвідчила кризу в самій Британії. Адже досить довгий час саме Єлизавета була фігурою, навколо якої об'єднувалися британці попри різні політичні погляди.

Зараз стало зрозуміло, що наступним монархом стане її первісток — принц Чарльз, який не має такої популярності, як його мати.

Про конституційну монархію в Британії

Конституційна монархія — це тип державного устрою, коли главою держави є монарх, але його політичні повноваження досить обмежені. Монарх виконує лише представницькі, церемоніальні функції: представляє країну за кордоном, нагороджує орденами, відкриває сесію парламенту.

Відповідно впродовж минулих 10 років стали помітними відцентрові тенденції в деяких країнах, які почали відмовлятися від того, що британська королева є главою їхньої держави.

Окрім Британії, ще в 14 країнах британський монарх є главою держави. Це, зокрема, такі країни, як-от Канада, Австралія, Нова Зеландія. А, наприклад, у грудні 2021-го острівна держава Барбадос у Карибському басейні, що входить до Співдружності, відмовилася від того, щоб королева була главою їхньої держави.

Це важливий дзвіночок, який свідчить про те, що незабаром, можливо, британська монархія в країнах Співдружності залишиться лише як бренд у серіалах, на чашках чи в історичних романах. Але, найімовірніше, реального впливу монархії на колонії вже не буде. Очевидно, що за сучасних тенденцій монархія все більше втрачає свою популярність.

Чарльз не матиме такої загальної любові, як його мати, — за ним шлейфом тягнуться скандали, пов'язані з першою дружиною принцесою Діаною. Фото: Getty Images

Чарльз не матиме такої загальної любові, як його мати, — за ним шлейфом тягнуться скандали, пов'язані з першою дружиною принцесою Діаною. Фото: Getty Images

Плюс до того в самій Британії є багато прибічників повного скасування монархії. Такі заяви лунають із боку лівих сил: лейбористської партії, шотландських націоналістів.

І ці відцентрові тенденції в Британії, які постали після Брекзиту, можуть ще більше посилитися внаслідок кризи престолонаступництва, коли відбудеться становлення нового монарха та сходження його на престол.

Смерть Єлизавети впливає й на настрої всередині країни. Чарльз не матиме такої загальної любові, як його мати, — за ним шлейфом тягнуться скандали, пов'язані з принцесою Діаною, яка була його першою дружиною. Він зраджував їй із Камілою Паркер — його давнім юнацьким захопленням.

Якою буде Британія після смерті королеви Єлизавети II

Сьогодні важко уявити, якою буде монархія за Чарльза. Але точно можна сказати, що до особи монарха буде менше поваги.

Він — не найпопулярніший представник королівської родини. Досі Чарльз займався питаннями клімату, захисту тварин, довкілля, благодійницькою діяльністю. Гадаю, якщо він продовжив би цю роботу, якою займався досі, це був би найкращий варіант.

Перед Лондоном, очевидно, постануть два складні питання, пов'язані з Північною Ірландією та Шотландією — це два критичні регіони, у яких можуть посилитися прагнення від'єднатися від Британії.

Не думаю, що Чарльз проводитиме якісь суттєві реформи чи зміни в комунікації монархії всередині світу. Це, імовірно, міг би зробити принц Вільям — його син або онук Єлизавети II.

Щодо України значних змін не буде. Британський монарх є впливовим передусім для країн Співдружності, а у випадку військової допомоги Україні в протистоянні з рф він не є дуже важливим в ухваленні рішень.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]