Експрезидента Дональда Трампа арештують 4 квітня, Єврокомісія погодила контрзаходи щодо економічного примусу, а Кремль планує отримати боєприпаси від Північної Кореї.
Тим часом росія з 1 квітня має на місяць очолити Раду безпеки ООН і планує провести цілі три засідання.
пропонує дайджест західних медіа, яким завершується робочий тиждень 27 — 31 березня 2023 року.
Як проходитиме арешт Трампа 4 квітня
Якщо Дональд Трамп добровільно здасться 4 квітня, очікується, що він пройде звичайні етапи процедури арешту за звинуваченням у правопорушенні, пише The New York Times.
У нього візьмуть відбитки пальців. Його сфотографують. Можливо, на нього навіть одягнуть наручники. Утім, для колишнього головнокомандувача можуть зробити виняток: обвинуваченим високопосадовцям, які вважаються менш небезпечними, закріплюють руки перед собою, а не за спиною.
Може знадобитися кілька днів, поки Трамп з'явиться в будівлі суду. Тепер, коли велике журі проголосувало за пред’явлення йому обвинувачення, обвинувальний акт залишатиметься закритим до очікуваного публічного оголошення обвинувачення у вівторок.
Прокурори вже зв’язалися з адвокатами пана Трампа та домовилися про умови його здачі, що є звичайною практикою в розслідуваннях проти високопосадовців.
Адвокати Трампа заявили в четвер, 30 березня, що він здасться, і його прибуття до суду очікується у вівторок.
Після цього він майже напевно буде звільнений під підписку про невиїзд, адже в разі звинувачення в ненасильницьких злочинах законодавство Нью-Йорка не передбачає взяття підсудного під заставу.
Якщо колишній президент відмовиться здатися, губернатор Флориди Рон ДеСантіс уже заявив, що його штат «не сприятиме виконанню запиту про екстрадицію», якщо такий надійде від влади Нью-Йорка. Утім, якби ДеСантіс справді спробував захистити свого конкурента-республіканця від екстрадиції, він міг би сам зіткнутися із судовим позовом.
Що означає для США обвинувачення Трампа
Це перший випадок в американській історії, коли колишнього президента США звинуватили в кримінальному провадженні, зазначає NYT. «Незалежно від того, обґрунтоване обвинувачення чи ні, воно перетинає величезну межу в американській політиці та американській правовій історії», — говорить професор права Гарвардського університету та колишній працівник Мін'юсту США Джек Голдсміт.
Дональду Трампу також можуть висунути друге звинувачення в Джорджії, третє з боку федеральних прокурорів і, можливо, навіть четверте. Рішення Нью-Йоркського суду спонукатиме прокурорів наслідувати в цих справах приклад і звинуватити експрезидента в більш серйозних злочинах.
Хоча ця ситуація є безпрецедентною, Конституція США передбачає подібний розвиток подій. Згідно з нею, президент, якому Палата представників оголосила імпічмент і який був засуджений і звільнений з посади Сенатом, «несе відповідальність і підлягає обвинуваченню, суду, вироку та покаранню відповідно до закону».
Але деякі правники занепокоєні довгостроковими політичними наслідками цієї справи, яка може заохотити прокурорів по всій країні відкривати провадження проти президента.
«Особливо якщо за цим обвинуваченням буде навіть виправдане обвинувачення від спеціального прокурора, ми побачимо взаємні звинувачення та покарання в середньостроковій перспективі, і все це на шкоду нашому національному політичному здоров’ю», — стверджує Голдсміт.
Тим часом обвинувальний висновок чи навіть засудження не завадить Трампу балотуватися на його колишню посаду. Так, у 1920 році лідер Соціалістичної партії Юджин Дебс кандидував до Білого дому з в’язниці, де він відбував строк за виступи проти участі США в Першій світовій війні.
ЄС погодив контрзаходи проти економічного примусу: про що йдеться
Цього тижня Європейська комісія, уряди та парламент погодили низку контрзаходів для покарання за економічний примус, повідомляє Politico.
Стурбований блокадою Литви Китаєм через поглиблення зв’язків балтійської країни з Тайванем Брюссель хоче зміцнити свою позицію в торговельних відносинах із Пекіном.
Про це президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн говоритиме під час свого візиту до Китаю наступного тижня разом із президентом Франції Емманюелем Макроном.
Цей інструмент — «не беззубий тигр; це тигр із зубами. Це не водяний пістолет; це зброя», — сказав депутат Європарламенту Бернд Ланге.
Контрзаходи, які може застосувати Комісія, включають підвищення митних зборів, обмеження інтелектуальної власності або експортний контроль і триватимуть не більш як рік. Остаточне погодження очікується до літніх канікул — у такому разі інструмент набуде чинності в другій половині року.
Ідея створення інструменту боротьби з примусом виникла після запровадження колишнім президентом США Дональдом Трампом у 2018 році мит на сталь. Тоді Брюссель уперше оновив норми ЄС, забезпечивши можливість впроваджувати мита в разі торговельного конфлікту з членом Світової організації торгівлі (СОТ).
Але зрештою саме Китай дав політичний поштовх для досягнення угоди. Коли Пекін припинив імпорт товарів із Литви у відповідь на її зближення з Тайванем, Брюссель був безсилий захистити себе.
Початкова пропозиція Комісії у 2021 році викликала побоювання щодо «захоплення влади», за якого її могутнє торгове відомство обійде нинішню вимогу одностайності щодо зовнішньої політики в Раді Європи. Це не сподобалося столицям ЄС, які зрештою наполягли на можливості блокувати дії Комісії кваліфікованою більшістю голосів.
Першим прикладом застосування нового інструменту можуть стати Нідерланди, які нещодавно під тиском США обмежили експорт до Китаю обладнання для виробництва мікрочипів. Посол Китаю в Нідерландах попередив, що це не залишиться «без наслідків».
Наразі немає чіткого сценарію активації інструменту боротьби з економічним примусом, говорять дипломати ЄС.
«Інструмент призначений для стримування та деескалації, коли є конкретні примусові дії, — сказала Міріам Гарсія Феррер, речниця Європейської комісії. — Він застосовуватиметься лише в крайньому разі».
Росія хоче обміняти їжу для Північної Кореї на боєприпаси
Росія надсилає делегацію до Північної Кореї, щоб запропонувати їжу в обмін на боєприпаси, заявив речник Пентагону Джон Кірбі, пише BBC.
Він додав, що будь-яка угода щодо зброї між Північною Кореєю та рф порушить резолюції Ради Безпеки ООН.
Раніше США звинувачували Північну Корею в постачанні зброї російським військовим в Україні та російським найманцям групи Вагнера. Пхеньян заперечував ці звинувачення.
Північна Корея є однією з найбідніших країн світу й десятиліттями відчуває хронічну нестачу продовольства. У лютому експерти попередили, що країна зіткнулася з критичною продовольчою кризою через погану погоду, суворий прикордонний контроль і дію міжнародних санкцій.
У четвер Мінфін США вніс до чорного списку громадянина Словакії Ашота Мкртичева за посередництво в укладанні угод, які дозволили Північній Кореї відправити зброю до рф наприкінці 2022 та на початку 2023 років. Натомість Пхеньян отримав готівку, комерційні літаки, товари та сировину.
Росія очолить Раду безпеки: що запланував агресор
Росія збирається очолити Раду безпеки: 1 квітня настане її черга взяти на себе щомісячне головування, пише The Guardian.
Видання нагадує, що це відбувається тоді, коли Москва веде загарбницьку війну в Україні, а Гаага видала ордер на арешт Володимира Путіна за воєнні злочини.
Востаннє російський представник обіймав цю посаду в лютому 2022 року, коли Путін оголосив про свою «спеціальну військову операцію» просто під час засідання Ради.
ПІсля року повномасштабної війни головування росії в організації, завданням якої є «підтримка міжнародного миру та безпеки», здається багатьом жорстоким першоквітневим жартом, пише видання.
«З 1 квітня вони виводять абсурд на новий рівень, — заявив постійний представник України Сергій Кислиця. — Рада безпеки в тому вигляді, у якому її було створено, є знерухомленою та нездатною розв'язувати питання, що є її основною відповідальністю».
Посол заявив, що Україна триматиметься осторонь Ради безпеки у квітні, за винятком випадків, коли йтиметься про «питання, яке становить критичний інтерес для національної безпеки».
США, Британія, Франція та їхні прибічники в Раді, ймовірно, продемонструють своє несхвалення, але відомо, що жодна держава-член не планує будь-яку форму бойкоту.
Головування в Раді дає повноваження скликати засідання, а їх росія планує три:
- 10 квітня — брифінг щодо «ризиків, пов’язаних із порушенням угод щодо експорту озброєнь і військової техніки», де, ймовірно, скаржитиметься на постачання зброї зі США в Україну;
- дві відкриті дискусії про «ефективну багатосторонність» і про ситуацію на Близькому Сході, на яких, як очікується, головуватиме очільник МЗС рф Сергій Лавров.
Щодо балансу дипломатичних сил у Раді безпеки, The Guardian нагадує, що Китай, один із п’яти постійних членів, регулярно повторює російські тези в Раді. З-поміж 10 непостійних членів Мозамбік, ОАЕ та Габон дотримуються нейтралітету щодо вторгнення в Україну, а останнім часом до них тяжіє й Бразилія.
«За президента Луїса Інасіу Лула да Сілва Бразилія «докладає зусиль, щоб співпрацювати з росією та позиціювати себе як потенційного миротворця щодо України», — говорить директор Міжнародної кризової групи ООН Річард Гован.
Утім, він зазначив, що не думає, що росія має багато близьких союзників у Раді безпеки.