Facebook Pixel

Життя королеви Єлизавети II: від вигнання гувернантки до любові до собак та коней

У 2022 році Єлизавета символічно підтримувала Україну. Яким було її життя: головне.Фото: Getty Images

У 2022 році Єлизавета символічно підтримувала Україну. Яким було її життя: головне.Фото: Getty Images

Королева Єлизавета II померла 8 вересня 2022 року у віці 96 років. Для того, аби правити Великою Британією, вона пожертвувала звичайним життям, яке починала, не будучи спадкоємицею престолу.

Що ми можемо згадати з життя Єлизавети II перед прощанням з нею, описує у статті для Politico Отто Інгліш   Term Tooltip псевдонім Ендрю Скотта, письменника та драматурга з Лондона close .

The Page на річницю смерті королеви Великої Британії пропонує найцікавіші спогади про Єлизавету II, що правила найдовше за всіх британських монархів та стала іконою не тлише для британців, а й для багатьох народів світу.


Принцеса Єлизавета у палаці в центрі Лондона

Життя принцеси Єлизавети змінилося, коли її батько посів престол. Фото: Getty Images

Життя принцеси Єлизавети змінилося, коли її батько посів престол. Фото: Getty Images

Елізабет Александра Мері Віндзор народилася 21 квітня 1926 року у Єлизавети, герцогині Йоркської.

Під час пологів, як було тоді прийнято, був присутній міністр внутрішніх справ сер Вільям Джойнсон-Хікс — на випадок, якщо немовля обміняють на когось, хто не має королівського походження.

Спадкоємці королеви Єлизавети: інфографіка

Спадкоємці королеви Єлизавети: інфографіка

Принцеса Єлизавета після народження була лише третьою в черзі на престол, спадкоємцем тоді був її дядько Едвард.

Хоча офіційні біографи люблять згадувати про звичайне дитинство принцеси у звичайному будинку на Пікаділлі, 145 у самому центрі Лондона, зовсім звичайною ця адреса, звісно, не була.

Єлизавета зростала у величезному палаці з 25 спальнями, бальною залою, бібліотекою та великим садом.

Няня Бобо: дитинство та перше слово королеви Єлизавети

Маргарет Макдональд служила королеві Єлизаветі до кінця життя. Фото: the-crown.fandom.com

Маргарет Макдональд служила королеві Єлизаветі до кінця життя. Фото: the-crown.fandom.com

Хоча на старих фото ми можемо побачити Елізабет та її молодшу сестру Маргарет разом з матірʼю й батьком, насправді вони виховувалися армією слуг і рідко бачили своїх батьків.

Догляд за дітьми було покладено на двох нянь: сувору Клару Найт, яка вселяла страх і хороші манери, і Маргарет Макдональд.

Макдональд була єдиною людиною за межами королівської родини, якій дозволялося називати Єлизавету її сімейним прізвиськом Лілібет, і вона ділила спальню зі своєю вихованкою до 11 років.

Перше слово Лілібет, «Бобо», було адресовано Макдональд — і прізвисько прижилося.

Кожного ранку Макдональд приносила Елізабет чашку чаю, розкладала її одяг і допомагала щоденно приймати ванну. По суті, їй було заборонено виходити заміж — інакше це б коштувало їй роботи — Макдональд присвятила своє життя королеві до своєї смерті в 1993 році.

Вона ніколи не давала інтервʼю, не обговорювала стосунки з Єлизаветою II і померла, не розкривши своїх секретів та секретів королеви.

Гувернантка, вигнана за книгу про принцес

Історія гувернантки Меріон Кроуфорд та її книга «Маленькі принцеси». Фото: history.com

Історія гувернантки Меріон Кроуфорд та її книга «Маленькі принцеси». Фото: history.com

Бобо була не єдиною «простолюдинкою», яка відіграла ключову роль у роки дитинства та юності Єлизавети. Крім нянь, у принцес була також гувернантка Меріон Кроуфорд, яку дівчата прозвали «Кроуфі».

Кроуфі була власною Мері Поппінс у Йорків: вона керувала своїми підопічними тоді, коли їхній дядько Едуард зрікся престолу, а батько Георг несподівано став королем.

Якщо Бобо була сурогатною матір'ю для Єлизавети, то Кроуфі стала старшою сестрою, зразком для наслідування та другом.

Щоправда, вже до 1947 року ні Елізабет, ні Маргарет не потребували гувернантки, і у віці лише 39 років Кроуфорд пішла на пенсію, де написала книгу «Маленькі принцеси», яка була опублікована в 1950 році.

Незважаючи на попереднє схвалення проєкту, королева-мати оголосила, що Кроуфорд «зʼїхала з глузду». В результаті жінка, яка присвятила монархії першу частину свого життя, зазнала соціального остракізму і залишила Ноттінгемський котедж, будинок її милості та прихильності, який був наданий їй на все життя.

Ні королева, ні будь-який інший член королівської сім'ї більше ніколи з Кроуфі не розмовляли.

Гувернантка Єлизавети не отримала прощення

Цікаво, що книга Кроуфорд була цілком ніжним мемуаром і показала королівську родину в дуже гарному світлі. Ймовірно, її доля була вирішена одним чи двома фразами, які натякали на поганий характер короля під час війни.

Позбавлена прихильності королівської родини, Кроуфорд зникла з офіційних записів і мемуарів. Після цієї історії вона двічі намагалася покінчити життя самогубством.

Пізніше вона переїхала ближче до маєтку Балморал в надії, що одного разу вона зможе зустріти свою колишню вихованку та загладити провину.

Але момент так і не настав. Коли вона врешті-решт померла в 1988 році, королівська родина не надіслала на похорон навіть вінка.

Невідомо, як ця історія вплинула на саму Елізабет, але ця розправа багато говорить про сімʼю Віндзорів, яку іноді називають «фірмою», зазначає письменник.

Зустріч Єлизавети з Філіпом

У 1939 році 13-річна принцеса вдруге зустріла Філіпа під час візиту до Дартмутського військово-морського коледжу. Вперше вони зустрілися на весіллі її дядька Георга, принца Кентського, та Марини, принцеси Грецької та Данської, 1934 році.

Єлизавету та Філіпа познайомив дядько та опікун Філіпа лорд Луїс Маунтбеттен. Більш знаковою вважають другу зустріч, адже під час першої Єлизаветі було всього 8 років.

Філіпу у 1939 році було вже 19 років, він був грецьким принцом у вигнанні, чиї три сестри вийшли заміж за нацистів у Німеччині. Його батько жив життям старіючого плейбоя в Монте-Карло, а мати була визнана божевільною.

Тоді, після зустрічі з Філіпом, у листі до двоюрідного брата Єлизавета заявила, що зустріла «бога вікінга», і до кінця війни пара обмінювалася листами.

Королева-мати, Єлизавета-старша, не довіряла Філіпу і дала йому прізвисько «гун», але в цьому випадку принцеса домоглася свого за допомогою Луїса Маунтбеттена, що мріяв перейменувати родину Віндзорів, і у 1947 році пара заручилася.

Весілля Єлизавети II та принца Філіпа

Весілля Єлизавети та Філіпа. Фото: Getty Images

Весілля Єлизавети та Філіпа. Фото: Getty Images

Весілля принцеси Єлизавети II та Філіпа стало всенародним святом. Оголошене як «весілля суворої економії», насправді воно таким не було.

Весілля було приводом для всенародних гулянь: тисячі людей зібралися в Лондон на цей захід. Пара отримала 2500 подарунків, включно з шаллю, витканою Ганді, і діамантове та платинове намисто Cartier від Нізама з Хайдарабаду.

У них швидко народилося двоє дітей (Чарльз і Енн), а між 1949 і 1951 роками вони жили на Мальті, де Філіп служив морським офіцером на HMS Chequers.

Офіційні біографії зображують цю епоху як період «нормального життя», але й це було не зовсім так: Єлизавета та Філіп жили в особняку з шістьма спальнями і, окрім Бобо, мали цілу армію персоналу.

У будь-якому разі, навіть ця спроба «звичайного» життя була недовгою. У 1952 році помер батько Єлизавети, король Георг VI, і 25-річна жінка стала королевою.

Королева Єлизавета II: криза у шлюбі

Шлюб королеви Єлизавети та Філіпа: яким він був. Фото: Getty Images

Шлюб королеви Єлизавети та Філіпа: яким він був. Фото: Getty Images

Оголошення Єлизавети королевою Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірланії спричинила значні конфлікти в її шлюбі, зазначає автор матеріалу.

За його словами та спогадами того часу, динаміка стосунків пари одразу змінилася: Філіп перетворився, за його власними словами, на «кляту амебу», а його дружина повністю віддалася своїм новим обов’язкам.

Здається, герцог Единбурзький пережив екзистенціальну кризу та проводив дедалі довші періоди поза домом. Ходили чутки про романи, які тривали аж до 1980-х років.

Тим часом сама Єлизавета знайшла дружбу зі своїм старим другом дитинства Генрі Гербертом, 7-м графом Карнарвона, він же Порчі.

Обидва вони любили скакових коней і відпочинок на природі, і хоча немає жодних припущень, що вони коли-небудь мали роман, їхня дуже близька дружба розгорнула чутки.

Сімʼя Єлизавети II: школи-інтернати та розбита містика

У 1960-х на ТБ показали королівську родину. Фото: Getty Images

У 1960-х на ТБ показали королівську родину. Фото: Getty Images

Догляд за чотирма дітьми Єлизавети II (Ендрю народився в 1960 році, а Едвард — в 1964) було традиційно довірено няням і школам-інтернатам.

Хоча Віндзори завжди зображувалися як ідеальна та віддана родина, якщо діти бачили батьків хоча б півгодини на день, вони вважали себе щасливими.

Перемінні 1960-ті не були добрими до монархії, і в 1969 році телевізійній групі дозволили зняти документальний фільм про королівську сім’ю. Це була піар-катастрофа.

Містика королівської сім'ї була розбита на шматки, оскільки було видно, як незграбно родина намагається проводити час разом.

В одній жахливій сцені Філіп голосно скаржиться на стейки своєї дружини, а в іншій молодий Едвард плаче через те, що Чарльз випадково вдарив його струною віолончелі.

Телебачення також показало досить відсторонену матір і дуже дивну та досить неблагополучну сім’ю.

Переслідування пресою сім'ї Єлизавети II та пісня Sex Pistols

Бульварні газети трималися подалі від самої королеви Єлизавети II і у 1970-х, але все частіше стежили за її дітьми. Трьох старших дітей переслідували, перевіряли їхнє приватне життя, а кожне лайливе слово перетворювали на популістський корм.

Ситуація трохи покращилася в 1977 році на срібний ювілей королеви — коли мільйони зібралися, щоб відсвяткувати свято Єлизавети.

Але того ж року Sex Pistols взялися за «Боже, бережи королеву». Платівка була заборонена ВВС — і швидко піднялася на вершини хіт-парадів.

Пісня Sex Pistols «Боже, бережи королеву»: [відео]

Це був перший лобовий напад на інститут монархії з боку популярної культури.

Історія принцеси Діани: падіння любові до королеви Єлизавети II

Історія принцеси Діани та королівської родини. Фото: Getty Images

Історія принцеси Діани та королівської родини. Фото: Getty Images

Ще однією трагедією для королівської родини стало весілля Чарльза з Діаною: у 1981 році висвітлення події виглядало як казка, але вона швидко розбилася.

Стосунки пари, яку зіштовхнули разом через стосунки Чарльза з заміжньою Камілою, швидко переросли в битву між Діаною та Фірмою.

Збентежена поведінкою Чарльза, Єлизавета показала своє невдоволення — і позбавила Діану та Сару Фергюсон (дружину її третьої дитини Ендрю) їхніх титулів.

Діана також втратила свій офіс, поліцейський захист і добре ім’я — таблоїди тягнули її репутацію по бруду за підтримки пресслужби Букінгемського палацу.

У 1997 році принцеса Діана загинула в автокатастрофі в Парижі, і королівська сім'я втратила прихильність та актуальність.

Під час підготовки до Золотого ювілею 2002 року існували побоювання, що ніхто не прийде — та за підтримки Тоні Блера захід перетворили на «народну вечірку» разом з Браяном Меєм, який грав національний гімн на даху Букінгемського палацу.

Повернення прихильності до Єлизавети ||

Як бабуся нації Єлизавета повернула собі популярність. Фото: Getty Images

Як бабуся нації Єлизавета повернула собі популярність. Фото: Getty Images

Лише коли королева Єлизавета II, яка до того була «коханою нації» та «матір’ю нації», стала «бабусею нації», прихильність до неї почала повертатися.

Коли їй було 80 років, зовнішній образ неусміхненого монарха, здавалося, трохи послабився.

Наприклад, був трюк з актором Джеймса Бонда Деніелом Крейгом на відкритті Олімпіади 2012 року, коли вона ніби вистрибнула з гелікоптера, і вона зняла смішне вірусне відео зі своїм онуком Гаррі напередодні Ігор Нескорених у 2016 році.

Єлизавета з онуком Гаррі дивиться відео з Обамою [відео]

Її різдвяні послання стали м’якшими за тонами, і з’явилися натяки на бунтівну королеву – коли вона одягла капелюх, який трохи нагадував прапор ЄС під час відкриття парламенту в 2017 році.

Одруження принца Гаррі та улюблений син Ендрю

Єлизавета була невдоволена одруженням Гаррі та Меган та їхньою втечею. Фото: Getty Images

Єлизавета була невдоволена одруженням Гаррі та Меган та їхньою втечею. Фото: Getty Images

Водночас, навіть коли молоде покоління членів королівської сім’ї було готове вдихнути нове життя у фірму, напруга в сім’ї Віндзорів тривала.

Єлизавета II не дуже приховувала своє невдоволення одруженням її онука Гаррі з акторкою Меган Маркл, а такоє подальшою втечею пари до США та їхнім інтерв’ю Опри Вінфрі, в якому членів королівської сім’ї звинуватили в расизмі та знущаннях.

Водночас автор матеріалу згадує, що слабким місцем королеви був завжди Ендрю — її середня і найулюбленіша дитина.

Черга на престол у Великій Британії: інфографіка

Черга на престол у Великій Британії: інфографіка

Незважаючи на його марнотратство, непристойну дружбу з педофілом Джеффрі Епштейном і непопулярність у громадськості, принц Еднрю залишався під захистом матері до кінця.

Королева Єлизавета II: що стояло за легендою

Єлизавета II любила собак. Фото: Getty Images

Єлизавета II любила собак. Фото: Getty Images

Зрештою, про саму Єлизавету II відомо не так багато: вона обожнювала коней і людей, які любили коней, а також собак і людей, які любили собак.

Вона багато знала про те, що отримала у спадок, і мало про щось інше. Вона швидко роз'їжджала по своїх маєтках на побитому Land Rover і присвятила своє життя лютому захисту сімейної «фірми».

Але це було майже так, ніби вона була відсутня у своїй власній історії — її легенда так само суворо підібрана та складена, як легенда про будь-якого автократа.

Єлизавета любила коней. Фото: Getty Images

Єлизавета любила коней. Фото: Getty Images

Quote«Елізабет Віндзор грала роль королеви з непохитною переконаністю більше 70 років. Виконуючи цю роль так добре, вона залишила діру, яку може виявитися неможливо заповнити», — вважає Отто Інгліш.

У найближчі дні та місяці багато хто оплакуватиме її. Багатьом також може бути цікаво, ким вона була насправді — і що буде далі, відзначає він.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉