6 травня 2023 року відбулася коронація Чарльза III як короля Сполученого Королівства Великої Британії, Північної Ірландії та ще 14 країн Співдружності націй.
Коронували і його дружину Каміллу – вона отримала перстень, скіпетр і жезл королеви-консорта, а також посіла трон поряд із королем.
Коронація Чарльза III і королеви Камілли [відео]
З цікавого – на богослужінні вперше прозвучали інші мови Британських островів, крім англійською – молитву і гімн виконали:
- валлійською;
- шотландською гельською;
- ірландською гельською.
Крім того, церемонію коронації вперше транслювали у Великій Британії через мережу 5G.
Як уже писав , на церемонію коронації Чарльз і Камілла прибули у сучасній кареті Diamond Jubilee Coach, побудованій у 2012 році на честь 60-ї річниці правління королеви Єлизавети II.
З Вестмінстерського абатства назад у Букінгемський палац король і королева мають повертатися вже іншою каретою – золотою Gold State Coach 1762 року.
Обидві карети тягнуть віндзорські сірі коні – 6 були запряжені в Diamond Jubilee Coach і 8 – у Gold State Coach.
На церемонії коронації були присутні близько 2,2 тис. гостей – від України на коронацію прибули перша леді Олена Зеленська та премʼєр-міністр України Денис Шмигаль.
З-поміж членів королівської родини на коронації Чарльза III були присутні:
- принц Вільям, його дружина Кейт Міддлтон і троє їхніх дітей: принц Джордж, принцеса Шарлотта та принц Луї;
- принц Гаррі (Меган Маркл та діти – принц Арчі та принцеса Лілібет – проігнорували церемонію);
- принцеса Анна та її чоловік сер Тімоті Лоуренс, син Анни Пітер Філліпс, дочка Анни Зара Тіндалл і її чоловік Майкл Тіндалл;
- принц Ендрю, дочка Ендрю принцеса Беатріс і її чоловік Едоардо Мапеллі Моцці, дочка Ендрю принцеса Євгенія та її чоловік Джек Бруксбенк;
- принц Едвард і його дружина Софі, дочка Едварда принцеса Луїза, син Едварда принц Джеймс.
Золоту Корону Святого Едварда вагою 2,2 кг, яку було покладено на голову Чарльзові, Instagram Букінгемського палацу показав ще до церемонії.
Трон Святого Едварда, який був використаний під час церемонії коронації Чарльза III, має багатовікову історію: він використовується під час коронацій уже більше 700 років.
26 британських монархів, включаючи Єлизавету II у 1953 році були короновані в цьому коронаційному кріслі у Вестмінстерському абатстві.
Трон Святого Едварда, виготовлений близько 1300 року, є найстарішим предметом меблів у Великій Британії, що досі використовується за своїм призначенням.
З коронаційним кріслом також повʼязана традиція розміщувати під ним Камінь Скону, або камінь долі, який, згідно з легендою, з 700 року до нашої ери перебував в Ірландії на священному пагорбі Тара.
На цьому камені також коронували шотландських королів, а потім і британських монархів. Камінь важить 336 фунтів, або 152 кг і складається з пісковику.
Як уже писав , під час церемонії Чарльз і Камілла використали по дві мантії: так, на коронацію у абатство Чарльз прибув у мантії свого діда Георга VI (Robe of State), а залишив Весмінстерське абатство – у спеціальній Імператорській мантії Robe of Estate із персоналізованим дизайном.
Сама процедура коронації, як ми вже писали раніше, складалася з 6 етапів: визнання; присяги; помазання (закрита від глядачів, таємна частина церемонії); інвеститури (отримання регалій короля та покладання корони на голову); інтронізації (коли Чарльз сідає на трон); вшанування.
Зняти важку золоту корону з голови Чарльз зможе тільки після прибуття у Букінгемський палац.
Камілла спочатку була одягнена у державну мантію Єлизавети II, а після коронації одягла свою імператорську мантію, спеціально створену для неї дизайнерами.
На її голову поклали корону королеви Марії, модифіковану спеціально для церемонії.
Рішення використати саме цю корону повʼязано з небажанням провокувати конфлікт з Афганістаном, Пакистаном та Індією, які предʼявляли свої претензії на відомий діамант Кох-і-Нур в короні Єлизавети II.
Після власне церемонії коронації король і королева повернулися у Букінгемський палац, щоб вийти на балкон до інших членів королівської родини, привітати народ і спостерігати за святковим прольотом літаків ВПС і салютами.
Святкування продовжаться до 8 травня включно, який у Великій Британії оголосили вихідним, а остання королівська вечірка з приводу коронації пройде аж 4 липня. На 7-8 травня по всій Великій Британії заплановано близько 3 тис. вуличних вечірок.