Колишній принц Уельсський Чарльз після смерті Єлизавети II буде офіційно проголошений королем Великої Британії.
Церемонія відбудеться у суботу, о 10 ранку за Лондоном (12-00 за Києвом) в державних апартаментах Сент-Джеймського палацу. Але коронації найближчим часом не буде — на її підготовку підуть місяці, пише The Guardian.
Після оголошення королем та складання ним клятв зберігати церкву Шотландії та приєдання до англіканської церкви (адже король стає головою церкви) відбудеться перша прокламація, або звернення до народу, Чарльза III, нового короля.
Як Чарльза оголошуватимуть королем після смерті Єлизавети
Прокламацію зачитає, за традицією, Головний король зброї та підвʼязки Великої Британії Девід Вайнс Вайт об 11-00 (13-00 за Києвом) у присутності графа-маршала — 18-й герцога Норфолка Едварад Фіцалан-Говарда.
Звернення зачитають з балкона, що виходить на корт монастиря в палаці Сент-Джеймс.
Наступні звернення будуть зачинані на Королівській біржі, опівдні у суботу (14-00 за Києвом), а також в Шотландії, Північній Ірландії та Уельсі — опівдні неділі 14-00 за Києвом).
«Смерть моєї улюбленої Матері, Її Величності Королеви, є моментом найбільшого смутку для мене та всіх членів моєї родини...Я знаю, що її втрата глибоко стурбувала всю країну, Королівства та Співдружність, а також незліченну кількість людей у всьому світі. Протягом періоду жалоби та змін моя сім’я та я будемо втішатися знанням про повагу та глибоку прихильність до королеви, настільки широко поширені у світі», — зазначив Чарльз у своєму зверненні з приводу смерті матері.
На знак визнання нового Суверена Великої Британії прапори не будуть приспущені — з моменту проголошення основної прокламації в Сент-Джеймському палаці до однієї години після прокламацій у Шотландії, Північній Ірландії та Уельсі. Після того прапори повернуть у траур з приводу смерті королеви.
Карета на вході в місто та золотий кубок за здоровʼя Чарльза
Офіційна коронація Чарльза як святкове та пишне дійство, тим не менш, відбудеться не раніше, ніж за кілька місяців, повідомляє також The Guardian.
Тим не менш, сама церемонія проголошення короля Великої Британії та Північної Ірландії також матиме свою символіку: зокрема, у палаці Сент-Джеймс буде сформовано каретну процесію з капітанським ескортом домашньої кавалерії.
Каретна процесія проїде вулицями Лондона до статуї Карла I на місці оригінального Чарінг-Кросу, який колись вважався центром Лондона, Чансері-лейн і Королівської біржи. Лорд-мер та його офіцери чекатимуть процесію на вході в місто.
Згідно стародавньої церемонії, кавалькада графа-маршала має наблизитися до входу в міста, після чого лорд-мер має запитати: «Хто йде?«, на що йому мають надати відповідь:
«Офіцери Його Величності, які вимагають в’їзду в лондонське Сіті, щоб проголосити Його Королівську Величность Королем Чарльзом III».
Традиційно після цього кавалькаду пускають у місто, лорд-мер піднімає свій трикутний капелюх, закликаючи «тричі ура королю», а з Гайд-парку та Лондонського Тауера лунає салют. Крім того, при проголошення прокламації у Йорку лорд-мер випиває за здоровʼя короля з золотого кубка.
Але коронація Чарльза як короля Великої Британії вимагатиме детальнішого планування: наприклад, коронація Єлизавети II відбулася через 16 місяців після її сходження на престол.
Тому після проголошення королем Чарльз та його дружина Камілла продовжать готуватися до церемонії поховання королеви Єлизавети II, яка померла 8 вересня у віці 96 років. Поховання має відбутися 19 вересня.