Facebook Pixel

Арешт Трампа: у чому суть його справи та які ще звинувачення можуть висунути (ОНОВЛЕНО)

Уперше за всю історію США в кримінальному правопорушенні звинувачують експрезидента, а саме Дональда Трампа, якого заарештували ввечері 4 квітня. Щоправда, цей арешт скоріше формальний: експрезидент перебував під ним до оголошення обвинувачень в суді у Нью-Йорку, після чого залишив суд, повідомляє CNN.

До цього ця міра, а саме кримінальне провадження проти президента чи експрезидента, фактично була поза політичною грою в Штатах. Навіть у таких випадках, як Вотергейт, президенти (тоді Річард Ніксон) виходили сухими з води. Що це означає для США та в чому ще звинувачують Трампа, з’ясовувало The Page.

Це вкрай важливо, адже головним джерелом англо-американського права є прецедент. Тобто ця справа відкриває дозвіл на кримінальні провадження проти майбутніх експрезидентів, і Джо Байдена включно.

Саме через це дехто знову згадав уже заїжджену фразу America will never be the same. До речі, Байден також звинувачується в схожій із Трампом справі — потенційно незаконному зберіганні секретних документів, але не вона послугувала приводом для кримінального позову проти колишнього президента.

Трампа звинувачують у фальсифікації фінансової звітності через те, що він заплатив порнозірці Стефані Кліффорд $130 тис. за мовчання про роман із ним у 2006 році та зареєстрував це як юридичні витрати. У такий спосіб він сфальсифікував звітність.

Дві лінії – одна країна: захисники та опоненти Трампа

Демократи не приховують, що давно хотіли довести справи Трампа до суду. Фото: Getty Images

Демократи не приховують, що давно хотіли довести справи Трампа до суду. Фото: Getty Images

Для того, аби з’ясувати, як на це відреагували обидві сторони американської політики (республіканці й демократи) варто звернутися до їхніх рупорних медіа: Fox News, з одного боку, і The New York Times – з іншого.

Quote«Протягом більшої частини десятиліття Дональд Трамп і його союзники з Fox News вводили в оману одних американців і розлючували інших, створюючи альтернативний світ, де вибори оберталися фальсифікаціями, одна політична партія пригнічувала іншу, а одна людина виступала проти своїх недоброзичливців, щоб донести його версію правди до обожнюваного електорату», – розпочинає свою статтю в NYT Джонатан Вейсман, один із впливових журналістів видання.

Тим часом головний рупор республіканців Fox News робить акцент зовсім на іншому:

Quote«Колишній президент уже давно процвітає (мається на увазі вдало працює) в умовах хаосу та безладу, оскільки він успішно представляв себе жертвою істеблішменту, «глибинної держави», ліберальних сил і мейнстримових ЗМІ своїм прихильникам».

Автор статті в NYT не заперечує, що демократи давно бажали кримінально звинуватити Трампа.

Свою лінію далі просуває й Fox News: видання пише, що більшість суперників Трампа з Республіканської партії почали захищати його за кілька годин уже після вироку, назвавши це «політичним переслідуванням».

Фактично це правда, бо губернатор Флориди Рон ДеСантіс (головний суперник Трампа) у своїй промові на Лонг-Айленді заявив, що окружний прокурор Манхеттену Елвін Брегг займається політикою, а не верховенством права.

Ще цікавішим є те, що демократи, на думку Нормана Айзена, урядового юриста з питань етики, який працював спеціальним радником Комітету з юридичних питань Палати представників під час першого імпічменту Трампа, сприймають його особисто як хворобу, яку має побороти правосуддя.

А Fox News із захопленням говорить про те, чи підніме це шанси Трампа на майбутніх виборах довгостроково, адже нині його підтримка вже збільшилася.

Тому маємо дві поляризовані лінії поглядів, що просувають відомі видання, та одну країну, а схожі настрої з-поміж населення вже існували перед проміжними виборами в листопаді.

Чотири головні справи проти Трампа

Дональд Трамп: у яких злочинах його підозрюють. Фото: Getty Images

Дональд Трамп: у яких злочинах його підозрюють. Фото: Getty Images

Головна справа, на яку й відкрито кримінальне провадження, — фальсифікація фінансової звітності. До речі, кримінальне розслідування щодо Trump Organization уже принесло вироки. У грудні компанію визнали винною в шахрайстві й фальсифікації ділової документації та оштрафували на $1,6 млн. У січні фінансового директора організації засудили до п'яти місяців в'язниці.

  • Друга – урядові та секретні документи в маєтку Трампа у Флориді. Цей випадок розглядає Міністерство юстиції. У серпні було проведено обшук в розгалуженій прибережній власності колишнього президента й вилучено 11 тис. документів, зокрема, приблизно 100 із позначкою секретності. Слідчі встановлюють, як зберігалися ці документи та хто міг мати до них доступ. Трамп зазначив, що документи вже були розсекречено, але це не підтверджено.
  • Третянапад на Капітолій. Сотні людей, що брали участь у цьому, уже були заарештовані, деякі за звичайну прогулянку Капітолієм без жодного насильства в бік правоохоронних органів. Погляди на ці справи в США вкрай неоднозначні, як і на роль Трампа в нападі. Деякі одразу назвали це спробою повалення влади Трампом після програшу на виборах, але навряд чи це було так. Розслідування ведеться секретно, тому інформації про його перебіг майже немає.
  • Четверта – спроба скасування Трампом поразки в штаті Джорджія під час виборів 2020 року. Вкрай серйозне звинувачення, яке також могло б призвести до кримінального провадження, але велике журі, яке розслідувало цю справу, розпустили на початку цього року після подання остаточного звіту, який залишається недоступним широкому загалу.

Вважається, що Трамп під час телефонного дзвінка сказав:

Quote«Я просто хочу знайти 11 780 голосів».

Три вкрай серйозні звинувачення й фактично неправильна реєстрація виплати. Іронічно, що у вівторок колишній президент США з’явиться в суді й, можливо, навіть у кайданах саме через фальсифікацію фінансової звітності, а не можливий заклик до повалення влади, зберігання секретної інформації чи спробу втрутитися у вибори. Але це початок.

Подякувати 🎉