Судовий процес проти Дональда Трампа може припасти на розпал передвиборчої гонки, Євген Пригожин погрожує рф вивести вагнерівців з Бахмута, а США назвали брехнею заяви Москви про те, що це вони скерували безпілотник на Кремль.
Тим часом консерватори програють місцеві вибори у Великій Британії, а активісти готують протести проти коронації Чарльза III та Камілли на вулицях Лондона.
пропонує дайджест, яким завершується робочий тиждень 1-5 травня 2023 року у західних медіа.
Справа експрезидента: Трампа судитимуть в розпал виборчих перегонів?
Через місяць після того, як окружна прокуратура Манхеттена висунула звинувачення проти Дональда Трампа, складність судового переслідування колишнього президента та нинішнього претендента на Білий дім стає все більш очевидною, пише The New York Times.
Слухання викристалізувало тонкий баланс між ставленням до колишнього президента, як до будь-якого іншого обвинуваченого, та визнанням того факту, що він є унікальним, як перший колишній президент, якому висунули кримінальні звинувачення.
Джон С. Мартін-молодший, колишній федеральний прокурор і суддя, сказав, що роль пана Трампа як колишнього президента і нинішнього кандидата не можна ігнорувати. За його словами, суддя Хуан Мерчан, який розглядає справу, повинен зважити доцільність обмеження привілеїв Трампа як політичного кандидата.
У цьому контексті навіть призначення дати суду стає важким. Суддя Мерчан у четвер попросив прокурорів і адвокатів Трампа узгодити дату в лютому або березні 2024 року. Це означає, що судовий процес, імовірно, відбудеться в розпал виборчої кампанії.
Офіс окружного прокурора попросив суддю Мерчана обмежити доступ Трампа до деяких матеріалів справи та заборонити йому поширювати докази звинувачення публічно, зокрема в соціальних мережах. Адвокати Трампа відмовилися задовольнити це прохання, заявивши, що будь-які обмеження, накладені на їхнього клієнта, повинні також поширюватися на прокурорів.
У четвер суддя Мерчан став на бік прокурорів, але зазначив, що Трамп матиме право говорити про «переважну більшість доказів». У відповідь адвокат Трампа Тодд Бланш оголосив, що клопотатиме про передачу справи з Верховного суду штату Нью-Йорк до федерального суду.
Пригожин відводить війська від Бахмута?
Лідер російської групи Вагнера Євген Пригожин пригрозив вивести свої війська з українського міста Бахмут до середи 10 травня, пише BBC.
Його заява прозвучала після того, як він опублікував жахливе відео, на якому він ходить серед тіл загиблих бійців, вимагаючи від чиновників Міноборони рф додаткових боєприпасів.
«Шойгу! Герасимов! Де, …, боєприпаси?.. Вони прийшли сюди добровольцями і вмирають за те, щоб ви жирували в своїх кабінетах з червоним деревом».
Пригожин шукає публічності, і його вплив, схоже, ослаб за останні місяці. Раніше він висловлював погрози, які не виконав, згодом відкидаючи їх як жарти та військовий гумор.
За словами терориста, його сили погодилися залишитися в Бахмуті до 10 травня, щоб дозволити росії відсвяткувати День Перемоги у вівторок.
Американський військовий аналітик Роб Лі стверджує, що скарги «вагнерівців» на нестачу боєприпасів, ймовірно, свідчать про те, що міністерство оборони росії економить боєприпаси напередодні довгоочікуваного контрнаступу України.
США спростували запуск безпілотника по Кремлю
Білий дім заперечив заяви росії про те, що Вашингтон організував удари безпілотників по Москві, назвавши їх «безглуздими», повідомляє The Guardian.
Відповідаючи на запитання про звинувачення речника Кремля Дмитра Пєскова в тому, що Вашингтон віддав наказ про удар у середу, Джон Кірбі, речник Ради національної безпеки США, сказав:
«Я можу вам точно сказати одне: США не були причетні до цього інциденту, всупереч брехливим твердженням пана Пєскова, які є нічим іншим як брехнею».
За його словами, США все ще розслідують цей напад.
«Ми поки що не дійшли жодного висновку, — сказав Кірбі. — Ми робимо все можливе, щоб з’ясувати, що сталося».
Раніше в четвер Пєсков заявив, що США «продиктували» план, який росія назвала атакою безпілотника на Кремль з метою вбити Володимира Путіна.
«Ми прекрасно розуміємо, що рішення про такі дії, про такі теракти ухвалюються не в Києві, а у Вашингтоні. І Київ робить те, що йому наказано. Дуже важливо, щоб у Вашингтоні розуміли, що ми це знаємо, і розуміли, наскільки небезпечна така пряма участь у конфлікті».
Президент України Володимир Зеленський та інші українські посадовці заперечили причетність України до атаки безпілотників на Кремль.
Прессекретарка Білого дому Карін Жан-П'єр раніше заявила:
«США, безумовно, не заохочують Україну до завдання ударів за межами своїх кордонів і не сприяють цьому».
Велика Британія: консерватори втратили багато місць на місцевих виборах
Результати місцевих виборів у Великій Британії, що відбулися в четвер, стали невдалими для консервативної партії прем'єр-міністра Ріші Сунака на тлі року політичних скандалів, різкого зростання інфляції та стагнації економічного зростання, пише Reuters.
Це голосування, ймовірно, стане останнім виявленням настроїв виборців перед парламентськими виборами, які, як очікується, відбудуться наступного року.
За результатом підрахунку виборів до приблизно чверті з 8 тис. місцевих рад консерватори втратили 235 місць, тоді як основна опозиційна Лейбористська партія здобула 122 місця, а ліберал-демократи отримали 63.
Партія Сунака поступилася лейбористам у ключових важливих регіонах на півночі та півдні Англії, тоді як ліберал-демократи, інша опозиційна партія, зміцнила позиції в багатших південних регіонах.
Джон Кертіс, найвідоміший соціолог Британії, прогнозує, що консерватори можуть втратити близько 1000 місць. Водночас успіх Лейбористської партії є нижчим, ніж можна було очікувати, а менші партії показують кращі результати на місцевих виборах.
Повна картина стане ясною лише пізніше 5 травня, коли більшість рад оголосить свої результати.
«Будьте певні, ми на шляху до лейбористської більшості на наступних загальних виборах», — заявив лідер лейбористів Кір Стармер.
Не мій король: як у Британії протестуватимуть проти коронації Чарльза III
Очікується, що антимонархісти влаштують масштабні протести в Лондоні 6 травня під час коронації британського короля Чарльза III, пишуть ABCnews.
Чарльз і його дружина, королева-консорт Камілла, будуть короновані у Вестмінстерському абатстві. Столична поліцейська служба Лондона заявила, що цього дня чергуватиме понад 11,5 тис. офіцерів, що буде «однією з найбільш значущих і наймасштабніших безпекових операцій», якими керувала служба.
«Наша толерантність до будь-яких порушень, чи то через протести, чи іншим чином, буде низькою, — йдеться в заяві поліції в середу. — Ми будемо суворо обходитися з усіма, хто має намір зірвати це свято».
Понад тисяча людей протестуватимуть на Трафальгарській площі під час проходження королівських процесій, повідомляє «Республіка», лондонська агітаційна група, яка виступає за заміну британської монархії виборним главою держави.
У середу набув чинності так званий закон про громадський порядок. Згідно з ним, протестувальникам, які втручаються в «ключову національну інфраструктуру», наприклад, блокують дороги та залізниці, загрожують 12 місяців ув’язнення та штраф. Поліція буде уповноважена зупиняти та обшукувати протестувальників, підозрюваних у намірі вчинити правопорушення.
Верховний комісар ООН з прав людини Волкер Турк закликав уряд Великобританії скасувати цей закон.
«Цей новий закон накладає на ці права [свободи слова та мирних зібрань] серйозні та невиправдані обмеження, які не є ані необхідними, ані пропорційними для досягнення законної мети, як це визначено міжнародним правом», — сказав Турк у заяві 27 квітня.
Гендиректор «Республіки» Грем Сміт заявив, що, попри обмеження, його група протестуватиме на Трафальгарській площі та вздовж маршруту процесії в суботу, як і було заплановано. Протестувальники, ймовірно, триматимуть жовті плакати з написом «Не мій король», як вони робили на попередніх демонстраціях.
«Показово, що Чарльз, який без проблем висловлювався з різних питань, вирішив не захищати демократичні права, коли їм загрожують від його імені», – додав Сміт.
Протестний рух проти монархії набув нового імпульсу в Британії після смерті королеви Єлизавети II і сходження Чарльза.
Нове опитування, проведене лондонською соціологічною компанією YouGov, показало, що загальна підтримка збереження британської монархії залишається відносно високою — 62% станом на квітень. Але цей показник значно нижчий порівняно 2012 і 2013 роками, коли він становив 75%.